Yavaş yavaş Luke Cage incelemelerimizin sonuna doğru geliyoruz, Harlem’in kanunsuz kahramanının solo dizisini incelemeye kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Onuncu Bölüm: Take It Personal

Bölümümüz Burnstein ve Claire’in Luke’un vücudundan Judas mermilerini çıkarma çabasıyla başlıyor. Mermileri çıkarmak için Claire gözünü karartıp ısıyı arttırmayı ve tuz eklemeyi öneriyor. Burada karakterin ileride zor kararlar alırken korkmadan bunu yapabileceğini görüyoruz. Luke iyileştikten sonra Reva hakkında gerçekleri öğreniyoruz. Reva Connors karakteri çizgi romanlara 1972 senesinde Luke Cage’in arkadaşı olarak girmiş ve ömrü iki sayılık olmuştur. (Heroes For Hire #1-2) Sonrasında 1981’de Power Man and Iron Fist #68’de Carl Lucas’ın eski nişanlısı olarak flashbacklerde yer almıştır. Reva için dizide böyle bir twist yazmalarının sebebi sanırım karakterden kurtulup Luke ve Jessica’nın arasını düzeltme isteği.

parisa-fitz-henley-as-reva-connors_episode-4

Luke revanın belleğinden gerçekleri ve çalışmanın detaylarını öğrendikten sonra sinirlenip her yeri yıkıyordu. Sonrasında Claire belleği geri aldı ama Burnstein çoktan verileri yedeklemişti. İşte burada çok net bir şekilde Burnstein’i ve projelerini görmeye devam edeceğimizi görüyoruz. Diamondback konusuna gelirsek, çizgi romanlarda Luke Cage’in kardeşi James Lucas Jr’dır ve bu karakter de supervillain olan Coldfire’a dönüşüyor. Coldfire’ı belki gelecekse ikinci sezona saklıyor olabilirler. Ya da kardeşi üvey kardeş yapıp, Coldfire’ı Diamondback olarakta öne sürmüş olabilirler.

luke-cage-season-1-episode-10-640x300

Zaten anladığımız üzere Luke ve Claire’in Luke’un doğduğu kasabaya döndükleri sahnede artık kesin bir şekilde Diamondback ve Luke Cage’in kardeş olduklarını öğreniyoruz. Evet dizimiz kardeşi kardeşe kırdırıyor!

Diamondback polisi ve halkı Luke Cage’e yönlendirmek ve Judas mermilerini satmak için bir polisi öldürüp benim adım Luke Cage diye bağırıyor. Bu sahne aslında Diamondback’in kostümünün bir ön gösterimi niteliğinde. Ayrıca sahne pek çok olay için tetikleyici görevi üstleniyor. Arkasından dizinin ana teması olan siyahilere yönelik hak ihlalleri polislerin sokaklarda Luke Cage’i bulmak için yaptıklarıyla keskin bir şekilde aktarılıyor. Ayrıca polislerden birisinin siyahi bir çocuğa saldırması halkın öfkesini iyice arttırıyor.

maxresdefault

Bu krizi fırsata dönüştürmek isteyen Mariah Dillard, Harlem’s Paradise’da hem polis şiddetini hem de Luke Cage’i protesto eden bir miting düzenliyor. Mitinge Luke Cage, Claire ve Misty Knight’ın da gitmesi olayları iyice kızıştırıyor. Burada oldukça önemli bir kısım var, Misty Knight’ın kolundan vurulması! Misty Knight çizgi romanlarda kolunu kaybediyor ve yerine Tony Stark tarafından yapılmış bir biyonik kol takılıyor. Dizide bunu yapacaklar mı yoksa sırf easter egg olsun diye mi gösterildi bilinmez.

On Birinci Bölüm: Now You’re Mine

Dizinin en büyük olaylarından birisini konu alıyor bu bölüm. Diamondback ve adamları Luke Cage ve Misty Knight’a saldırıyorlar. Saldırı sonrası Harlem’s Paradise’ın kapılarını kapatıyor ve içeride kalan insanları rehin alıyorlar. Luke ve Misty mutfağın altında bir depoda saklanırlarken Claire ve Candace rehineler arasında.

49997721d7a82b8fa_w

Bölümün en önemli göndermelerinden birisi Claire’in Candace’ın ayağını tedavi ederken Sugar’ın Clair’e “Night Nurse” demesi. Evet, zaten biz Claire’in Night Nurse olacağını biliyorduk ama bir dalga geçme şeklinde bile olsa dizide Night Nurse isminin geçmesi oldukça hoşumuza gitti.

Ve Blake Kule! (Evet yerli altyazı sitelerinde böyle çevirenler varmış) Blake Tower, Daredevil dizisinin ikinci sezonunda da gördüğümüz savcı yardımcısı Tower belediye başkanını temsilen olay yerine gelmiş.

blake-tower-assistant-district-attorney-luke-cage-daredevil

Claire’in Luke’a ulaşmak için yaptığı plan ve Diamondback’in bir adamına saldırıp onu alt etmesi mükemmeldi Sonrasında zaten Luke’un çıkıp ortalığı biraz temizlemesi yine aksiyonu yüksek sahneler izletti bize. Claire ve Misty’nin Shades’i alt ettikleri sahne de içimizin yağını eritti resmen. Diaomondback’in Luke’u atlatmak için Candace’ı kullanması oldukça zeki bir hareketti.

Diamondback’in kaçırdığı Boone’u OBAMA olarak betimlemesi ve yukarı çıkartılırken YES WE CAN göndermesi, Obama’nın başkan adaylığı sürecinde kullandığı slogana selam çakmıştır.

On İkinci Bölüm: Soliloquy of Chaos

Luke polisler tarafından yakalanınca Misty’nin yanına gidip kaçmasını önlemek adına Luke suçluymuş gibi konuşma yapmasıyla başladı bölüm ve tabiki Luke polisleri atlatıp kaçmayı başardı. Pop’ın berber dükkanında tıraş olan bir polisin de yardımıyla elbette.

Luke’un bir dükkana girip soygunu önlemesi ve dükkanda gerçek bir rapçi olan Method Man ile karşılaşması da çok güzeldi. Arkasından Method Man’in katıldığı bir programda “Bulletproof Love” (Kurşungeçirmez Sevgi) şarkısını seslendirmesi Luke Cage’i iyiden iyiye bir Harlem kahramanı yaptı. Sokaklarda insanlar Luke Cage’e destek olmak için kurşun delikli kapüşonlularla gezmeye başladılar.

Bu sahnenin hemen öncesinde her Marvel işinde olduğu gibi bir Stan Lee cameosu vardı. Luke dükkana girmeden önce sokakta bir ilan görüyor ilanda polis kıyafetiyle Stan Lee’yi görüyoruz -ki Daredevil’da da aynı fotoğrafı karakolda görmüştük- afişin altında “Bir suç mu gördün, bildir!” yazıyor.

luke-cage-stan-lee-cameo

Diamondback Shades’i kefalet ödeyerek hapisten çıkarıp Zip’e öldürtmeyi planlıyordu ama Zip işi beceremedi ve Shades, Zip’i öldürdü. Shades’in de yükselişini izliyoruz yavaştan zaten Mariah ile birlik olup Luke’a Diamondback’e karşı birlik olmayı teklif etmeleri de bunun göstergesi.

Ve Turk yeniden göründü. Adeta hiç sevilmeyen ama mecburen karşılaşınca sohbet edilen akraba gibi bir karakter. Diamondback için çalışmaya başlayan Turk daha anlaşmalarının üzerinden bir gün bile geçmeden Diamondback’i satıp yerini Luke’a söyledi. Tabi ne kadar sevmesek de karakteri oldukça işe yarayan bir karakter.

Domingo’nun adamları Domingo’yu gazlayıp Diamondback’e saldırmaya karar verdiler. Tabi ki de belalarını buldular. Güzel bir çatışma izledik biz de. Luke Cage, Turk’ten aldığı bilgiyle olay yerine geldiğinde iş işten geçmişti tabi.

Ve final sahnesi! Shades ve Dillard, Luke’a anlaşma teklif etmeye geldiler. Tabi Misty’de Luke’u takip edip oraya gelmişti. Shades ve Dillard’ı tam tutuklayacaktı ki içeriye bir el bombası geldi. Evet yine Pop’ın dükkanının içine ettiler. Tabi ki bombayı atan Diamondback hem de kostümlü! Bobby’nin “pimp stormtrooper” göndermesi de gayet güzel ve yerinde bir göndermeydi. Kostüm incelemesini final bölümü yazımızda yapacağız.

frame_15_delay-0-1s frame_17_delay-0-1s

Geriye kaldı bir bölüm! Bir sonraki yazımızı bekleyin!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER