Kadının hak ettiği önemi görmediği ve ne yazık ki görmeye yakın dahi olmadığı ülkemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün öneminin başka bir ülke için olandan çok daha fazla ve çok daha farklı olduğunu düşünüyorum.Yapılması gereken ise kadına hak ettiği değerin 1 gün değil her gün verilmesidir.Sosyal çevremizde, ailemizde, okulumuzda, işimizde, her yerde onlara güçlü birer birey gibi davranmalı ve bir kadın olarak ülkede temsil ettikleri, edecekleri ve etmeleri gerekenleri düşünerek hareket etmeliyiz.Unutmamalıyız ki her çocuğun,kız erkek fark etmeksizin tanıştığı ilk süper kahraman annesidir.Öyleyse gelin birlikte bugün benim tamamen subjektif olan çizgi roman tarihinde çok iyi işlenmiş,yazılmış,kurgulanmış olduğuna inandığım özel güçleri kadar karakterleri de güçlü kadın süper kahramanlara bakalım.

Öyleyse hazırsanız başlayalım

5 – Jean Grey / PhoenixjeanBenim ilk olarak 90’ların Fox Kids çizgi filmi ile tanışma şansına sahip olduğum X-Men üyesi Jean Grey telepatik ve telekinetik güçleri olan omega seviye bir mutanttır. Daha o zamanlar takım içindeki üyelerle dinamiği,gerektiğinde aldığı roller, Dark Phoneix hikayesinde ekip için kendini feda etmesi,onu iyi yazılmış bir kadın kahraman yapan nedenlerden. Çizgi romanda ise aynı çizgi filminde olduğu gibi Cyclops ve Wolverine ile hep bir aşk üçgenine sahip olmuştur.Ayrıca küçük bir bilgi vermem gerekirse,çizgi romanda Jessica Jones’un Killgrave’e karşı bağışıklık kazanmasını sağlayan kişi de Jean Grey’in ta kendisidir.Filmlerdeki yansıtılışını hiçbir zaman beğenmemiş olsam da Jean,çizgi roman dünyasında güçlü kadın figürlerinden olmuştur. Günümüz çizgi romanlarında geçmişten gelmiş genç versiyonu ise etrafta koşturmaktadır.

4 – Wanda Maximoff / Scarlet WitchscarletwitchScarlet Witch ile tanışmamı ise ülkemizde de Marmara Çizgi tarafından Türkçeye çevrilmiş House of M hikayesine borçluyum.Aslında Avengers Disassembled adlı kısa seride akli dengesini iyice kaybeden Wanda, House of M hikayesinde dudakları arasından çıkan sadece 3 kelime ile dünyadaki Mutant nüfusunu büyük ölçüde azaltmıştır ve uzun yıllar yeni bir Mutant dünyaya gelmemiştir. Güçlerinin bu kadar fazla olması onun hem normal hayatında hem süper kahraman hayatında çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmasına sebebiyet vermiştir. Vision ile inişli çıkışlı bir ilişkiye sahiptir. MCU filmlerindeki resmedilişi ise çizgi romandakine kıyasla oldukça güçsüzdür.

3 – Sue Storm / Invisible Womaninvisible woman

Yazının başında da bahsettiğim gibi o sadece anne olduğu için bile bir süper kahramandır. Fakat onu dünyaya süper kahraman olarak tanıtan güçleri; görünmezlik, güç alanı dediğimiz Force Field yaratabilme gibi özellikleri ve tabi ki aynı zamanda ailesi olan Fantastic Four ekibi ile insanların karşısına çıkması olmuştur. Kendisi bir eş, bir abla ve aynı zamanda bir annedir. Dolayısıyla onun maceralarını okumak her zaman farklı bir his vermiştir. Daha bizden, halktan hissettirmiştir. O da diğer kadın süper kahramanlar gibi zorluklarla karşılaşmış olsa da belki de bunlardan en büyüklerinden biri kardeşi Johnny Storm’un hayatını kaybetmesi olmuştur. Civil War döneminde ise eşi Reed ile bir süreliğine ayrılma kararı alan Sue, her ne kadar okumayı çok sevdiğim bir karakter olsa da Marvel’ın Fox filmlerinden dolayı çizgi romanlarda uyguladığı politika yüzünden istesem de okuyamayacağım bir karakter konumuna gelmiş durumda.

2 – Kate Bishop / Hawkeye
kate bishop

Listedeki diğer karakterlere göre nispeten yeni bir karakter olan Kate Bishop. Hayatıma Matt Fraction’ın yazıp David Aja’nın çizmiş olduğu Eisner ödüllü harika Hawkeye serisiyle girdi.Ama bu giriş öyle bir girişti ki, zaman zaman kendisini okumak orijinal Hawkeye olan Clint Barton’dan daha zevkli bir hal aldı ve en önemlisi kendisi asla bir yancı değildi. O, Robin, Falcon, Bucky, Arsenal olmadı hiçbir zaman.Seride Clint ile olan dinamiklerini okuması çok zevkliydi ki bu uzun soluklu seri bittiğinde her ne kadar çok üzülmüş olsam da, kendisi şu an kendi solo serisine kavuştu! Kazandığı popülerliği varın siz düşünün.En yakın zamanda alıp okumayı düşünüyorum ve Marmara Çizgi’nin bastığı Hawkeye serisini,bizim yeni favori Hawkeye’imiz olan Kate’i tanımanız için şiddetle tavsiye ediyorum.

1 – Kamala Khan / Ms.Marvelms.marvel

Kendisi bir önceki kahramanımız Hawkeye (Kate Bishop) gibi yeni sayılabilecek bir kahraman. Ülkemizde Arkabahçe Yayıncılık tarafından kendi solo serisi halen basılmakta. Bir Inhuman olan Kamala aynı zamanda kendi serisine kavuşan ilk Müslüman Marvel karakteri. Beyaz olmayan ten rengiyle de,inandığı diniyle ,Marvel’ın uzun yıllar yapmamış olduğunu yapıyor. Sadece bir kadından fazlasını temsil ediyor. Listemde onu 1.sıraya koyma sebebim de tam olarak buydu. Diğer tüm kadın karakterler gibi Kamala da kadınları güçlü, bağımsız, özgür ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir şekilde resmediyor. Bunlara ilaveten Müslüman oluşu ile temsil ettiği kitle değişiyor, büyüyor.Hiç yoktan okuyan insanlarda sadece kadına değil, Müslüman bir kadına bakışı etkileyeceği, belki okuyanın fikirlerinde değişikliklere sebep olacağı için kendisinin önemi oldukça yüksek. Kendisi şu an Champions adlı seride yine aynı adlı ekiple takılıyor.Seriyi henüz okuma fırsatı bulamamış olsam da aldığı yüksek puanlar, seriyi Mark Waid’in yazıyor oluşu ve ekibin ilginç bir ekip olması size seriyi okumanız için tavsiye etmeme yeterli sebepler sanıyorum.Kendisini yaklaşan Inhumans dizisinde – ki ilk 2 bölümü IMAX sinemalarda oynatılacak – görmeyi çok isterim fakat henüz bir casting haberi gelmiş değil.

Benim listem böyle sayın okur!

Tüm Kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER