İKSV‘nin gerçekleştirdiği ön gösterime Kara Büyücü ekibi olarak katıldık ve sizlere bu SPOILERSIZ incelemeyi hazırladık. Filme gitmeden gönül rahatlığıyla bu yazıyı okuyabilir ve filmin içeriği hakkında olmasa da, filmin geneliyle ilgili bir görüş edinebilirsiniz. İncelemeyi yazarlarımız Anıl ve Kutluhan kendi bakış açılarıyla inceliyor olacaklar.

Anıl’ın incelemesi:

“Joey, there’s no living with.. with a killing. There’s no going back from one. Right or wrong, it’s a brand. A brand sticks. There’s no going back. Now you run on home to your mother, and tell her… tell her everything’s all right. And there aren’t any more guns in the valley.” Shane-1953

Büyüdükçe kaybettiğimiz birçok güzel olay var. Bunların içinden en acısı ölümdür. Bir diğeri ise veda etmektir. Hugh Jackman, çok emek verdiği ve sonsuza kadar anılacağı karakter Wolverine’i sevenlerinin karşısına son kez çıkardı ve vedaların en büyüğünü gerçekleştirdi. Wolverine vedayı hakediyor muydu? Bu farklı tartışılması gereken bir soru. Ancak Hugh Jackman’ın 17 sene önce başladığı macerayı bitirmesi için doğru zamanı bulduğunu düşünüyorum. Peki Logan beklentileri daha doğrusu BÜYÜK VEDAYI karşılıyor mu? Cevabım hem evet hem hayır olacak. Filmi izlemeden önce NELERİ BEKLEMELİ ve BEKLEMEMELİYİZ? sorularını sorarak ikiye ayırdım. Önce bunları bir madde madde yazalım ve bunları bir açalım.

Neleri beklememeliyiz?

– Old Man Logan çizgi romanı ile benzerlik göstermesini,
– Çizgi romanlara yapılan ağır referansları,
– Apokaliptik bir dünya görmeyi,
– Güçlü bir villain,
– CGI veya bilgisayar efekt bombardımanı yaşatan süper kahraman filmleri.

Neleri beklemeliyiz?

– Wolverine solo filmlerini sevenler için harika bir film,
– X-Men ve solo Wolverine filmlerine yapılan referansları,
– Sade ve gerçekçi bir dünya anlatımı,
– Yaşanan olayların açıklamasız bırakılması ve çözümün izleyiciye bırakılması,

NELERİ BEKLEMEMELİYİZ?

Old Man Çizgi Romanı İle Benzerlik Göstermemesi

Biliyorsunuz ki Logan’ın yaşlılığını anlatmak önce çizgi romanla başlayan bir olaydı. Burada yıllar önce yaşanan ve Spider-Man’in düşmanı Mysterio’nun aldatmacası sayesinde Wolverine tüm X-Men ailesini öldürmüştü. Yıllar geçmiş ve Amerika parçalanarak Bruce Banner’ın torunlarına, Red Skull’a ve Kingpin’in egemenliğiyle paramparça olmuştu. Orada kör bir Hawkeye ile yaşlı Logan’ın son bir macerasını okumuştuk. Venomlarla birleşen dinozorlar, Peter Parker’ın kızı vs. derken tüm dünya adeta kıyameti yaşamış bir şekilde aktarılmıştı. Logan’ın ise bizlere verdiği tek şey mutantların olmadığı ve şu an yaşadığımız dünyadan biraz daha kötüleşen bir dünya görseli. İzlediğiniz vakit tek kıyamet tipli kişinin Calibal olduğunu anlayacaksınız. Bu yüzden dünya olduğu yerde duruyor sadece Logan ve Profesör X için yaşadıkları dünya çoktan ölmüş.
wolverine-top-stories-109429

Çizgi Romanlara Yapılan Referanslar

İzlediğim kadarıyla çizgi romana bu kadar az referans yapan tek süper kahraman filmiydi. Fragmanlardan gördüğünüz X-Men çizgi romanlarının Uncanny X-Men serilerine ait olduğunu öğrenmemiz -ki filmde geçmiyor bu benim gördüğüm- ve birkaç şirket ismi dışında easter egg neredeyse yoktu. Spoiler incelemesinde bunlardan bahsedeceğiz ancak şimdilik söylememiz olmaz elbette.

Apokaliptik Bir Dünya

Old Man Logan çizgi romanından bahsettiğim üzere orada yaşanan bir dünya izlemek, görmek istiyorsanız kötü haberim var maalesef böyle bir dünya değil Logan dünyası. Mutantların son bulduğu ve insanların daha kötüleştiği bir dünya ancak izleyince göreceksiniz, şu an için yaşadığımız bir dünyadan pek farklı değil.

Güçlü Bir Villain

Filmin bu konuda size bir sürprizi var merak etmeyin. Logan, yüzleşebileceği en tehlikeli villain ile yüzleşmek zorunda kalıyor. Ancak yine görünce anlayacaksınız ki, bir Magneto veya Thanos veya Darkseid gibi SUPER VILLAIN namına yakışan bir düşman görmeyi kesinlikle beklemeyin. Logan, sizlere daha kişisel bir meseleyi anlatmak için çekilmiş bir film. Dünyayı kurtaran süper kahramanlar burada yok.
4678280-zone-old+man+logan-182

CGI veya Bilgisayar Efektli Süper Kahraman Filmleri

Man of Steel, Avengers, Batman v Superman gibi filmler bizlere bunu sunuyor olabilir ama Logan, olabileceği en gerçekçi şekilde çekilen bir süper kahraman filmi. Binaların, ormanların yıkılıp, yakılmasını beklemek bu film için doğru olmayacak. Ancak güzel dövüş sekanslarının olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle X-23, kişisel olarak müthiş şovlar sunuyor.
NELERİ BEKLEMELİYİZ?

Screen-Shot-2016-10-20-at-9.36.11-AM

Wolverine Solo Film Esintileri
Wolverine’in X-Men filmleri dışında çektiği solo filmler genelde hiç sevilmez. İlk filmde yaşanan Deadpool faciası, ikinci filmin yola çıktığı düşüncenin doğru olup hiçbir şekilde işlenememesi dışında eğer bu solo filmleri sevdiyseniz Logan, o solo filmlerin iki tık üst seviyesinde ve beğeneceğiniz bir film. He solo filmleri hiç beğenmiyorsanız yine beğenirsiniz. Son sahne geldiği vakit, bu dediğimi daha iyi anlarsınız.

X-Men ve Wolverine Filmlerine Yapılan Referanslar

Çizgi romanlara referanslar çok az olabilir ama X-Men ve solo filmlere yapılanlar gayet fazla diyebilirim. Bunların neler olduğunu yine SPOILER incelemesinde yer vereceğiz ama X-Men filmlerini sevenler easter eggleri kaçırmasın.
logan-new-pics-111-fb

Sade ve Gerçekçi Bir Dünya

Kıyameti yaşayan dünya değil mutantlar olduğunu öncesinde söylemiştim. CGI veya akla gelebilecek herhangi bir bilgisayar programının çok az kullanılması Logan’ı hem gerçekçi hem daha mantıklı olmasını sağlıyor. Zack Snyder gibi görselliğe önem verenler Logan’dan bunu beklemesin. Logan’ın bizlere anlatmak istediği bunun herkes için bir SON olduğudur.

Yaşanan Olayların Açıklanmıyor Oluşu

Old Man Logan’da mutantların neden yok olduğunu biliyoruz ancak Logan, bize birkaç kenardan köşeden fırlayan bilgi dışında açıklama yapılmıyor. Bu ve bunun gibi olaylar tamamen izleyicinin fikrine ve hayal gücüne bırakılmış. O olayların yaşandığı anı görmeyi isterdim ancak görmediğim için şikayet etmiyorum. İzleyiciye bırakılması bir sinema taktiğidir. Zaten Logan geçmişe değil tamamen o ana ve geleceğe odaklanmış bir şekilde ilerliyor.

Kutluhan’ın incelemesi:

Çocukken üç tane bıçağı parmaklarımız arasına sokup, saçlarımızın iki yanını dikip Wolverine olmadık mı? Ve Wolverine olarak değil de Hugh Jackman olarak bilmedik mi?. Prestij’i, The Fountain’i, Van Helsing’i aaa Wolverine oynuyor diyerek izlemedik mi? Vedalar zordur ama biz nelere veda etmedik ki? Ölüm de bir vedadır, arkasına bakmadan gidişi de. Bazen de Steven Gerrard gibi gidişler olur. Arkasından bakarsın ama eğer takip etmek istersen, ayak izleri hep taze kalacaktır.

Ama Logan, arkasında kan gölleri, gözyaşları, pişmanlıklar bırakan bir adam. Kendisinden nefret eden bir adam, kahraman olarak biliniyor, çiziliyor. Üç yanlış bir doğruyu götürür misali, hiçbir yanlışını unutmayan Logan, doğrularını ise çoktan defnetmişti. “Değer verdiğim herkes ölüyor.” klasiğinin vücut bulmuş hali Logan için bir umut ışığı var artık. Kafasını kaldırıp bakmadığı o ışık artık kaçamayacağı kadar yakında: Laura Kinney (X-23). Bu tatlı kız Logan’ın kafasına sıkmadan önceki son şansıdır belki de.

“Belki de mutantlar Tanrı’nın bir hatasıdır.”

ea3fc0b79f4aa7986bab965d7a5bca2f

X-Men üçlemesinde fazla ön plana çıkması, evrenin önemli bir karakteri olması solo bir seri çekilmesi fırsatını doğurmuştu. Ama bu bizler için acılı bir süreç olacaktı. Aksiyonu bol ancak senaryosu sıkıntılı. Senaristler, yönetmenler sürekli değişecek ve bir yola asla bağlı kalamayacaktı. Başarılı devam filmleri için istikrar büyük önem taşır. Buna örnek olarak Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde’yi verebilirim. Nerde Gore Verbinski? Alien… İlk film bir başyapıtken hala daha kötü nasıl çekilebilir diye yarışa girilmiş, David Fincher ve Jean-Pierre Jeunet gibi büyük isimler filmi Resident Evil’a çevirmişti. Şimdi de Ridley Scott koltuğu tekrar devralıp bir de ben içine edeyim demiş. Terminatör… Ama Geleceğe Dönüş, Godfather, Yüzüklerin Efendisi, Nolan’s Batman örnek alınması gereken seriler. Bu seride de bu eksikti. 2. filmi hiçbir güç kurtaramazken Origins filmini Gambit, Logan filmini de X-23 kurtardı. O halde gelelim yönetmen James Mangold ve Hugh Jackman’ın son Wolverine filmine. Ben biraz fazla beğendim. Nolan’ın süper kahraman serisinden sonra en iyi filmdi diyebilirim. Komedisi, aksiyonu, dramı her şeyi dozundaydı. Sinemada izleyin kesinlikle.

Size bir şey söyleyeyim mi? Bu film tam bir Max Payne 3’tü. Hayattan bıkmış, görmüş geçirmiş, sürekli sarhoş gezen bir karakter. Logan finalinde ise bu klişelerin ardı arkası kesilmedi. Kötü karakterler, ilerleyiş, sekanslar her şey klişeydi. Death of Wolverine çizgi romanı final için uygulansa çok daha başarılı olurdu. Ama bu filmin çekilmesinin tek nedeni Charles Xavier ve eski X-Men ekibine veda etmekti adeta. Yepyeni bir maceraya X-23 ile başlamaktı hedefleri. Ve bu düşüncenin ışığında New Wolverine’i bu filmle bize sevdirmeye başladı. Ve başardı da!

cb50d4dfd8e56747a0332856b66ebc74372c3b34

 

X-Men Evreninin karakter bolluğunun yanı sıra Logan filmi sadeydi. Sade ve akıcı. Hani vanilyalı dondurma alırsınız, ekstra bir tadı yoktur ama yine de güzeldir. Logan filmini en net böyle betimleyebilirim. Size önceden söylememiz gereken yegane şey filmde, fantastik öğeler beklememeniz. Yakın çekim ve dram filmin özellikle kararlaştırılmış özellikleri olup, hayır hayır efekt yok entrika yok gibi sert kararlar alınmış gibiydi. Buna Sinematografi deriz ve bu kararını saygıyla karşılayabiliriz. Çok da tatlı olmuş. Gözyaşlarıma hakim olamadığım sahnelere sahipti. Bir karaktere böyle veda edilir işte.

Hani bazı filmlerin unutulmaz sahneleri vardır. İkonlaşacak derecede kalitelidir. Bu filmde de mevcuttu. Film bir bütün olarak muazzam değil ancak sahneleri ayrı ayrı ele alındığında sekanslar etkileyiciydi. Yönetmenlik ortalamanın üzerindeydi. Bi de Dafne Keen yok mu, her sahnede oynasın istersiniz. Aksiyon sahnelerinde X-23’ün Wolverine’den çok daha etkileyici olduğunu söylemiş miydim? Küçücük kız ilk filminde bu kadar harika bir iş çıkarmış. İlk filmi olması da küçücük olmasından kaynaklanabilir tabii.

Screen_Shot_2017_01_19_at_9.31.57_AM.0

Logan: Who is she?

Charles Xavier: She’s like you… she’s very much like you.

Sonlar zordur. Ama hiçbir şey gerçekten bitmiş olmaz öyle değil mi? Yarım kalan işler, yok olmayan pişmanlıklar… Logan’ın geride bıraktığı çok şey vardı. Anı yaşamasına, birilerine değer vermesini zorlaştıran şeyler… Kim bilir, belki sadece X-23 yoktur maceranın devamında. Sağlıcakla kalın!

loganmovie-205309

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER