Bu inceleme Lucifer 2. Sezon 17. Bölüm hakkında SPOILER içerir

Sezon başlamadan önce Lucifer’ın bölüm sayısı uzatılmış ve 22’ye çıkarılmıştı ancak herkes gibi yapımcılar da içi boş bölümlerin arttığı gerçeği ile bölüm sayısı yine azaltılmış ve yanlış hatırlamıyor isem 19’a düşmüştü. İlk sezona göre yine fazla elbette ancak bu bölümle birlikte sezon finaline 2 bölümün kaldığını düşünürsek son sahne dışında hiç sezon finaline götüren bir süreç yoktu. Lucifer’ı bir eleştirip bir övmekten inanın bende yoruldum ama durum hep bu şekilde ilerliyor.

Annemiz Charlotte, Alazlı Kılıç’ın son parçası için Zeke adında bir adama para karşılığında anlaşıyor ancak sonrasında Chet olduğunu öğrendiğimiz berbat bir müziği olan biri tarafından vurulup öldürülüyor. Tüm bölümün klişe cinayeti bu oluyor ancak bizi ilgilendiren kısımlar farklı. Bunlardan biri Amenadiel, diğeri ise Maze.

Lucifer-217-4

Maze’in ilk sezondan beri geri planda kalmasını eleştirmiş biri olarak karşımıza geldiği en ufak anlarda dahi yüzümüzü güldüren ve Lucifer’ı ileriye taşıyan bir karakter olduğundan bahsetmiştim. Burada ise Maze artık bir iblisten çok duyguları olan bir ölümlü gibi davranmaya başladı tıpkı Lucifer gibi. Tanrı’nın tüm bunları planladığını düşünüyorum ve Maze dahi Cennet’e girmeyi haketmeye başlayacağa benziyor. Cennet’e gelene kadar çok var ve Lucifer ile aralarındaki hesaplaşmayı dövüşerek yapmaları hoşuma gitti. Ancak birkaç kırık banktan çok daha fazlası olmalıydı. Benim hayal gücüm geniştir belki ancak konuştuğumuz kişiler Cehennemin Kralı ve Cehennemin en büyük işkencecisi. Los Angeles’ın dağılması lazımdı ancak bir iki bank kırıldı ve dövüşleri sonlandı. Aklıma Hancock filminden sahneler geldi keşke biraz cesaretli ve bütçelerinden bonkör davransalardı ama Lucifer monoton bir tonla ilerlemeyi sürdürüyor.

Amenadiel ise iç hesaplaşmasını daima içine atan biri olarak ilk kez bu kadar asi olarak gördük. Tanrı’nın asi çocukları diye dizi çekseler izlenecek kadar herkes kafasına göre takılıyor. Anneye çektilerse demek ki. İlk oğul olarak Amenadiel, en çok sevilenin daima Lucifer olduğu ile milyonlarca yıl geçirmiş biri olarak yine iyi idare ediyordu aslında. Ancak Tanrı, Alazlı Kılıç’ı Sümer yazılarından anladığımız kadarıyla 3’e ayırmış ve son parçayı en sevdiği oğluna yani Amenadiel’e vermiş. Bu arada farkettiyseniz Sümerliler ağırlıklı bir bölüm olduğunu söyleyebiliriz. Yazıyı ilk bulan medeniyet olan Sümerlilerin, Alazlı Kılıç hakkında bir yazı yazması güzel detaylardan biriydi. Amenadiel’in çevirdiği yazının Gılgamış Destanı olabilme ihtimali yüksek ancak bu bir dizi sonuçta. Günümüze gelmiş gizli bir Sümer destanı da olabilir.

Gılgamış Destanı ise tarihin en eski yazılı destanının adı olup, 12 kil tablete Akad çivi yazısı ile kaydedilmiştir. Uruk kralı Gılgamış’ın ölümsüzlüğü arayışının öyküsünün anlatıldığı destan aynı zamanda Nuh Tufanı’nın en eski sürümünü de barındırmaktadır. Gılgamış, en yakın dostu Enkidu’nun ölümünün ardından giriştiği ölümsüzlüğe ulaşma çabasının sonuçsuz kalacağını ve insanlığın gerisinde bıraktığı bir isim ile sonsuz olabileceğini anlatır. 

Gılgamış demişken, burada Nefilim adı da geçer ve Lucifer bölüm başında Nefilim’den bahsetmişti. Ayrıca Sümer inancına göre her nesnenin ve olayın farklı bir tanrısı vardı ancak Gök Tanrı olarak Anu’ya tapılırdı. Zaten inançlarına göre, insanlar yaratılmadan önce gök ile yer birdi ve tanrılar yer ile gök’ü sonradan ayırmışlardır.

Tarih bilgilerinden sonra ise Alazlı Kılıç’ın sonuçları neler olabilir bunu tartışalım. Tanrı’nın SELAMIN ALEYKÜM MEKANIN SAHİBİ BENİM diyerek olaya gireşeceğini bekliyorum ama tüm bunlar onun planıysa zaten en baştan ne olacağını biliyordur ve gelmesine gerek yoktur. Anahtarı Amenadiel’e vererek oğlunun en doğru tercihi yapacağını en baştan biliyorsa, Lucifer ve annesine karşı çıkması yüksek bir ihtimal. Bu savaşın artık Cennet’e taşınma vakti geldi de geçiyor.

Son sahne ise Chet denen veletin anne Charlotte’ı bıçaklamasıyla son bulurken, bıçaklanan yerden çıkan ilahi ışıkla Chet’in alev alması bir oluyor. İşte bunlara bayılıyorum. Böyle sahneler ilahi varlıklarla dolu bir diziyi daha da epik bir hale getiriyor. Ancak sonra aklıma Lucifer’ın her bölüm kullandığı ancak Linda Martin’i görevden alan etik kurulu başkanına nedense kullanmadığı “GERÇEKTE NEYİ ARZULUYORSUN?” bakışını yapmadığı aklıma gelince yine üzülüyorum.

Bakalım Alazlı Kılıç’ın parçaları birleşince Lucifer ve Tanrı cephesinde neler değişecek. Merakla bekliyoruz efenim.

Haftaya görüşmek üzere!

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER