İnanın 45 dakika boyunca tüylerimin diken diken olarak izlediğim başka bir bölüm hatırlamıyorum. Çok etkilendiğim, fazlaca gaza geldiğim dizi bölümleri, film sahneleri izledim ancak Legion, televizyon tarihinin en muhteşem anlatım yollarını seçen dizi olarak tarihe geçti bile! Marvel TV departmanında çalışan ne kadar insan varsa herkes aldığı paranın kuruşu kuruşuna kadar hak ediyor. Bir yandan CW dizilerine bakıyorum, hatta ve hatta Netflix’i ne kadar översem öveyim onlara dahi bakıyorum ve bir de karşılarında KRAL TAHTINDA oturan Legion’a bakıyorum.. Arada uçurum var arkadaşlar, uçurum. Dizi tarihinin en güzel anlatım yollarını benimsediği gibi süper kahramanlar çağının net fenomeni olma yolunda hızlıca ilerliyor. Gerilim, korku, drama, az da olsa mizah yani aklınıza ne kadar betimleyici seçenek geliyorsa Legion 7 bölüme kadar her şeyini verdi. Bu dizi sadece süper kahramanları seven, çizgi roman okuyan kişilere hitap etmiyor. Legion artık evrensel ve mükemmel bir dizi kategorisine erişti! En iyisi ben bölümü inceleyeyim yoksa övmemi durduramayacağım.

xav1
Ah Xavier ah!

Bu denli etkilenmemin sebebi, süper kahramanların klasik orijin anlatımlarını alt üst edecek bir şekilde 7 bölüm boyunca tüm beynimizi allak bullak ettikleri gibi tüm düşüncelerimizi birbirine kırdırdılar. Her incelememizi tekrar okursak hepsinde farklı argümanlar ile karşınıza çıktığımızı anlarsınız. Ancak her zaman söylediğimiz bir, son zamanlarda söylediğimiz ikinci bir ihtimal vardı. Sarı Gözlü Şeytan, Mojo’dur. Bu ilk ihtimaldi. Sonrasında Mojo’nun sadece görünümüne sahip olan ve Xavier ile kan davası olan ikinci ihtimal ile karşınıza geldik, Shadow King! İşte ikinci teorimiz bugün itibariyle kanıtlanmış oldu. Başta bahsettiğim tüm orijin hikayelerini alt üst ettiler belki ancak orijinine bu kadar sadık kalmalarına inanın hayranlık beslememek elde değil. 5. Bölüm incelemesinde şu sözleri yazarak Shadow King’in hikayesini anlatmıştık;

“Ben tam burada yazımı sonlandırmadan önce ortaya iki teori atmak istiyorum. Sarı gözlü şeytan ile X-Men evreninin kötü adamlarından Mojo arasındaki benzerliğe daha önce çeşit çeşit yerde değinildi. Mojo’nun kabiliyeti neydi peki? Televizyon yayınlarına falan müdahale etmek. Peki ekip sarı gözlü şeytanı nerede gördü? Televizyon ekranı olmasa da birtakım ekranlardan gördü değil mi? Peki bu hemen herkesin deli olarak yer aldığı akıl hastahanesi evreni Mojo’nun yarattığı bir düzlem olabilir mi? Bir diğeri ise Sarı Gözlü Şeytan’ın X-Men evreninden çok güçlü bir telepat olan Shadow King olabileceği. Shadow King X-Men evreninde yer alan ve Sarı Gözlü Şeytan’a oldukça uyan bir kötü ruh.  Storm’u zamanında kendine hırsız olarak çalıştıran çok güçlü bir telepat. Standart kötü tiplemesi dışında kalıyor daha çok kendi yararına çalışır. Psylocke ile X-Force dönemi yaptıkları psychic savaşı inanılmazdır. Asıl adı ise Amahl Farouk’dur ve Profesör Xavier ile astral düzlemde şiddetli bir savaş yaparlar ve Profesör’e kaybeder. İşte tam bu sırada, tıpkı Yellow Eye gibi, Farouk’un kötü ruhu, astral düzlemde varlığını sürdürür. Gerçek bir Omega Telepat olarak adlandırılır.”

Tekrarlıyorum, kökenine bu kadar sadık kalarak tüm orijin hikayelerini kökünden değiştirdi Legion. Önlerinde saygıyla eğiliyorum.

xxxx

David’in kendi zihninde hapsedilmesi, yeni bir kişiliğinin daha ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu kişiliği ise onun mantıklı yönüydü. İngiliz (!) olan mantıklı yönü “Kendi fikrinin içindeyken nasıl yer altında olabiliriz?” dediği an oradan kurtuldular ve hayal ettiği gibi bir sınıfın içerisinde bugüne kadar olan, bitenleri konuşmaya başladılar.

Ve işte benim şahlanmaya başladığım anlar da burada yaşandı. Profesör Xavier’in X logolu tekerlekli sandalyesi gösterildi. Üstüne ALIN LAN İSTEMEDİĞİNİZ KADAR XAVIER diyerek Shadow King vs Xavier’i tahta üzerinde animasyon olarak izledik. Elbette ki David, Xavier’i tekerlekli sandalyeli olarak bilmediğinden ve hayal edemediğinden onu ayakta savaştırdı. Mantıklı yönü, yumruk yumruğa değil astral düzlem üzerinde kavgaya tutuştuklarını, Xavier’in kazandığını ve Farouk’un zihninin özgür kaldığını söyledi. Bu sayede Xavier, oğlunu güvende tutmak adına evlatlık veriyor ancak Shadow King, Xavier’den intikamını almak ve tekrar güçlenebilmek için David’den yıllarca besleniyor! En son ise Syd’in gelişiyle harekete geçmesi gerektiğini anlıyor ve tüm bu izlediğimiz anlar başlıyor! Shadow King, David’in zihnine bebekliğinden itibaren gücünü toparlamak için giriyor ve David büyüdükçe, görünmeyen köpeği King olarak David’e gözükmeye başlıyor. David büyüdükçe, onu delirten Farouk daha da güçleniyor. Planı, Xavier’in karşısına oğlunu ele geçirmiş bir şekilde karşısına çıkıp tüm dünyayı yok etmekti. Bu olay birazcık Reverse-Flash’ın 13 sene boyunca dünyada sıkışıp Harrison Wells’in yerine geçmesine benzemiş olabilir ancak anlatım diliyle Legion, Flash’tan kat ve kat önde. Yan yana getirmek bile hakaret olur. Kusura bakmayın.

Sinema anlatım dili olarak sessiz sinema yıllarına geçmelerini hayranlıkla izledim. O gerilim dolu dakikaları Charlie Chaplin filmleri tadında anlatmayı seçmek ve uygulamak inanın çok güçlü bireyler ve akıllar ister. Legion da bunu denemiş olmaları ise diziye ayrı bir tat katmış oldu. Tam bu sırada Lenny, The Eye olarak tanıdığımız villainı çok kötü bir şekilde öldürdü. Aynısını Syd ve Kerry’e yapmak üzereyken öbür tarafta David ve Syd’in kurşunlardan etkilenmemesi için SHIELD/KALKAN yapan Oliver’ın yanına gitti. Orayı dağıtıp Syd ve Kerry’nin yanına döndüğünde ise bugüne kadar ağzından salya akması dışında bir rolü olmayan Rudy’nin Lenny’i alıp uzaklaştırması oldu! Astral düzleme geçtikleri vakit Rudy’de orada ölü veya ölmek üzereyken bulunuyordu. The Eye onu yaralamış ve arka odaya bırakmıştı. Astral düzleme herkes geçtiği için Rudy de geçmiş ve Syd’leri kurtaran kahraman olarak ölmüş oldu.

shsh
SHIELD!

En son ise gerçek hayata Shadow King’in Cary’nin icadı ve Rudy’nin yardımıyla derinlere gömülmesiyle David zihin kontrolünü sağladı ve güçlerini daha net kullanmaya başladı. Ancak bu cihaz, çok güçlü olmadığı için Shadow King inanılmaz bir öfkeyle geri dönmeye çalışıyor. Bunu da son bir hamleyle David’in zihninde bir delik açmayı başardı! 3. Bölük ise tüm ekibi silahlarla kuşatıyor ancak haftaya gelecek sezon finali bölümünde David’in hepsini nasıl yamulttuğunu gördüğünüz vakit içiniz bir güzel rahatlıyor.

Önemli anlar:

  • Oliver’ın kurşunlara kalkan yaparken SHIELD kelimesinin kullanımı
  • İstemediğimiz kadar Charles Xavier referansı
  • David’i canlandıran aktör Dan Stevens İngilizdir ancak dizi için Amerikan aksanıyla konuşuyordu. Mantıklı yönünün İngiliz İngilizcesi ile konuşması güzel bir sahne izlettirdi. Tıpkı İngiliz oyuncu ve Charles Xavier’i canlandıran Patrick Stewart gibi!
  • Cary ve Oliver’ın buz küpünde konuştukları sahneyi hatırlayın. Shadow King’i bize anlatan Cary idi. Farouk’u baya detaylı anlattı ve Oliver’da bu Parazit’in giremeyeceği bir alan oluşturmuştu. Cary ve Oliver, Shadow King’i nereden tanıyordu? Bu soru çok mühim!

Haftaya sezon finalinde görüşmek üzere!

2 YORUMLAR

CEVAP VER