Lucifer çizgisini hiç bozmadan ilerleyen dizilerden biri. Bu bölümle anladım ki Lucifer artık olmuş. Zaten sezon ortasında bölüm sayısı 22’ye çıkarılarak başarısı ödüllendirildi. He bu iyi bir haber olmayabilir ancak lütfen yani. Şu minnoş bölümlere bakıp nasıl uzamasın diyebiliriz ki ? Ciddi anlamda ruhani varlıkların ailevi sorunlarını izlemek aşırı hoşuma gitti. Bu konu elbette çok kez çok farklı diziler inceledi ama bu ekip bu işi harika yapıyor. Vasat üstü bir dizilikten büyüklerin arasına yerleşmeye başladı Lucifer. Övmeyi durduramıyorum o yüzden hemen izlemeyen için SPOILER olacak incelememe başlayayım.

lucifer-2x08-maze-amenadiel-3

İnsanoğlu, varlığından itibaren ulaşamadığına ulaşmak istemiştir. Bunun için yıldırım gürlediğinde, güneş doğduğunda ve bunun gibi doğa olaylarına tanrısal bir imge olarak bakmıştır. Tabi yüzyıllar geçip, bilim ilerledikçe bu açıklamaların içi doldu ancak içi doldurulamayacak şeylerin olduğunu atlamamak lazım. Tanrı, melek, şeytan kavramlarına dini kitaplarımızca yazılanlar kadar biliyor ve tahmin edebiliyoruz. Bu yüzden onları dizi içerisinde bir insanın aklındaki Şeytan kavramını izlemek son derece hoş oluyor. Doktor Linda, dizideki biziz. İnsan olan. Şeytan ile karşılaşırsa ve onu yüz yüze görse ne düşünürüz sorularının karakteristik hali. Bu yüzden Linda’da kendimizi rahatlıkla görebildiğimizi düşünüyorum. Ne yani, Şeytan’ı görünce aklımıza ilk gelecek soru yine Hitler veya sevmediğimiz bir akrabamızın durumunun ne olduğu olurdu. İşte bunları aktarabilmesi açısından Linda’nın tüm ruhani varlıklar içindeki yeri oldukça mühim. Sorunlarını anlatmaya gelen Lucifer’a tüm insanlığı ile merak ettiklerini sorup duran Linda’dan ayrılıyor ve klasik haftalık cinayetimize dönüyoruz.

Hatırlıyorsanız Uriel, Azrail’in hançerini kafasına göre çalmış ve dünyaya getirmişti. Uriel ölünce hançer de onunla birlikte gömülmüştü ancak anne Charlotte, şeytanın annesi rolünü hakedecek bir performans ile hançerin yerini bir düzine insana söylemiş ve o insanlardan biri de hançeri çalmayı başarmış. Charlotte’ın bunu yapma sebebi Tanrı’ya sesini duyurabilmeye çalışması olarak açıklandı ancak onun planı çok farklı. Muhtemelen Tanrı’yı Lucifer’a öldürtmeyi planlıyor. Böylece Cennet’e dönebilecek ve orayı kontrol edebilecek. İlk hedef oğullarını yanına çekebilmekti, başardı. Azrail’in hançeri Lucifer’ın elinde çok daha hiddetli oldu ve anne planının ikinci devresini başlattı. Lucifer vs God sahnesi görürsek ben kendimden geçerim şimdiden söyleyeyim. AY HADİ İNŞALLAH !

luc208b_0098_hires1

Azrail demişken lafı çok geçiyordu ve onun bir kadın olduğunu öğrendik. Şimdi buna gram itirazım yok çünkü ilahi varlıkları hepimiz hayal ettiğimizde erkek olarak hayal ederiz. Bu yüzden Azrail’i kadın yapmaları harika bir detaydı. İnanılmaz hoşuma gitti. Muhtemelen kısa bir süre içinde Azrail ile tanışacağız. Abisini hem hançerden hem annesinden korumak için dünyaya geleceğini düşünüyorum. Umarım ilahi görünüşünü az bile olsa gösterirler çünkü o, Azrail.

Chloe’ye gelirsek, şunu açıkça ifade etmek isterim ki evlenmek istediğim tek kadın. Birini tarif et deseler Chloe’nin fotoğrafını ve karakterini gösteririm. Lucifer’ı kıskandığında nasıl hoşuma gitti yahu ! Sanki beni kıskanıyor. Bir minnoş oldum sormayın gitsin. Daha sonra ortaklık konusunda kıskandığına çevirseler de, o sarılmanın bir özeli vardı. O yüzden Ella’nın sarılmasını gördükten sonra az daha tepki yapmasını bekledim ama polis kızıydı. Daima sert ve duygularını göstermemeye alışmış biri Chloe. Yine de bazı anlar kendini tutamadı ve inanılmaz tatlı kıskandı. Gerçek hayatta da evlenseler keşke. Müthiş yakıştırıyorum yahu. Dan ise Azrail’in hançerini eline almış bir şekilde Lucifer’ı öldürmek üzereydi. Ancak tüm bu Palmetto olayları için kendini affedemediğini belirterek suçun kendinde olduğunu anladı ve hançerin iradesine karşı kendi iradesi üstün geldi. Dan’i bile sevmeye başladım. Duche seviyesinden çok uzaklarda iyi bir performans sergiliyor.  Son olarak atlamamak lazım. ABD’nin yeni başkanı Trump’ı Mussolini gibi diktatör liderle bir tutmalarını es geçmediler. Trump karşıtı olaylar tüm Amerika’yı esir almış gerçekten. Herkes farklı bir yerden laf sokuyor ve çekinmiyorlar.

Ella’nın isteğinin ise Lucifer’ı kiliseye götürmek olduğunu anladık. Spider sense referansı ile Lucifer’ın da deyimiyle tam bir nerd çıktı bizim Ella. Labr. elemanlarını geek yapmak konusunda bir dizi daha elini korkak alıştırmamış oldu.

Haftaya görüşmek üzere Lucifer severler !

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER