Luke Cage dizisi bölüm incelemelerimiz kaldığı yerden devam ediyor.

Yedinci Bölüm: Manifest

Bölümün ilk sahnesinde tanıdık bir karakterle karşılaştık, Ben Donovan! Daredevil dizisinde Wilson Fisk’in avukatı olarak gördüğümüz bir karakter. Fisk’in elinin Harlem’e de uzandığının göstergesi olarak koyulmuş bir karakter. Karakterin bir çırpıda Cottonmouth’u gözaltından kurtarması da özlediğimiz bir şeydi.

tumblr_inline_o4h7uim1xh1tzwnrz_500

Cottonmouth’un ve Mariah Dillard’ın geçmişini gördüğümüz sahne oldukça önemliydi. Hem karakterlerin zaaflarını görmüş olduk hem de nasıl bu kadar güçlendiklerini öğrendik. Ayrıca Mama Mabel‘i de ilk kez bu bölümde görmüş olduk. Bu karakter de oldukça önemli çünkü, hem Stokes ailesinin nasıl bu günlere geldiğinin göstergesi hem de Harlem’in güçlü kadın karakterlerinden birisi.

mama_mabel

Cottonmouth’un ölümü ise iyi bir oyuncuyu biraz daha izlememize engel oldu. Karakteri bu kadar hızlı harcamaları kötü oldu ama doğru atılan bir adımdı. Bunun iki sebebi var birincisi dizinin esas kötüsü Diamondback, ikincisi Mariah Dillard, Cottonmouth’un yerini alacak. Yani bir devir teslim töreni. Büyük ihtimalle diğer dizilerde Fisk ve Dillard birlikte çalışacaklar. Ayrıca Shades’in nasıl insanları manipüle edebildiğini ve  Dillard’ın gözü dönünce nasıl cinayet işleyebileceğini gördük.

Ayrıca bu bölümde geçen Harlem’s Captain America referansının yüzleri gülümsettiğini düşünüyorum. Luke Cage’in düşünce ve değer yargılarının Steve Rogers ile aynı paralellikte olduğunu bize göstermek istemiş olabilirler.

94cd8c2c83bf30d60a07b8936b1804f7303e09ac

Sonunda Diamondback göründü! Luke Cage külliyatında ciddi bir yeri olan bir karakterden bahsediyoruz. Oldukça güzel bir giriş sahnesiydi bence. Uzak bir mesafeden Luke Cage’i vurması ve Judas mermisinin Luke’u yaralaması gerçekten efsaneviydi.

Sekizinci Bölüm: Blowin’ Up the Spot

Luke ve Claire ambulansla giderken Diamonback’in tekrar gelip ambulansı vurarak takla atmasına sebep olması mükemmel bir sahneydi. Güçlü bir kötü göreceğimize işaret eden bir sahneydi ayrıca.

erik-laray-harvey-diamondback-in-netflix-luke-cage

Shades’in Cottonmouth cinayetini Luke Cage’in üstüne yıkmak için plan yapması da oldukça zekiceydi. Ayrıca cesedin suratını yumruklarken resmen zevk alarak yapıyor olmasının rahatsız edici bir güzelliği vardı.

eb3568d0-695c-0134-1865-060e3e89e053

Claire ve Luke arasında klinikte geçen muhabbette Power Man ismine bir kez daha gönderme yapılması da gözden kaçmadı. Diamondback’in kliniğe yaptığı saldırı da oldukça güzeldi. Burada karakterin adı da geçiyor, Willis Stryker. Saldırının devamında Misty Knight’ı alt etmesi ve devamında tiyatro salonunda Luke ile mücadeleleri de güzel işlenmiş aksiyon sahneleriydi. Luke’un hapse girmesinin nedeninin de Diamondback’in komplosu olduğunu öğrenmiş olduk burada. Diamondback’in Luke’u sabah bulup tekrar vurduğu sahnede “Ben zaten senin kardeşinim” demesi de efsane bir orijin değişimiydi. Zira Diamondback karakteri 1972 yılında Heros For Hire #1‘de karşımıza çıkan ve Heros For Hire #2‘de ölen tek kullanımlık bir marvel kötüsüydü.

Dokuzuncu Bölüm: DWYCK

Bölümdeki Misty Knight’ın NYPD tarafından gönderilen danışmanla terapi sahneleri oldukça sıkıcıydı bence. Bir önceki bölümde o kadar Diamondback izledikten sonra bu sahneler aksiyonu ve heyecanı oldukça düşüren sahnelerdi.

32oabqofmvizymdqqgzxaj5gcz2

Diamondback’in Cottonmouth’un ölümünden sonra ortaya çıkan boşluğu doldurmak için yavaş yavaş hamlelerine başlamasını izlemek çok hoşuma gitti. Ne kadar güçlü olduğunu çevresine de kabul ettirmeye başlaması ve yerini sağlamlaştırması onu kolay harcamayacakları anlamına geliyor. Ki zaten Mariah Dillard’ın topladığı çete temsilcilerini bir bir öldürmesi de bunun göstergesi.

Luke’un polis tarafından durdurulduğu sahne bölümün en önemli sahnelerinden birisi. Halk kahramanı olarak görülen bir karakterin nasıl polis tarafından aranan bir cinayet şüphelisine dönüşmesini güzel bir şekilde işliyor. Ayrıca Luke’un burada polislere saldırması da ileride başına ciddi bir dert açacak gibi duruyor.

luke-cage-3-e1475352273411

Claire ve Luke’un Doktor Burstein’in yanına gitmeleri de bu doktorun evrendeki yerini daha kaybetmediğini ve görmeye devam edeceğimizin göstergesi. Burstein ve Claire’in Luke’u kurtarmak için birlikte çalışması ve bir nevi Claire’in asistanlık etmesi de bir zamanlar çizgi romanlarda Claire’in Burstein’in asistanı olarak çalışmasına göndermeydi.

Geriye kaldı dört bölüm. Bir sonraki incelememizde 10,11 ve 12. bölümleri inceleyeceğiz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER