Bir Lucifer Morningstar’ın kolay yetişmediğini anlatan 2.sezonun 7.bölümü My Little Monkey ile karşınızdayım. Bölümü ikiye ayıracak olursam ilk partının müthiş saçmalıklarla dolu olduğunu ancak ikinci partın Lucifer kalitesine yakışacak derece de güzel bittiğini belirtmek isterim. Geçtiğimiz sezonun havasını yavaştan yakalamaya başlıyorlar ve bu, dizi için önemli. Chloe-Lucifer dinamiğine ise çok uzak kalmıştık ve bölüm sonu yine bu anı yaşayabildik. Oraya gelmeden önce en baştan bir toparlayalım ve konuşalım. Fotoğraf sonrası her zaman ki gibi SPOILER !

lucifer-207-chloe-car

İlk bölümden itibaren süregelen haftanın cinayeti konsepti çok şükür bugün ara verdi ve çok önemli bir konuyu işledi ; Baba Decker’ın ölümü. Arada kaynayan bir konuydu ve zamanını iyi ayarladıklarını düşünüyorum. Başlangıçta söylediğim ilk partın saçmalığı, Lucifer’ın kendisi olmayı bırakıp Dan gibi olmak istemeseydi. Bunu istiyordu çünkü insanlar ve melekler’i birbirinden ayıran en büyük eksikliği bulmaya çalışıyordu, empati ve duygular. İnançlarımıza göre Lucifer, Tanrı’ya isyan ettiğinde insanların çamurdan yaratıldığını ve kendisi yerine nasıl insanları tercih edebildiğini kaldıramaz ve Tanrı’ya insanların ne kadar basit birer varlık olduklarını kanıtlamak için onları kötülüğe sürükler. Bu bölüm biraz bunun aynısı olmasa da, Lucifer’ın neden insani olamadığını anlatması açısından güzel bir ayrım oldu. İnsanlar, duygularıyla ve empati yapabilmesiyle diğer varlıklardan ayrılıyor. Lucifer’ın Chloe’ye yardım etmek istemesi hep vardı ancak onun kötü olup olmadığını anlayamaması kafasını kurcaladı ve bölümün yarısına kadar Dan’i taklit etti. Yani aynı kıyafetleri giymesi, hareketlerini taklit etmesini ben yakıştıramadım. Tamam empati yoksunusun da salak değilsin. Komediye kayalım derken Lucifer’ı gereksiz salak yerine koyduklarını düşündüğüm için ilk partın bu kısımlarını çok beğenmedim. Oysa ki konu gayet güzeldi. Bir yandan Chloe’nin babasının cinayetini merak ediyorduk. Öbür yandan Lucifer’ın insanlara özel duyguları anlamaya çalışması güzel bir konseptti. Neyse önemli olan zarardan dönmeleri ve bunu çok uzatmamalarıydı. Lucifer kendisi gibi olduğu vakit her şey mükemmel. Mesela hamam olduğunu düşündüğüm yer. Boris ile konuşurken müthiş İngiliz aksanı anında Amerikan aksanına dönüverdi. Orada Dan, Lucifer’ın kanatlarını kestiği yerin yaralarını gördü mü tam anlayamadım ama orada ki sohbet güzeldi. Yalan dedektörü Boris, Lucifer’dan ikisinin de nefret ettiğini çözmüştü. Yani Lucifer, tüm bu olanlardan ötürü hala kendinden nefret ediyor.

lucifer-207-dan

Baba Decker’ın katili hapishaneden çıktıktan hemen sonra öldürüldü. Chloe’nin acısını ekran başında bizde içimizde hissettik diye düşünüyorum. Lauren German’ın Lucifer’a bayık bakış atmalarından başka neredeyse ilk kez böyle içten oynadığına şahit olduk. 16 yıl boyunca katilin dışarda rahatça gezdiğini yeni öğrenen Chloe, yalnızlığını dostları sayesinde atlatmış ve katili yakalamış oldu. Katil sürpriz olmadı ama hala baba Decker’ın neden öldürüldüğü netleşmedi. Burnunu sokmaması gereken yerler neydi ? Muhtemelen gelecek bölüm bunlar açıklığa kavuşur çünkü hapishane müdürü yakalandığında bu iş’te parmağı olan herkesi açıklarım demişti. Bu yoldan ilerleyip sezon finaline kadar götürürler bizi.

En merak ettiğim konulardan biri olan Linda meselesine gelelim. Geçtiğimiz bölüm korkuyla karışık hayranlık beslediğini düşünmüştüm ama yanılmışım. Baya baya altına edecek kadar korkmuş ve herkesten saklanır hale gelmiş. Maze ise dostluğu baya sevmiş olacak ki Linda üzerinde hiçbir baskı yapmadığı gibi onu kaybettiği için üzüldü. Ayrıca Maze bu dizinin en değişik insanı. Onu görmek çok hoşuma gidiyor ve diziye renk katıyor. Dediğim gibi dizi ilk sezon dinamiklerine döndükçe daha tatlı oluyor. Maze’in bulduğu iş ise cidden harikaydı. Kelle avcılığı ile para kazanması tam iblise göre bir iş. Linda ile dostluğunuda düzeltti. Maze’den iyisi yok !

Bu bölüm gözükmeyenler de vardı. Anne Charlotte ve Amenadiel. İkisi olmadan da gayet güzel ilerledi. Kutsal varlıkların aile meselesi cidden baymış onu anladım. Bu işe Tanrı karışmadığı ve müthiş doğaüstü olaylar olmadığı sürece görmek istemiyorum. Zaten asıl meselemiz onlar değil Chloe-Lucifer dinamiği ! Sonunda Lucifer, hala anlamasa bile empati yapabilmeyi başardı ve Chloe’ye babasının katilini tutuklatmasında yardım etti. Bu yüzden Chloe ona hayatımda hiçbir sevgilimin yaşatmadığı kadar içten sarılmasıyla bölüm sonlandı. Kesinlikle karşılıklı bir sevgiydi ve bu çok değişik yerlere gidecek orası kesin.

İncelememi burada sonlandırıyorum. Sizin aklınıza takılan bir yer varsa yorumlara yazabilirsiniz. Yoksa yine yorum yazın. Lucifer överiz.

Haftaya görüşmek üzere Doucheifers !

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER