Marvel-Netflix flörtünün hiç bitmemesini dilediğimiz şu son 2 yıl, Luke Cage ile devam etti. Herkesin ortak görüşü Harlem’in Kaptan Amerikası’nın çok iyi yansıtıldığını düşünmekte. Şahsi görüşüm ise Daredevil’dan bir tık aşağı, Jessica Jones’un bir tık yukarısında olan ortalama üstü bir dizi oluşu. Ayrıca Marvel dizileri içerisinde çizgi romanlara en çok sadık duran dizi oldu Luke Cage. Bizde hem kendi gördüğümüz hem yabancı kaynaklardan derleyip toparladığımız easter eggsleri sizler için derledik. Yazarımız Barış, tüm bölümlerde bunları söyledi ancak bir de tek çatı altında toparlamak istedik.

İşte Luke Cage’in 13 bölüm içerisinde görebildiğimiz Marvel referansları ve easter eggsler !

1- 70’lerin Luke Cage kostümü

luke-cage-easter-eggs-lukes-classic-costume

İnanın bu çok tatlı bir detay olarak işlendi. Çizgi romanlara yapılan referansların en güzel yönü bunlar oluyor. 70’li yılların Luke Cage kostümünü, dizi içerisinde BU NE SAÇMA BİR KILIK KIYAFET olarak işlemesi harbiden iyi bir nokta oldu. Luke Cage’in bildiğimiz sarı t-shirt’lü hali uzun süredir bizle birlikte, o haliyle mutluyuz ama çizgi romanlara sadıklık açısından bu ayrıntının işlenmesi harikaydı.

2- Diamondback

ekran-alintisi

Luke Cage’in kostümünden sonra sadık kalınan bir başka güzel detay Diamondback’e ait. Her ne kadar Barış’ın şuradan anlattığı son dövüşün çok daha iyi olabileceği gerçeğini atlarsak, çizgi romanlara sadık kalınmasıyla da yetinebiliriz gibi. Kostüm ise HAMMER üretimi. Iron Man 2 filminde gördüğümüz ve hapsedilen Justin Hammer’ın sahip olduğu firma hani

Bir başka olay ise Dr. Noah Burstein, Luke Cage’in verilerini kopyalamayı başarmıştı hatırlıyorsanız. Çizgi romanlarda Luke Cage’in öz kardeşi olan James Lucas Jr. bu doktorun uğraşları sonucu Coldfire adlı süper kötüye dönüşüyordu. Bu verileri toplamasıyla ve ikinci sezonu görürsek bir Coldfire görebilir miyiz acaba ? Bekleyelim bakalım.

3- Misty Knight !68a16e73d06bb7dd087230ea8324f4f9

Marvel’ın en iyi yaptığı işlerden biri şüphesiz cast seçimleri. Bunu her yazımda dile getirmekten yorulmayacağım evet. Aynı hissi Misty içinde söyleyebilirim. Simone Missick’in canlandırdığı karakter, çizgi roman haliyle birebir aynıydı. Ayrıca çizgi romanlarda kaybettiği koluna takılan robotik kol az kalsın dizide de işleneceğini sandım ancak bunu işlemediler. Çizgi romanlarda ki robotik kolun dizaynı ise Tony Stark’a ait. Bunu aynı şekilde işlerlerse, aşırı güzel olacaktır.

4- Elektra 9a437f6271e92394aa34293adb411599

Bu kareyi görmek için diziyi miziyi bırakıp her saniyeyi durdurup öyle izlemek lazımdı. Bu yüzden böyle bir easter eggs’i ancak yabancı kaynaklardan bulabildim ve koymak istedim. Denilene göre o çizimler Elektra ile ilgisi olabilir, olmayabilir de imiş. Ancak öylesine bile bir çizim olsa Elektra ile özdeşleşmiş tasarımların orada olması hoş bir detay.

5- Güçlere kavuşma anı

3c0268e6d5b96379145251e08d37e5b4

Deney sonunda ne yapacağını bilemeyen kahramanımız, ilk attığı yumrukla ne kadar güçlendiğinin farkına varır. Bu detay Luke Cage’in çizgi romanlarda da gücünü ilk defa keşfettiği an duvarı yumruklaması birebir resmedilmiş.

luk

6- Whih Channel

whih

Çok küçük bir referans aslında ama Marvel evreninde böyle şeyler gördükçe ufak çocuklar gibi şenleniyorum. Whih kanalı, Iron Man 2 filminde Stark Expo serenomisinde yine karşımıza çıkmıştı. Marvel dizi ve film evrenlerinin aynı olması kalp biz.

7- Ve tabiki STAN LEE ! 

stan

8- Claire ve Iron Fist bağlantısı

27-colleen-wing-720x429

Yazarımız Barış, final incelemesinde bunu detaylıca anlattığı için bahsetmeme gerek yok. O bilgilere Luke Cage final incelememizden ulaşabilirsiniz.

9- Spider-Woman

16-mount-olivet-720x369

Spider-woman için ne MCU ne Netflix’te bir proje gözükmüyor olabilir ancak Luke Cage’te birden fazla sahnede gözüken Mt. Olivet Kilisesi Jessica Drew için ayrı bir önemi var. Yabancı kaynaklara göre burası, Jessica’nın sıkça uğradığı ve sessizlik için seçtiği bir yer olduğu aktarılmış.

10- Mariah Dillard/ Miriam Sharpe

21-mariah-dillard1-720x580

Evet Alfre Woodard, Marvel evreninde çok yakın bir süre içerisinde ikinci kez farklı karakterle karşımıza çıkmış oldu. İlki Captain America : Civil War filminde, çocuğunu Sokovia faciasında kaybedip Tony Stark’ı Sokovia Accord’u desteklemesine yol açan karakter Miriam Sharpe rolünde izledik. Burada ise bildiğiniz üzere politikacı katil Mariah Dillard’ı canlandırdı. Aynı olay Enver Gjokaj’ın başına da gelmişti. Avengers filminde sıradan bir polisi oynarken, Agent Carter dizisinde Peggy’e gönlünü kaptıran Daniel Sousa karakterini canlandırmıştı.

Tüm referanslar olmasa bile önemli gördüklerimi sizler için aktardım. Eğer sizinde gördüğünüz önemli easter eggsler var ise yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Iron Fist’e kadar Netflix’e şimdilik veda ediyoruz.

Görüşmek üzere !

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER