Fragman geldi ve üzerimize atılan tonlarca yarım yamalak teorilerden sıyrılabildiğimiz kadarıyla kendi gördüğüm ve farkettiğim detayları sizlere aktarıp bir konuşmak istedim. Justice League bize neyi anlatmak istedi? Kendi yorumum, görsel olarak yine dev güzel bir film izleyeceğimiz ve detaylı konu anlatımına daha fazla özen gösterildiği yönünde. Ben Affleck’in Aquaman’i bulabilmek adına dağların arasından at’a bindiği sahnelerden, Barry Allen’ın ayağına kadar gittiği sahneler hem ekip arasında yaşanılacak uyumu sağlamlaştırır hem BvS’de yaşanılan o kopukluğun yaşanmamasını sağlayacak gibi.

Başta bahsettiğim yarım yamalak teori cümlesi ise bu teorileri yapanlardan ziyade fragmanın bize çok fazla bilgi vermemesinden kaynaklı. Geleceğe dair herhangi bir yorum yapamıyoruz belki ama ihtimalleri konuşacağımız kadar da argüman var elimizde.

1- Barry’nin Orijin Hikayesi

justice-league-trailer-2-stills-43-240840

CW The Flash’ı izleyen yeterince bu bunalımlara katlandı belki ancak film versiyonu bir Barry Allen’ın yaşadıklarını farklı bir açıdan bakmak pek mümkün değildi. Barry’nin annesini, kendi eşini öldüren Henry Allen’ın hapishaneden bir sahnesini izledik. Buradan yola çıkarsak Reverse-Flash’ın otomatikman evrende olacağını, Barry’i Barry yapan karakterinin babası ve annesinin üzerinden işleneceğini net görebiliyoruz. Çizgi romanlara sadık gidilmesi açısından güzel bir nokta. Hem Flash ve Reverse Flash’ın varlığı, öbür Speedster’lar için bir yol olarak görünebilir.

2- Amazonların Savaşa Katılması

justice-league-trailer-2-stills-45-240842

Büyük bir savaşın gerçekleşeceği kesin. Ancak bunlar flashback mi yoksa günümüzde mi geçecek? Amazonların topraklarından çıkıp tekrar sahaya girişmeleri günümüzde olma ihtimalini arttırıyor. Bunun yanı sıra kimle savaşıyorlar? Parademons saldırılarını fragmanda gördük ancak burada görülen büyük savaş daha düzenli bir ordu ile yapılıyormuş gibi gözüküyor.

3- Parademons

justice-league-trailer-2-stills-48-240845

BvS’de Batman’in gördüğü rüyalar sonrası kendilerini ilk kez sinema evreninde görmüştük ancak rüya ile sınırlı kalmayıp bu filmde ciddi ciddi karşımıza çıkıyorlar. Tüm bunlar Darkseid’ın gelişi öncesi yaşanılanlar orası net ancak fragmanda gördüğümüz sahnelerin çoğunda Batman’in ekibi eğitmek için bir simülasyon yaptığına ve bizim de o sahneleri izlediğimizi düşünüyorum. X-Menvari bir simülasyon programıyla Flash, Aquaman, WW ve Batman gelecek savaşa hazırlık yapıyorlar.

4- Wonder Woman Ne Demek İstedi?

justice-league-trailer-2-stills-20-240817

Farkettiyseniz Diana “Süper Kahramanlar çağının bir daha gelmeyeceğini düşünüyordum.” diyor. Buradan birçok güzel anlam çıkarabiliriz. En önemlisi WW bizlere Golden Age ve Silver Age süper kahramanlarını mı hatırlatıyor? 1. Dünya Savaşından beri Wonder Woman’ın neler yaşadığını henüz bilmiyoruz ancak tek gördüğü kahramanların Justice League ekibi olmadığını anlıyoruz. Flash’ın varlığı olduğuna göre bir Jay Garrick görmüş, yaşamış olabilir mi WW? Ya da bahsettiği sadece Superman miydi? Superman, WW ve Batman’in Doomsday ile kapıştığı günden sonra bir daha böyle olmayacağını düşünmüş olabilir ancak Süper Kahraman Çağı lafından ben Wonder Woman’ın daha önce de süper kahramanlar ile tanıştığını düşünüyorum. Watchmen ihtimalini bile düşünüyorum. Sonuçta koltukta bir adet Zack Snyder oturmakta.

5- Çizgi Romanıyla Aynı Olan Bir James Gordon

justice-league-trailer-2-stills-56-240853

James Gordon’ı farklı oyuncularla, farklı seslendirmelerle birden çok kez izledik, dinledik. Dark Knight üçlemesinde Gary Oldman, Batman Animated Series’de Bob Hastings, şu an hala devam eden Gotham dizisinde Ben McKenzie gibi farklı James Gordon portrelerinden sonra çizgi romana görünüm olarak en yaklaşan J.K. Simmons oldu. Spider-Man’in J. Jonah Jameson’ı ne kadar başarılı canlandırdığını hatta o serinin en başarılı karakteri olduğunu söyleyenlerin sayısı hiç de az değil. Aynı başarıyı görünüm itibariyle James Gordon olarak da başarmışa benziyor Simmons.

6- Batman ve Diğerleri

justice-league-trailer-2-stills-58-240855

Fragmanın sonunda James Gordon ile konuşan Batman’in Aquaman’in gelişiyle bence fragmanın en güzel anlarından birini yaşamamıza sebebiyet veren o konuşma gerçekleşiyor. Gordon’ın Batman’e söylediği “Başkalarıyla yeniden oynayabildiğini görmek güzel.” cümlesini ben alır, sarılır, severim. Gordon’un hem babacan tavrını hem Batman’i ne kadar içten sevdiğini anlatan enfes bir cümle. Zack Snyder’in belirttiği gibi ve siteye koyduğumuz röportajında şunu belirtmişti:

“Suçla mücadele hayatı boyunca daima yalnız kaldı. Belki Robin hariç. BvS’de dikkat çekmek istediğimiz ana nokta tamamen buydu. Her zaman niyetim buydu. Justice League, Batman’i eksiksiz ve tamamlanmış bir kahramana dönüştürüyor.”

Gordon’un geçmişte Batman’in birlikte çalıştığı kişileri hatırlattığını anlıyoruz. Birden fazla Robin, Nightwing, Batgirl, Batwoman gibi karakterleri DCEU içerisine sokmak için harika bir cümle ve ürün yerleştirme olmuş.

Tüm bunların dışında Cyborg’un CGI olarak fazla göze batması, Batman’in I’M RICH cümlesinden çok keşke I’M BATMAN demesini istemem, Superman’in gözükmesini filme kadar istememem gibi detaylar da var ancak önem sırasına göre bu şekile listelemiş oldum.

Fragman da gördüğünüz ve benim yakalayamadığım anları yorum atın, birlikte tartışalım Kara Büyücüler!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER