Marvel Netflix birlikteliğinin meyvelerini toplamaya devam ediyoruz. Daredevil ve Jessica Jones’tan sonra Luke Cage de kendi solo dizisiyle karşımıza çıktı. Biz de izledik ve ilk üç bölümün incelemesiyle karşınızdayız!

Birinci Bölüm: Moment of Truth

how-luke-cage-fits-into-netflix-s-marvel-universe-paving-the-road-for-the-defenders-mike-736621

Dizimiz Jessica Jones’tan ve Daredevil’in ikinci sezonundan sonrasını anlatıyor. Luke Cage Harlem’e yerleşmiş ve burada kendini gizleyerek yeni bir hayat kurmuş. Gündüzleri eski karısı Reva’nın babasının berber dükkanında temizlik yapıyor akşamları ise Cottonmouth tarafından işletilen Harlem Paradise’da bulaşıkçılık yapıyor.

Bölümümüz tam anlamıyla bir giriş bölümü olduğu için uzun uzun Harlem kültürünü ve karakterleri anlatan sahnelerle dolu. Bu açıkçası Luke Cage’i bilmeyenler için biraz sıkıcı bir bölüm olmasına sebep oluyor. Yani Luke Cage dizisi geliyor diye değil de yeni dizi gelmiş bir bakayım diyenler için ilk bölüm pek bir şey vadetmiyor. Sonuçta Cottonmouth’u görünce ya da Diamondback’in adını duyunca heyecanlanmıyorsanız bu bölüm sizin için çok sıkıcı geçecek demektir. Cottonmouth demişken, çizgi romanlarda ilk kez Power Man’in 1974 tarihli 18.sayısında ilk kez karşımıza çıktı. Cornell’in mekanında görülen tablo ise 20 Aralık 1993 tarihli Rolling Stones dergisinin kapak sayısı.

mahershala-ali-cottonmouth-luke-cage

Pop’s karakteri çok güzel yansıtılmış. Sokak için anlamı da çok güzel vurgulanmış bence. Onun bir berberden daha fazlası olduğunu zaten ilerleyen bölümlerde de göreceğiz. Aynı şekilde Cottonmouth da oldukça güzel yansıtılmış bence. Karakterin ne kadar psikopat olduğunu ilk bölümden görebiliyoruz. Dizi oldukça kanlı ve oldukça rahatsız edici sahneler içereceğini çok güzel müjdeliyor bu bölümde. Silah ticareti sahnesi de bunun bariz bir örneği.

luke-cage-trailer-breakdown-17-pic

Ayrıca bölümde MCU filmlerinde yaşananların görüntülerinin korsan cd olarak satılıyor olması da güzel bir detaydı. Daredevil dizisinden tanıdığımız Turk karakterini de burada görmek güzel oldu. Son olarak Luke Cage’in mahallesini korumak için küçük bir kavgaya girmesi ve kavga sonunda Heros for Hire göndermesi gayet hoştu. Pops’ın Luke’a taktığı lakaplardan biri de Power Man idi. Bu lakap, Luke Cage’in çizgi romanlarda ki ilk süper kahraman isimlerinden biriydi. Misty Night karakteri Marvel evreninde 1975 yılından beri var olan bir kişi. Iron Fist ile de haşır neşir bir karakter ve o dizide de ortak olarak görebiliriz güzel kıvırcık polisimizi.

Adı geçen iki önemli detay daha vardı. Seagate hapishanesi ve HAMMER silahları. Önemi ise Marvel Sinematik Evreninde de bu isimleri duymuştuk. Iron Man 3 filminin sonunda Ben Kingsley’nin sahte Mandarin olarak hapis hayatını anlatan Marvel one-shot hikayesi All Hail The King’i izlemişsinizdir. Heh o hapishane, Seagate hapishanesiydi. HAMMER isminide Iron Man 2 filminde duymuştuk.

İkinci Bölüm: Code of the Streets

İkinci bölümümüz kötü giden silah ticareti sonrası parayla kaçan Chico’nun polis, Cottonmouth ve Luke Cage tarafından aranmasını anlatıyor. Polis elinde çok fazla bilgi ve imkan olmadığı için oldukça yetersiz kalıyor tabi ki de. Cottonmouth’un adamları da pek yol kat edemiyor. Fakat Luke kısa bir sürede buluyor.

Bölümün güzel yanlarından birisi Pop’ın geçmişine odaklanan kısımlarıydı. Cottonmout ve Pop’ın bir geçmişinin olması ve Pop’ın nasıl bu günlere geldiğinin anlatılması gayet hoşuma gitti. Ayrıca o dükkanın neden bu kadar önemli olduğunu ve tarafsız bölge haline geldiğini de görmüş olduk bu bölümde.

luke-cage-trailer-breakdown-14-pic

Chico, Pop’ın dükkanına geldiğinde Turk kesin bir pislik yapacak dedim ve şaşırtmadı. Chico’nun Pop’ın dükkanında olduğunu Tone’a söyledi. Aslında her şeyi başlatan anıydı bölümün. Bu andan sonra tüm karakterler oturmaya başladı. Pop’ın öldürülmesi gerekiyordu. Evet karakter çok güzel bir karakterdi ama Luke Cage’in Luke Cage olması için bu ölüm gerekliydi. Ayrıca bu ölümden sonra Cottonmouth ne kadar şerefsiz bir insan da olsa adeta bir Fisk ya da Don Falcone gibi saygıyı hak eden bir karakter olduğunu gösterdi.

luke-cage-trailer-breakdown-21-pic

Bölümde Misty Knight’ın basket sahnesi de oldukça hoştu. Dizinin en iyi yaptığı şeylerden birisi de konuyu ilerletirken araya eğlenceli ama konuyla bağlantılı sahneler koyması.

Üçüncü Bölüm: Who’s Gonna Take the Weight?

Sonunda Luke Cage izlemeye başladığımız bölüm dersem abartmış olmam sanırım. Pop’ın ölümü Luke için büyük bir dönüm noktası oldu adeta. Doğal olarak Pop’ın dükkanı da daha önemli bir konuma geldi. Pop’ı onurlandırmak istemesi ve berber dükkanını tekrar açmaya karar vermesi Luke Cage’in sokaklara inmesini sağladı.

luke-cage-netflix-marvel-comics-easter-eggs-references

Chico’dan gelen bilgilerle Luke’un Cottonmouth’un bazı depolarına baskın düzenlediği sahneler sonunda Luke Cage diye bağırmamıza sebep oldu. Aksiyon dozu oldukça iyi ayarlanmış sahnelerdi bunlar. Ama esas büyük baskın efsaneydi. Çekimler, kan, koreografi, renkler ve ışık her şeyiyle mükemmeldi sadece fragmandaki müzik kadar gaz değildi müzik seçimi ama sahnenin mükemmelliğine gölge düşürmedi bu. Duvardan parça koparmak ve koltukla adam dövmek gibi yaratıcı sahneler kullanmak da oldukça keyifli hale getiriyordu izlemeyi.

marvel-luke-cage-mike-colter

Luke’un bu baskınlardan sonra sadece bir çanta para alması -ki o da Chico’nun payı olarak düşünüldüğünde temsili bir miktar- hem karakterini gösteren hem de zekasını gösteren bir sahneydi. Aldığı parayı Pop’ın berber dükkanı için Bobby Fish’e götürmesi de mükemmeldi.

Son sahnede Cottonmouth’u elinde roketatarla görünce oha dedim. Yani gerçekten, oha! Sonra Luke da roketi görünce hemen üzerine atlayacak ve durduracak diye beklerken Netflix bize kesenin ağzını ne kadar açtığını gösterdi ve bütün binayı yerle bir etti!

Oldukça güzel bir üç bölümdü, bir sonraki yazımızda 4,5 ve 6. bölümleri inceleyeceğiz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER