kapak ateş ediyor
kapak ateş ediyor

Mutantlar çizgi roman evreninden silinecek mi endişeleri malumunuz bahar için duyurulan Ressurection ile birlikte tamamen giderilmişti. Nisan’dan itibaren çıkacak yedi yeni seri ile beraber Mutantları son on senede yaşadıklarının aksine daha aydınlık günlerin bekleyeceği, hayatta kalma değil, klasik süper kahraman motivasyonlarının yönlendirdiği yeni bir X çağı uzun süredir yazarlar tarafından dillendiriliyordu. Ki gelen değişim de, solo serileri bir yana bırakırsak nicel değil nitel bir değişimdi. Hali hazırda süren üç takım serisi (Uncanny X-Men, Extraordinary X-Men, All-New X-Men) yerini şu ankilerden daha aydınlık tonlarda fakat birbirlerine göre yine aynı kontrastlarda üç takım serisiyle değiştiriyordu (X-Men Gold, X-Men Blue, Generation X). Bunlara bir de Cable, Ice-Man, Jean Grey ve hali hazırda devam edecek All-New Wolverine, Old Man Logan solo serilerini ve Weapon X serisini de ekleyince Mutantların altın çağına geri dönüşü için heyecanla beklemedeydik.

Dün itibariyle yeni bir müjde geldi: Marvel yeni Astonishing X-Men serisini duyurdu! Bu seriye sevincim sadece artı bir X-Men hikayesi okuma aç gözlülüğünden değil. Daha önce çıkan özellikle 2004’teki Joss Whedon yazarlığındaki seriyle benzerlik kurması ümidi de değil (ki nasıl lanetli bir seriyse o takımdan geriye kimse kalmadı, Cyclops ve Wolverine öldü, Emma tekrar karanlık tarafa geçti, Beast her şeyden elini ayağın çekti Armor da kayıplara karıştı). Beni bu kadar heyecanlandıran kapakta gösterilen ekibin muhteşemliği. Bishop, Rogue, Gambit, Mystique, Archangel, Psylocke, Fantomex, Old Man Logan. Serinin kaderi ne olur bilmiyoruz ancak şu anda elimizde diğer serilerdeki klasik isimlerin aksine X-Men’in neredeyse bütün ağır topları, bütün farklı renkleri toplanmış vaziyette. Ve her ne kadar biraz fan sevindirme serisi gibi dursa da hiç biri birbirinden bağımsız da değil. Bishop’un Gambit ile bir geçmişi var Gambit’in Rogue ile, Rogue’in Mystique ile, Mystique’in Fantomex, oradan Psylocke Archangel derken.. Elde bir tek ihtiyar Logan kalıyor o da bir Marvel klasiği olarak her takımın olmazsa olmazı gibi.
Peki bu seri bize ne vadediyor? Öncelikle yazarı Charles Soule. Kendisi uzun bir süredir Inhuman serilerinin başındaydı ve Jeff Lemire ile birlikte Death Of X, Inhumans vs X-Men şaheserlerinin de yazarlarından. Her ne kadar X-Men evreni ile yazarlık seviyesinde tanışıklığı son bir senede çıkan bu iki seriyle olsa da bir mitolojiyi yeniden popülerleştirme görevini ne kadar iyi yapabildiğini Inhuman hikayeleriyle gördük. Axel Alonso, serinin X-Men tarihinin tüm köşe taşlarına dokunacağını iddia ediyor ki kapaktaki takıma bakınca da akla ilk gelen o oluyor. Distopik gelecekten gelen Mutant (Bishop, Logan), gri karakter (Rogue dışında herkes), kötü karakter (Mystique, Fantomex), Mutant olmaktan gelen dram (Rogue Gambit ilişkisi), süper kahraman motivasyonu (yine Rogue), sokaktan gelen mutant (Gambit), öldürmekten çekinmeyen, karanlık geçmişi olan mutant (yine Rogue dışında herkes). Peki özellikle böyle bir eşleşmeyi neden yaptım? Çünkü elimizdeki seri aslında bir yanıyla da biraz makyajlanmış bir X-Force ekibi. Makyajdan kastım, evet Rogue. X-Force meselesini işaret eden tek şey sadece takımın bütünü değil, Marvel’ın bu seriyi günlerdir karakterleri parça parça vererek tanıtması ki ilk tanıtımda sadece Archangel ve Logan var idi. Tabii ki bütün internet alemi yeni X-Force ekibi mi geliyor dedi ancak araya katılan Rogue ve Gambit bu teorileri bozguna uğrattı ki dün de başlık yazar röportajı ile duyuruldu, bu ihtimal elden kaçtı. Yoksa bu satırların yazarı da kafasında bir yerden Emma Frost’a bağlanacak bir X-Force düşleri kuruyor idi. Ancak bu bizi üzdü mü? Tam aksine, bir yandan da Marvel’in artık Mutantlar hiçbir şekilde karanlık tarafa geçmeyecek kararının bir resmi oldu. Yani sen eldeki bütün sempatik kasapları topla ve yanlarına bir Avengers üyesi ve sevgilisi Cajun’u koy. Rogue burada sadece sansür işlevi görmez, belli ki hikayelerin X-Force’un vadettiğinden daha geniş bir çerçevede olacağının işareti ki Charles Soule da Alonso gibi bize bunu söylüyor, spesifik belli hikayeler üzerinden gideceğini de ekliyor ki bu da vs’ler dışında hasret kaldığımız X eventlerine işaret ediyor gibi. Üstelik daha önceki Astonishing X-Men serileriyle alakasızlığının dışında yeni çizgi roman okurları için sıfır temelle de girilebilecek bir seri olduğunu da müjdeliyor.

Ne diyelim, heyecanla bekleyip göreceğiz!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER