Kadınların gerek günlük hayatta gerek farklı alanlarda yaptıkları işler ve başardığı konular ile gerçek bir süper kahraman olduğunu içten bir şekilde söyleyebilirim. Saygı ve sevginin en fazlasını hak ediyorlar. Tarihimiz ve kültürümüz boyunca kadın, ‘Ana’ olarak yüceltilmiş, en fedakar birey olarak yerini almıştır. Yeri geldiğinde cephede savaşmış, yeri geldiğinde cephe gerisinde savaşa destek olmuşlardır. Bununla da kalmayıp Cumhuriyet sonrası kalkınmada Atatürk önderliğinde en büyük desteği bizlere sağlamışlardır. Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte, yaşamın her alanında başarıyla yer almış kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü en içten dileklerim ile kutluyorum.

Açıkçası kadınlar günü denilince süper kahraman evreninden aklıma gelen ilk karakter olmuştu hanım ablamız Yeniçeri. Eskiden ilk okuduğumda inanamamıştım. Hep bizim ülkemizden bir süper kahraman neden olmasın diye düşünürken karşıma çıkmıştı Yeniçeri. Bizden biri olması beni aşırı mutlu etmişti. Ancak araştırdıkça çoğu kişinin bilmediği, sadece birkaç yerde görünmüş bir karakter olduğunu anladım. Bende daha fazla kişi bilsin diye bu anlamlı günde Yeniçeri’yi tanıtmaya karar verdim. Hazırsanız, bizden biri olan, süper güçlerini gerçekten kullanan Dr. Selma TOLON’ u tanımaya başlayalım!

tumblr_nbvfp5UeTc1rnq64oo1_500

DC Comics, 2000’li yıllarda süper kahramanların sadece Amerika çapında değil, Dünya çapında boy göstermelerini istiyordu. Böylece her biri diğer ülkelerdeki yerel kahramanlar ile ortak çalışacaktı. Böyle bir zamanda bizim ülkemizi de ihmal etmemişlerdi. Bu çizgi roman serisi ile Türkiye, süper kahraman evrenine ilk adımını atmış oldu. Bilemiyorum ama galiba şimdiye dek atılan tek adım da olabilir.
Bizden çıkan o süper kahraman Yeniçeri idi. Gerçek adı Selma TOLON (Hurşit Tolon’un kızı mı bilemiyorum) olan hanım ablamız aynı zamanda Amerika’da doktorluk eğitimini tamamlamış. (İşin bi ucu illa Amerika’ya dokunacak…) Ülkemize seve seve hizmet ederken 17 Ağustos 1999’daki deprem sonucu yaralılara yardım etmeye gidiyor. Evlerden birinde açılan göçüğe düşerek mistik bir hazine keşfediyor. Bu hazine de Selma, Sultan Süleyman’a ait, güç veren bir kılıç ve Merlin tarafından yazılmış edebiyat içerikli bir kitap bulur. Bu kitap ile birlikte süper güçlerine tamamen kavuşur. Bizim Yeniçerimizin diğerlerinden farklı olarak uçma gücü bile var! Bu güçler sayesinde Selma Tolon, Ankara numune hastanesinde, mesai haricinde kalan vaktini kötülüğe karşı kullanarak geçirmeye başlar. Ayrıca çizgi romanda bol bol ülkemiz tarihinden ve Türkçe kelimelerin anlamları üzerinde durulmuş, bir nevi yabancılar okurken ‘Noluyoruz?’ demesin diye temel atılmış.

Yeniçeri, ilk olarak Justice League America çizgi romanında gözüktü. Kostümü Wonder Woman’a kıyasla baya muhafazakar olsa da, çizgi romanda sık sık ‘Tanınmak istemiyorum’ dediğini biliyorum (Çizgi romanın finalinde Cumhurbaşkanı ismini soruyor ancak Yeniçeri nazikçe reddediyor). Onun dışında harika denebilecek bir kostüm tasarımı yok ama göğsündeki ay yıldız güzel durmuş.

yeniceri-cizgi

Hikaye olarak kendi fikrimi belirtmeliyim ki DC’ nin eline pek yakışmamış. Ama Yeniçeri’ye düşman olarak bildiğimiz kutsal kitaplarda geçen Şeytan’ı seçmeleri bana biraz farklı geldi. Çizgi romanda açık açık Kutsal kitaplardan ve Şeytan’dan bahsediyor. Hatta Yeniçeri ona ‘İblis!’ diye hitap ediyor. Şeytan’ın Türkiye bağlantısı ise isyancı bir asker olan Kazım Anka seçilmiş. Kazım Anka modern Türkiye’yi devirip yeniden Osmanlı hayalleri peşinde olan birisi… Bunu duyan Justice League ekibi demirbaşları olan Batman, Wonder Woman, Green Lantern, Aquaman ile Türkiye’ye geliyor. Birkaç şehirde ve Atatürk Barajı’nda çarpışıp Şeytan ve Kazım Anka’nın mistik ordusunu deviriyor. Üstelik Aquaman kızımıza çıkma teklifi bile ediyor. Ama Selma, Amerika’ya gelin gitmektense ülkem için savaşmalıyım diyerek teklifi reddediyor. İşte memleket sevdası… işte gerçek bir kadın…
Yapılır ya da yapılmaz ama birkaç bölüm de olsa dizi olarak Yeniçeri’yi görmek beni mutlu ederdi doğrusu. Nereden ne çıkarsak diye düşünürken böyle bir fırsat kaçmaz bence!

Selma Tolon şu an süper kahraman evreninde ve kendisi 52 yaşında! Bir daha gözükür mü bilinmez ama ben ellerinden öperim! Bütün kadınların kadınlar günü tekrar ve tekrar kutlu olsun!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER