Mükemmel. Arkadaşlar tek kelimeyle ortamlara giriş yapmak istedim. Lucifer, son dönem diziler arasında büyükler ligine inanılmaz bir sadelik kullanarak, uyumlu bir ekip oluşturarak buralara kadar yükselmesini bilmişti. 3-4 bölümdür eleştirdiğim ne kadar şey varsa hepsini tek bölümde harmanlamışlar ve ortaya başta söylediğim MÜKEMMEL bir bölüm ortaya çıkmış. Lucifer’ı Lucifer yapan işte bu! Daha fazla öbür dünya, daha fazla cehennem ve daha fazla Kral Lucifer! Hemen spoiler incelemesine geçiyorum.

oyy

Bölümü baştan sona öveceğim için şimdiden hazırlıklı olun arkadaşlar. Lucifer, bizlere kendini yine enfes sevdirmeyi başardı. En başta belirttiğim o sadelik ile ekibin müthiş uyumu bu bölüm nirvanaya ulaştı. Aynı zamanda tüm karakterler, kefaretlerini bir bir ödediler. Amenadiel ilk yaratılan melek iken düşmüş bir meleğe dönüştü. Şimdi ise kendini iyi olmaya çalışan biri olarak tanımlaması harikaydı. Lucifer, asırlar boyunca babası tarafından sürgüne gönderilmiş ve cehennemi yönetmiş biri olarak, babasının oyununda piyon olduğunu öğrenmesine rağmen Chloe’ye olan sevgisiyle cehennemin, evet bildiğimiz cehennemin en dibine kadar gitti! Romantizm budur arkadaşlar. Muhtemelen Lucifer izleyen tüm kızlarımız, hayalindeki erkek profiline BENİM İÇİN CEHENNEME GİTMELİ seçeneğini eklemişlerdir.

Anne Charlotte sadece Lucifer için, en korktuğu yere gitmesi onun kefareti için oldukça önemliydi. Tüm ekibi tek tek saymak istemiyorum ama bu günahlarının bedelini ödeyenlerin içinde Psikolog Linda’nın bile olması Tanrı’nın muhteşem planlarını görmemize sebep oldu. Tüm ailesi kopan bir babanın yapacağı türden, tüm ailesini asırlar sonrası uygulamaya koyduğu planla bir araya getirmek. Bunun gibi ince, detaylı bir planı sadece Tanrı ve sevgi dolu bir baba yapabilir. Bölüm boyu Tanrı’yı sorgulayan Amenadiel&Lucifer kardeşlerin ise bize bunu anlatmak istediğini düşünüyorum. Tanrı, parçalanmış bir ailenin karşısında tek başına durarak ailenin geri kalanını birleştirmek istiyor. Bu gerçekten duygulandırıcı bir plan ancak bu benim şahsi görüşüm. Ancak tüm bu olayların yaşanması, Tanrı’nın ailesinin günahlarını ödetme şekli gibi gözüküyor. İstemsiz olarak Lucifer’ın sonunda tüm aile boyu cennete kabul edildikleri ve o cennetin ışığında kayboldukları efsane bir son hayal ettim. Enfes olmaz mı?

Chloe’in geçtiğimiz bölüm söylediğim ve doğru çıkan zehirlenme şekli sonucu panzehir ihtiyacı doğdu. Bu yüzden cehenneme gidip buna sebep olan Profesörü bulan Lucifer ile harika bir cehennem turuna çıktık. Film ve dizilerin cennet-cehennem kavramlarını, yönetmenlerin hayal güçlerine dayanarak izlemek zorunda kalıyoruz. Bu yüzden çoğu hayallerimizde olan cehennemi tutturmaları zorlaşıyor. Bunu en iyi başaranlar ise bence 1- Constantine filmi 2-Supernatural Dean’in ilk kez ölüp cehenneme gittiği bölümde gösterebildiler. Lucifer ise ateş kırmızısı bir cehennem yerine mavi ve kükürt yağan bir cehennemi tercih ediyor, ki bu hoşuma giden bir detay. Kapıların içerisinde ise günahlarını çeken ruhlar var. Herkesin en korktuğu şeyleri sürekli ve sonsuza kadar yaşıyor olmaları cidden berbat. Asıl berbat ve enteresan olan ise Cehennemin Kralı Lucifer’ın kendi cehenneminde sıkışmış olmasıydı. En büyük korkusu olan Uriel’i öldürdüğü anı tekrar, tekrar ve tekrar yaşayarak cehenneminde hapsoldu.

Tüm bu yaşanılan olaylar olabilecek en sadelikte ve en güzel şekilde anlatıldığı için en sevdiğim bölümlerden biri oldu. Sizin düşüncelerinizi çok merak ediyorum ve incelememi burada bitiriyorum. Kış finaline girdiğimiz için bir süre Lucifer incelemesi olmayacaktır. Görüşmek üzere!

4 YORUMLAR

  1. Evet Lucifer Mukemmel bir dizi ve sizin incelemeleriniz de cok guzel lütfen devam edin cok teşekkürler(kış finali ne zamana kadar acaba daha yeni finalden gelmedi mi?)

CEVAP VER