Roman dünyasından sevilen karakter Robert Langdon, sinema serisine Inferno(Cehennem) filmiyle devam ediyor. Da Vinci’s Code (Da Vinci’nin Şifresi) filmiyle çıkış yapan seri Ron Howard ustalığıyla, Dan Brown’ın izinde ilerliyor. İlluminati konusuyla tüm dünyayı sarsan Dan Brown, sinema dünyasında da yankı uyandırıyor. Yine bilmecelerle dolu, gizemi iliklerimizde hissedeceğimiz bir film bizi bekliyor. Film gelmeden biraz da olsa heyecanlanmaya hazır mıyız?

Yönetmenlik harikası filmlerle tanıdığımız Akademi ödüllü Ron Howard bu filmde yine yönetmen koltuğunda oturuyor. Sinemada en riskli şeylerden biri; seri filmlerindeki yönetmen değişimidir. Çok şükür Inferno filmimiz yine emin ellerde. Bunu niye mi söylüyorum; kitabını okuduğum için. Birçok mekanda geçtiği için kitabını okurken zorlanmıştım. Kitapta geçen yerleri tek tek internette aratmıştım. Betimlemesiyle gözümde canlansa da direkt olarak görmek istemiştim. Ve bunu fotoğraflardan daha iyi verebilecek bir yönetmen olması, bizim gibi sinemaseverleri şanslı kılar.

Tom Hanks and Sidse Babett Knudsen star in Columbia Pictures' "Inferno," also starring Felicity Jones.
Tom Hanks ve Sidse Babett Knudsen (Inferno)

Melekler ve Şeytanlar filminden sonra bir sürü rivayet çıktı. “Dijital Kale geliyor!” “İhanet Noktası yolda!” gibi manşetlere Robert Langdon karakteri dur dedi. Karakterden ve Tom Hanks‘ten ayrılmak istemeyen yapım, yola Inferno gibi güçlü bir kitapla devam etmeye karar verdi. Konusuna bakmamız gerekirse; aynı adlı kitaptan uyarlanacak Inferno filminin senaryosu yine dünyayı bekleyen büyük bir tehdit ile ilgili olacak. Bu tarz tehditleri çözmekte ustalaşan, Harvard Üniversitesi’nde simgebilim profesörü olan Robert Langdon‘ı bu kez çok daha komplike bir durum bekliyor. Diğer iki filmimizde konuyu çözmek için çağırılan Mr. Langdon bu kez terörün tam ortasında uyanıyor. Her konuya dışardan bakan profesörün bu kez öyle bir şansı yok. Dante ile ilgili ipuçları ararken kendisini Floransa’da bir hastanede, son birkaç günü bulanık bir şekilde bulur. İçinde bulunduğu durumu bilmemekle birlikte, sadece kaçmak zorundadır. Hastanede tanıştığı Sienna Brooks’un yardımıyla hem anılarını geri getirmeye çalışacak, hem de dünyayı bekleyen virüs tehlikesini ortadan kaldırmayı deneyecektir. Filmin kovalamaca kısmının sonuçlandığı bölüm Yerebatan Sarnıcında yani İstanbul’da geçiyor. James Bond, Taken, Water Diviner gibi filmlerden sonra İstanbul yine sinemada yerini alıyor. Daha önce Altın Yumruk İstanbul’da filmiyle bayrakları asmıştık. Şimdi sıra bu filmde.

1-on6cciokcfnyz05ntoe5iq

Konunun işleyişi bakımından ekibe güvenimiz tam. Bizi soluksuz izleyeceğimiz bir film bekliyor. Roland Emmerich filmlerinden ise Dan Brown kitaplarını yeğlerim. Jurassic Park, Carlito’s Way, Mission Impossible, Spider Man ve serinin ikinci filmi Melekler ve Şeytanlar filminden tanıdığımız David Koepp senaryoyu üstlenecek. Robert Langdon‘ı bildiğiniz üzere Tom Hanks canlandırıyor. İstanbul’daki çekimlerinde dublörünü kullandığını söylemeden de geçmeyelim. Doktor Sienna Brooks’u Felicity Jones canlandıracak. Felicity’i ise The Theory of Everything filminden hatırlayabiliriz. Bu rolün altından başarıyla kalkacaktır. The Provost’u Life of Pi ve Slumdog Millionaire’den tanıdığımız Irrfan Khan, Christoph Bruder’i Intouchebles filmiyle aşık olduğumuz Omar Shy, Dr. Elizabeth Sinskey’i ise Sidse Knudsen canlandıracak. Ve gelelim filmin “canavarına”. Ben Foster bu rolü üstlenecek; Bertrand Zobrist. Uzun zamandır bu kadar kaliteli bir kötü karakter görmemiştik. Kendisi çok orijinal biri ve filmin de ta kendisi. Güvenin bana. Hepinizin ağzını açık bırakacak. Önceki kitaplarında da kurgusunu gerçek temelli oluşturan Dan Brown, bu kez suratımıza tokatı daha sert yerleştiriyor. Dünya nüfusunun artışının, hayat kalitesini düşürdüğünü ve sonumuzun geleceği tarihi bilimsel olarak açıklıyor. Roman gibi okuyup, makale okumuş gibi sizi oturduğunuz yere yapıştırıyor. Afrika’ya Çin’e değinen yazar şöyle açıklıyor;

“YERYÜZÜNDEKİ İNSAN ÖMRÜ BİR SAATE SIKIŞTIRILIRSA, BUNLAR SON SANİYELERİMİZ!” 

Film için de geri sayım başladı. Bu bizim son üç haftamız. Sinema salonlarında görüşmek dileğiyle.

Inferno, Türkiye’de 14 Ekim 2016 tarihinde vizyonda olacak.
Inferno fragmanı ve film afişi ;

inferno-film-2016-tom-hanks

1 YORUM

  1. Bugün #StephenKin'in 69. doğum günü! Ve bugün öğrendik ki Büyücü ve Cam Küre TV dizisi olacakmış!… + İlave olarak Şeytanımız bol olsun gençler !

    Sitemize destek için bu tür incelemeleri sayfanızda paylaşır ve Kara Büyücü…

CEVAP VER