Biricik Power Man’imiz Luke Cage’in solo dizisini spoiler vere vere incelemeye kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Dördüncü Bölüm: Step in the Arena

Bölümümüz Luke’un ve ev sahibinin enkaz altındaki sahnesiyle başlıyor. Dışarıda itfaiye ekipleri çalışmalarını sürdürürken tabiki içeride de Luke çalışıyor. Aslında tam bir güç gösterme sahnesi. Luke’un buradan kurtulmak için yaptıkları hem Harlem halkına kendini gösteriyor hem de izleyicilere karakterin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Zaten kurtulduktan sonra gazetecilere başı dik bir şekilde “Benim adım Luke Cage” demesi de buna işaret.

Bu bölüm Harlem’den çok Seagate gördük ve bence güzel de oldu. Luke Cage’in hapishanede neler yaşadığını ve nasıl bu hale geldiğini öğrenme fırsatımız oldu. Ayrıca bu sayede Reva ile nasıl tanıştıklarını da öğrenmiş olduk. Bölümde izlerken sevmediğim tek kısım o uzun saçlı sakallı olduğu sahnelerdi. Gerçekten bir insana bu kadar mı yakışmaz. Burada dikkatimizi çeken bir karakter Albert Rackham. Luke Cage çizgi romanlarından da tanıdığımız şerefsiz gardiyan namı diğer Billy Bob Rackham.

marvels-luke-cage-season-1-episode-4-50-3b43

Önemli bir karakter daha Dr. Noah Burstein. Luke Cage’in yetenek kazanmasını sağlayan deneyi yürüten doktorumuz. Her ne kadar kötü bilimci gibi durmasa da diğer Marvel Netflix dizilerinde de karşımıza çıkmasını beklediğimiz bir karakter. Çizgi roman okurları Burstein’in babasının Kaptan Amerika’yı dönüştüren serumu kopyalamaya çalışan bir bilim insanı olduğunu ve Burstein’in de bu çalışmanın devamı olarak Warhawk projesini yürüttüğünü bilir. Warhawk projesi Luke Cage’e gücünü veren proje ve büyük ihtimalle daha sonra da karşımıza çıkacak.

fdd

Bölümün en önemli olayı kesinlikle Luke Cage’in çizgi romanlardaki kostümüne yapılan göndermeydi. Ben sadece tanktan çıktığında kafasındaki başlık ve bileklerindeki kelepçelerle yetineceklerini düşünüyordum ama Seagate’den çıktığında üzerine giydiği kıyafetler gerçekten efsaneydi.

1600x1200_fighting-luke-cage

Beşinci Bölüm: Just to Get a Rep

Ve sonunda Claire Temple’ın geldiği bölümdeyiz. Şu ana kadar tüm Marvel Netflix dizilerinde boy göstermiş tek karakter. Bu bölümde artık tam anlamıyla Night Nurse olmaya karar verdiğini anlıyoruz ve cidden müthiş bir şey. Karakterin annesiyle de tanışmış olduk bu bölümde. Karakter dizi için yaratılmış bir karakter o yüzden kendisi hakkında pek bir bilgimiz yok.

Bu bölümde Luke’un yaptıklarının Cottonmouth’u ne kadar rahatsız ettiğini ve kaybettiği parayı kurtarmak için ne kadar pisleştiğini görüyoruz. İnsanlardan para toplarken bunu Luke Cage’in yaptıklarının bedeli olarak göstermeleri de Luke Cage fanları ve düşmanları olarak Harlem halkını ikiye bölmeye başlıyor. Tabi Luke Cage’in zorda kalan bu insanlara yardım etmek için sokağa çıkması mükemmel sahneler izlememizi sağladı.

092816-luke-cage-episode-5-news

Luke Cage’i öldürebilecek bir mermiyle karşılaşıyoruz bu bölümde, Judas. İsmini İncil’deki İsa’nın ölümüne sebep olan havariden alıyor. Ayrıca mermi için uzaylı metalinden yapılmış cümlesi geçiyor. Bu da büyük ihtimalle Chitauri saldırısından sonra karaborsaya düşen metallerden bahsediliyor.

judas-bullet-diamondback-luke-cage

Pop’ın cenaze töreni gerçek bir güç göstergesiydi. Önce sahneye çıkan Cottonmouth’un konuşası ve ona cevap niteliğinde olan Luke Cage’in konuşması. Tarafların ellerini gösterdiği ve savaşı kızıştıran bir andı.

Altıncı Bölüm: Suckas Need Bodyguards

İşleri daha da kızıştıran bir sahne Cottonmouth’un dedektif Scarfe’ı vurduğu sahneydi. Bu sahneyi bölümün başına koymak mükemmel bir hamleydi bence doğrudan tüm bölümün konusu bu olacak diye bağırıyordu.

marvels-luke-cage-season-1-episode-6-2-9216

Bobby ve Luke arasında geçen konuşma yine bir Heros for Hire göndermesiydi. Zaten neredeyse tüm bölümlerde zemini hazırlanıyor ve her seferinde Luke tarafından reddediliyordu. Ayrıca bu sahnenin devamında Claire ve Luke karşılaşıyorlar. Süper bir ikili olacakları bu bölümden müjdeleniyor adeta.

screen-shot-2015-12-04-at-10-32-03-am

Thembi Wallace’ın Mariah Dillard’ın evinde yaptığı röportaj sahnesi efsane bir sahneydi. Thembi resmen güç gösterisinde bulundu ve elindeki gücü Mariah Dillard’ı al aşağı etmek için nasıl kullanabileceğini göstermiş oldu. Yine daha sonra karşımıza çıkmasını beklediğim karakterlerden birisi.

Marvel's Luke Cage
Dedektif Scarfe’ı sağ salim karakola götürmek için girdikleri mücadele de oldukça ilgi çekiciydi. Hele ki köşeye sıkıştıklarında zekice bir planla duvarı delip içinden geçmeleri efsaneydi Scarfe sağ olarak karakola gitmese bile not defterini kullanarak aralarında Cottonmouth’un da olduğu baya bir kişiyi gözaltına aldılar. Ayrıca bu gözaltılar içinde ne efsane olanı Misty’nin Perez’i telefon tuzağıyla kandırıp gerçeği itiraf etmesini sağlamasıydı.

luke-cage-season-1-episode-6-640x300

Gayet güzel işlenmiş bir üç bölümü daha geride bıraktık. Bir sonraki yazımızda 7,8 ve 9. bölümleri inceleyeceğiz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER