Geçirdiğimiz süreç içerisinde TV yapımcılığının ziyadesiyle değişmekte olduğuna dair bir teorim var. Tabiatı gereği vasata hitap eden televizyon yapımları son zamanlarda Netflix, HBO ve benzeri platformlar sayesinde efsanevi değişiklikler geçirdi. 2016-2017 televizyon sezonu televizyonculuğun başyapıtları olarak kabul edilebilecek iki yapım sundu bize. Bunlardan biri Westworld diğeri ise tahmin edebileceğiniz üzere Legion.

Legion, TV yapımlarının klasik hikaye anlatma matematiğini, klasik çekim tekniklerini ters düz ede ede, her sahnesi, her saniyesi akıllara kazınacak bir sezon bıraktı geride. Gerçekten bir süper kahraman işinde görmeyi hiç ama hiç beklemediğimiz şeylerle karşılaştık adeta bu iş nasıl yapılır dersi izledik. Milyon dolarlık bütçelerle kostümlü adamların tepişmesini, arada da birtakım espriler yapmasını, bize izletmeyi reva gören sinema yapımcıları sanıyorum ki Legion’dan tek bölüm izlese oturup ağlarlar.

Neyse efendim. Yazımızın bundan sonraki kısmı spoiler içermektedir. Legion’ın sezon finalini halen izlemediyseniz lütfen gidin izleyin. Sonra gelin konuşalım.

İlk bölümde görüp sonrasında varlığını bile unuttuğumuz Clark ile başladık bu bölüme. Karakter iyi çizilmiş, iyi oynanmış, iyi işlenmişti. X-Men öykülerinin alt metninde daima bir faşizm karşıtlığı ve ötekileştirilenlerin tarafında olma teması vardır bilenler bilir. Bu bağlamda ben Clark’ın eşcinsel olmasının ve siyahi bir çocuk evlat edinmesinin de bu temaya uygun bir alt metin içerdiğini düşünüyorum. Yani aslına bakarsak Clark ve ailesi günümüz dünyasının net şekilde ötekileştirilenlerinden meydana gelmiş durumda fakat onlar da kendilerinden farklı olanı ötekileştirmekten azade değiller. Clark siyahi bir çocuk sahibi bir eşcinsel olarak hetero ve beyaz insanlar kendisine ailesine nasıl bakıyorsa Mutantlara o şekilde bakıyor neredeyse. Senaristler gerçekten incelikli bir metafor meydana getirmiş.

Bölüm başında David’in bir tabur askeri üst üste istifleyip 19 Mayıs kutlamalarındaki insandan kulelere benzer bir şey yapması harikaydı. Daha önce birçok kişi tarafından söylendi biliyorum ama bu grotesk sahneler bana dünya tatlısı dizi Hannibal’ı hatırlatıyor.

David’in Mutant-İnsan barış görüşmelerine öncülük etme çabası takdire şayan fakat biraz boş geldi bana. İnsan ırkının saçmalama potansiyeli böyle bir barış sürecinin başarılı bir şekilde yürümesine izin verecek gibi değil takdir edersiniz ki. Ayrıca Melanie Bird’ün savaşçı yönüne şahit olmak da beni çok mutlu eden bir ayrıntı oldu. Yedi bölümdür pek bir halta yaradığını göremediğim Melanie ablanın karizmatik çıkışları gerçekten gönlümüzü fethetti.

Shadow King’i David’in içinden çıkartma planı bir tuhaftı. Bilim kurgunun çok sık başvurduğu “biz bir şeyler yapıyoruz ama sen anlamasan da olur” kafasına girdim bir anda. Olayın teknik kısmını zerre kadar anlamadım fakat kurgulanış, işleniş ve sonuca bağlanış harikaydı. Tabii Shadow King’e değinmişken Lenny’den bahsetmemek olmaz. Aubrey Plaza’nın bu diziden sonra yıldızı parlamalı arkadaşlar. Haksız mıyım? Dizilerde filmlerde falan gümbür gümbür oynamalı, yeni başlayan dizileri “aaa kadrosunda Aubrey Plaza varmış” diyerek merak etmeliyiz. Gerçekten bakın, kadın sekiz bölüm boyunca deli oldu, oğlan çocuğu kıvamında oyunculuk sergiledi, keş oldu, karizmatik oldu, şuh oldu bütün bunlar yetmedi kadını Tim Burton karakteri haline getirdiler. Ablamız artık nasıl bir yetenekse hepsinin altından kalktı hepsini başardı.

legion-finale-8

Syd milyonlarca erkeğin yüreğinde yerini “ulan şöyle kız bulsam basarım nikahı” mertebesine çıkardı bu bölümde. Gerçekten kızcağızın David için yaptığı fedakarlıklar her bölüm katlanarak artıyor. Kız içinde Shadow King tuttu resmen daha ne yapsın. Shadow King’in oradan oraya zıplaya zıplaya kaçması gayet mantıklı bir plandı. İki Omega seviyesi Mutant’ın koridorda birbirlerine koşarken açtıkları psişik kalkanlı düello kısa ama muhteşemdi. Allah çekenden oynayandan razı olsun.

Karizmasıyla gönülleri fetheden Oliver, Shadow King’in yeni taşıyıcısı haline geldi. İkinci sezonda karizmatik ve sofistike bir kötü adam izleyeceğimiz şimdiden belli gibi.

Tam her şey bitti yeni sezonun hikayesi de iyi kötü belli oldu derken bir after credits sahnesiyle yerle bir olduk. Heyecandan izlemeyen varsa unutmadan izlesin bölümün sonunda pek lezzetli bir after credits mevcut. Kısaca özetlemek gerekirse uçan bir pokeball gelip David’i içine çekiyor. Bu arkadaş muhtemelen ismi geçen “ekinoks” idi. Belki bir bakarsınız D3’ten önce X-Men David’i farketmiştir ve onu gizlice Xavier’e doğru yola çıkarmışlardır? Neler olup biteceğini şimdilik hiç birimiz bilemiyoruz.

Oliver’ın beynine giren Shadow King / Lenny, David’in zihninde oldukça hasar almışken Oliver’ın da güçlü bir telepat olduğunu hesaba katarsak tamamen yenilenmiş bir halde karşımıza çıktı. Oliver’ın yıllardır kapalı kaldığı buz küpüne nazire yaparcasına sıcak bir yere gitmek istediğini söyledi Lenny. David yakalanmadan hemen önce güneye gittiklerini söylemişti. Demek aralarındaki bağ hala bitmemiş. Gelecek sezonun ilk yarısı David’in nereye kaçırıldığını bulmakla, ikinci yarısı ise Shadow King ile son bir düello için ayrılacaktır.

Merakla ikinci sezonu beklediğimizi belirtiyor ve sözü size bırakıyoruz sevgili okur. Siz Legion’ın sezon finalini nasıl buldunuz?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER