Televizyonda kolay kolay tutunamayan korku dizilerine, kült bir rakip geldi; The Exorcist. 1973 senesinde çekilen filmle büyük ses getiren, şeytan çıkarma konulu filmi hepimiz hatırlarız. Hatta son on yıl içinde bu konuyla dalga geçen komedi filmleri de olmadı değil. Ancak kim bilebilirdi ki 43 sene sonra böyle başarılı bir uyarlama dizi geleceğini.

Yönetmen koltuğunda, Maymunlar Cehennemi’nden hatırlayabileceğimiz Rupert Wyatt var. Çok fazla başarılı filmi olmadığını söyleyebiliriz. Ünlü bir isim de değil. Ama gel gör ki The Exorcist dizisinin ilk bölümünde, James Wan kalitesinde bir iş çıkarmış. Sinemanın mihenk taşı Alfred Hitchcock olsa da beni en çok korkutan James Wan filmleridir. O yüzden bu dizinin ilk bölümünü Insidious serisiyle karşılaştırarak izledim. Ve dizinin akıcılığıyla birlikte birkaç yerinde gerçekten gerildim. İlk bölümün bitişiyle de koltuktan kalkamadım. Çok güzel bir gönderme ile final yaptılar; The Exorcist filminin o efsane soundtrack’ı ile.

the-exorcist-fox-image

William Peter Blatty’nin kitabından uyarlanan dizinin senaryosunu Jeremy Slater kaleme alıyor. Senaryo olarak bir şey görecek miyiz umuduyla başladığımız dizilerde yaşadığımız hayal kırıklığı, bu dizide mevcut değil. Çok başarılı bir şekilde işlenen kurgu, dizinin bitimiyle 2. bölüm nerde düşüncesini getiriyor ki her dizide bu hissi aramaz mıyız ? Başrolde Peder Tomas Ortega karakterini canlandıran Alfonso Herrera var. Kendisi çok başarılı bir Meksikalı dizi aktörüdür. Bu dizide de performansını beğendiğimi söyleyebilirim. Ancak bu karakteri gölgede bırakan bir karakter daha mevcut ki kesinlikle insanı diziye çekiyor; Peder Marcus. Ben Daniels’in hayat verdiği karakter, çok gizemli bir şeytan çıkarma ustasını barındırıyor. Hikayemizin gideceği nokta da Constantine filmi gibi olabilir. Spoilerımsı bir bilgiyle tanıtacağım karakter sizin aklınızı alacak. Casey Rance ise içinde şeytan olan karakterimiz. İlk bölümün en can alıcı sahnesinde kendini gösteriyor.

the-exorcist-tv-series-fox

Geçmişini ve geleceğini merak ettiğimiz karakterler ile dolu bir dizi. Gizem ve gerilim üzerine kurulu bu yapım ilk bölümüyle benim gözüme girdi. Akıcı bir senaryoya sahip. Zihni ve gözleri çok yormuyor. Birkaç zorlama sahnesi var tabi ama her korku filminde oluyor nedense. Müzik kreşendoda, “dın dın dın, dın dındın” ama sonra “aa sen miydin beni korkuttun” klişesi. Klasik şeytan çıkarma senaryosu deyip bir kenara da atabilirsiniz. Ya da benim gibi bu diziye şans verebilirsiniz. Gerilim severlere tavsiyemdir. Yeni dizimiz hayırlı uğurlu ve şeytanı bol olsun.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER