”X senesi oyunlar için gerçekten çok dolu bir seneydi” geyiğini her sene duysak da ben yine de söylemek istiyorum; 2016 oyunlar için cidden BAYA dolu bir seneydi. Yıllardır bizlerle buluşmasını beklemekten ciğerimizi solduranlar (Final Fantasy XV, The Last Guardian) , duyurulmasıyla heyecan yaratan ancak bekleneni veremeyenler (Öhem, No Man’s Sky, Öhem) ,  duyurulması zerre umrumuzda olmayıp bizi şaşırtan (DOOOOOOM!!), çılgınlar gibi beklenti yaratıp bir de o beklentileri aşmayı başaran pek çok oyun geldi geçti bu senede. Bize de kendi çapımızda bu oyunları gerek övmek, gerekse hafiften yermek kaldı 2017 yılına yaklaşırken. Karabüyücü 2016 Ödülleri’nin kategorileri şöyle:

-En İyi Aksiyon-Macera Oyunu

-En İyi FPS Oyunu

-En İyi Online Oyun

-En İyi RPG

-En İyi Spor-Yarış Oyunu

-2016’nın En Sürpriz Oyunu

-2016’nın En Büyük Hayal Kırıklığı

-2016’nın En İyi Oyunu

 

En İyi Aksiyon-Macera Oyunu

Adaylar:

Ratchet and Clank, Gears of War 4 , Uncharted 4, Dishonored 2

ratchet_and_clank_coveruc4_ps4_jewelcase_straight_angle_001dishonored_2_cover_artgears_of_war_4

 

PS2 klasiklerinden Ratchet and Clank’ın PS4 macerası bizi nostaljiye boğdu, aksiyon-platform türündeki oyunları ne kadar özlediğimizi hatırlattı, Gears of War yapımcısı değişmesine rağmen serinin kalitesinden hiç ödün vermedi, Dishonored 2 de ilk oyunun üstüne çıkmayı çok güzel başardı ki ilk oyun kendi türü içinde en iyilerden kabul ediliyordu zaten.Yine de listenin sonuna dair biraz spoiler vermiş gibi olacağım ama Uncharted 4’ü son 1 yılda Karabüyücü sitesinde övmekten ben yorulmadım, daha da yorulmam gibi, şunu da rahatlıkla söylüyorum; Bu sene hiç bir oyun Uncharted 4 kadar olamadı be!

Kazanan: Uncharted 4: A Thief’s End

 

En İyi FPS

Adaylar:

 

Doom, Overwatch, Titanfall 2, Battlefield 1

2010’ların başında Call of Duty’nin önlenemez yükselişiyle beraber FPS oyunlarının oyun pazarını açık arayla domine ettiği zamanlar vardı ya hani? Sonra Call of Duty, Battlefield gibi ağır toplar dışında neredeyse hiç bir oyun onların başarılarına yaklaşmayı dahi başaramadı uzun yıllar boyunca. İşte 2016 yılında Overwatch ilk kez hem CoD hem Battlefield’ın tahtına göz dikip hem de bu tahtı sallamayı başaran yegane oyun oldu. Doom tam gaz aksiyonuyla bize cehennemi yaşatırken ( kelimenin tam manasıyla), Titanfall 2’de ilk oyunun sunduğu harika mekaniklerin üstüne bir de mis gibi bir senaryo modu sundu. DICE zaten Battlefield ile en iyi bildiği işi yapmaya devam etti, hem bu sefer hikaye modu da ”oynanılabilir” ayardaydı. Özellikle FPS oyunları açısından dolu dolu bir geçirsek de FPS oyunlarında ”yeni bir marka” olmayı başarabilen tek oyun Overwatch oldu ve markalaşmasındaki başarısının da oyunun reklam kampanyalarından ziyade mükemmeleştirilmiş bir çoklu oyuncu tecrübesi sunması kendisini yılın en iyi FPS oyunu yapıyor.

Kazanan: Overwatch

 

En İyi Online Oyun

Adaylar:

Overwatch, Titanfall 2, Battlefield 1 , Street Fighter V

Aslında bu kategoride de yukarıda söylediklerimin çoğu geçerli. Battlefield 1 ve Titanfall 2 önceki oyunlarının iyi taraflarını alıp daha da cilalamaktan fazlasını yapsalar da iki oyun da oyunculara tamamen yeni bir tecrübe sunmadı. Ha bir de Street Fighter V var ki online maçlar deli eğlenceli geçse de oyunun tonla diğer sorunu kendisini zaten adayların en zayıf halkası yapıyor. Overwatch’ın eleştirildiği tek nokta vardı ki  o da oyunun çıkış döneminde yeterli içeriği sunamamasıydı ancak şu an oyun ilk çıktığı halden neredeyse iki kat fazla içeriğe sahip ve oyun çıkalı daha bir sene bile olmuş değil. Overwatch’ın arkasında herhangi bir geliştirici değil, Blizzard var, bundan ötürü Overwatch’ın büyümesinin neyse ki duracağı yok zaten.

Kazanan: Overwatch

 

En İyi RPG

Adaylar:

Witcher 3:Blood And Wine, Dark Souls III, Final Fantasy XV

RPG oyunları az da olsa özdüler bu sene. Souls serisinin son oyunu Dark Souls 3, Bloodborne kadar olamasa da Souls serisinin kalitesine son derece yaraşır bir oyundu. Final Fantasy XV ise yıllar süren bekleyişin ardından oyunculara ( bir ton hatayla birlikte de olsa) gayet güçlü bir deneyim yaşatmayı başardı. Amma velakin CD Projekt Red stüdyosunun geçtiğimiz senenin istisnasız en iyi oyunlarından Witcher 3 ile işi bitmemiş olacak ki öyle bir eklenti paketi çıkardılar ki Witcher 3’ün ana oyunuyla yarışacak kalitede dense abartmış olunmaz. Üstelik 60 dolarlık oyunların çok çok büyük çoğunluğundan fazla içeriği bir DLC ile sunmaları ve zaten devasa bir oyun olan Witcher 3’ün dünyasını daha da genişletmeleriyle Polonyalı stüdyo, sadece Karabüyücü’nün En İyi RPG ödülünü değil, saygımızı da kazandı. Keşke diğer firmalar da biraz ibret alsa…

Kazanan:Witcher 3:Blood And Wine

 

En İyi Spor-Yarış Oyunu

Adaylar:

FIFA 17, Forzo Horizon 3, Steep

Ubisoft Steep ile özlediğimiz snowboard, ekstrem kış sporları oyunlarını tekrar diriltme çabasına girdi bu sene. Oyun iyi olmasına iyiydi, gayet keyifli saatler geçirtmeyi başardı ama o SSX, Amped gibi efsaneleşmiş serilerin verdiği keyiften biraz da uzaktı. FIFA 17 çok güzel bir hikaye modu ekledi bünyesine, cuk diye de oturdu oturmasına da FIFA 16 ile FIFA 17’yi yan yana koyduğumuzda parmakla gösterilecek bir yenilik var mı deseniz, a-ah , yok. Bundan ötürü açık dünya konseptini ralli oyunlarıyla buluşturan Forza Horizon serisinin son oyunu , muhteşem görselliği ve harika sürüş mekanikleri, bir de göz alıcı açık dünyasıyla bu kategorinin ödülünü kolaylıkla sırtlayıp götürüyor. Hem Forza serisi Xbox’a da özel değil artık, PC’de de var, oynamamak için hiç bir sebep kalmadı artık, bizden söylemesi…

Kazanan: Forza Horizon 3

 

2016’nın En Güzel Sürprizi

Adaylar:

Hitman, Doom , Firewatch

Firewatch Indie bir oyun olsa da arkasındaki ekibin oyun dünyasının ses getiren işlerinden çalışmasından ötürü iyi bir oyun olunacağı biliniyordu aslında ama hikayesiyle bizi şaşırtmayı yine de başardı. Hitman bölüm bölüm yayınlanmasıyla baya bir şüpheye yer bıraksa da tüm bölümler çıktığında elimizde baya taş gibi bir Hitman oyunu bulunuyordu, ayıla bayıla da oynadık. Firewatch ve Hitman bizi beklemediğimiz noktalardan vuran oyunlar olsa da şunu herkese sormak isterim; Kimse Doom’un BU KADAR iyi olacağını bekliyor muydu peki? Eski Doom oyunlarının havasını sonuna kadar hisettirmesi bütün oyun camiasını beklemedikleri yerden vurdu, eski tarz FPS’lerin modern oyunlarla yarışabileceklerini kanıtladı. Doom baya iyiydi, hala da oynamadıysanız ayıp yani.

Kazanan: Doom

 

2016’nın En Büyük Hayal Kırıklığı

No Man’s Sky

Burada yazılacak pek bir şey yok aslında. Hayal kırıklığı açısından No Man’s Sky ile yarışabilecek de hiç bir oyun yok, ondan kendisi kategorinin tek adayı ve otomatik kazananı. Oyunculara No Man’s Sky’ın geliştiricisi Hello Games tarafından büyük vaatler verildi, oyuncular da aldılar gazı, aldılar gazı, beklentiler hayvani noktaya geldi. Sonra ne oldu, sonuç olarak çıkan ortalama üstü standart bir survival-adventure oyunuydu. Kötü müydü? Hayır? Peki beklediğimiz No Man’s Sky bu muydu? Hiç, hiç alakası yok.

 

2016’nın En İyi Oyunu

Adaylar:

Last Guardian, Uncharted 4, Doom , Overwatch , Dishonored 2

Şimdi diyeceksiniz ki; ”E bu sitede yine Uncharted 4 övüyor! ” Övülüyor, çünkü Uncharted 4 sadece 2016’nın değil video oyunları tarihinin en iyi yapımlarından biri. Bu oyuna bu sitedeki incelemede 10 puan da verildi, yine bu sitedeki en iyi ”10 Playstation 4 Oyunu” listesinde en ufak ikileme düşülmeden birinci sıraya da yerleşti haliyle senenin en iyi oyunu ödülünü de bizden almış oluyor. Ha bu oyun neden mi bu kadar iyi derseniz de bunun için altta detaylı bir inceleme de var. Last Guardian’ın duygusallığı, Dishonored 2’nin atmosferi, Doom’un sapıkça eğlendirmesi, Overwatch’ın saatlerimizi çalması… Bunları küçümsemiyoruz, ama hiç biri de Uncharted 4: A Thief’s End kadar mükemmeliğe de yaklaşamıyorlar.

Kazanan: Uncharted 4: A Thief’s End

 

 

Uncharted 4 İncelemesi: http://www.karabuyucu.com/uncharted-4-bir-hirsizin-sonu-incelemesi/

Ha bu arada şimdi merak etmişsinizdir; E biz bu ödülleri dağıttık da, neyin ödülü bu, kimin ödülü, ne kazandı şimdi bu oyunlar?

Takdirimizi kazandılar, yetmez mi? <3

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER