Sitemiz yazarlarından Edebiyat aşığı Uğur Uçkıran’ın, İyisiyle Kötüsüyle yazı köşesinde bendeniz Kutluhan sevdiğim bir diziyi önermek adına misafir olarak buradayım. Daha önceki yazılarında Breaking Bad ve Dexter’ı incelemişti. Çok başarılı diziler yapamayan CBS’in sahip çıkamadığı Person of Interest’i kıyıda köşede kalmaması için inceleyeceğim. Buyurunn Halil İbrahim sofrasına.

Yerli dizi izlemeyen marjinal insanlarımız, Game of Thrones’un üstüne tanımam abi diyenlerimiz, en iyisi eski yapımlar Oz, Sopranos, Wire diye didinenler için bugün burada harika bir yapımla karşınızdayım. Sadece üniversiteye başlayan gençlerimiz için değildir yabancı diziler. Ufkumuzu genişletmek için film, dizi izler, kitap okur, eğitimler alır veya gezer görürüz. Ve bir süre sonra boş yapımlardan sıkılıp arayışlara gireriz. Eğer böyle bir arayıştayken bu yazıyı okuyorsanız, ŞANSLISINIZ! Pişman olmayacaksınız.

Person of Interest, Imdb‘de an itibariyle 132,245 kişinin bir mouse tıkıyla 8.5 puanına sahip bilim-kurgu, suç dizisidir. Şimdilerde Westworld ile dizi dünyasında ismini duyduğunuz Jonathan Nolan’ın televizyon dünyasına girdiği dizidir. Yapımcılarının arasında J.J. Abrams’ın bulunması, tanıtım aşısında olumlu bir etki yaratmıştır. Lost’un bitişinden sonra üç diziye daha hayat vermiş ancak bir süre tutunan Person of Interest olmuştur. Diğerleri Revolution ve Alcatraz’dır. Ramin Djawadi bu harika dizinin soundtracklarını yapmıştır. 5 sezon süren dizimin uzun soluklu oyuncu kadrosu; Jim Caviezel, Michael Emerson, Kevin Chapman, Amy Acker, Taraji P. Henson, Sarah Shahi ve Enrico Colantoni’den oluşur. Diziyi öncelikle oyuncular ve onlar üzerinde karakterler ile tanıtacağım sizlere. Spoiler söz konusu değildir.

Jim Caviezel, sinema dünyasının çok başarılı oyuncularındandır. The Prisoner adlı mini dizi harici televizyonda bulunmamış, Monte Cristo Kontu’nda harika bir oyunculuk sergilemiş, Mel Gibson’un İsa’sına hayat vermiştir. Her diziseverin bir karaktere bağlandığını düşünürsek, bu dizinin istatistiklerinde Jim Caviezel, John Reese karakteriyle başı çekecektir. John Reese eski Cia ajanı aynı zamanda askeri geçmişi olan biridir. Hayatla bağı kesilmiş bu adamın kaderinde Harold Finch adlı bir milyarderle kesişmek vardır. 5 sezon gizemini koruyacak, ne uğruna yaşadığı final bölümünün final sahnesinde görülecektir.

10917113_981852855159069_3616540217610782841_n

Michael Emerson ise Lost dizisinde Benjamin karakteriyle dikiş tutturmuştur. J.J.’in bu adamı bırakmamasına şaşmamalı. Harold Finch karakterine başka bir oyuncuyu düşünemezdim. Kast seçimi kusursuz olan bu yapımda, Harold Finch macerayı başlatan isimdir. Küçüklüğünde yaşadığı bir olaydan sonra Yapay Zeka teknolojisine merak saran, bilgisayarla arası fazlasından iyi olan bu genç, bir dost aracılığıyla devletle anlaşma yapar. Harold’ın sahip olduğu bu tek arkadaşının adı Nathan Ingram‘dır. Beraber yürüttükleri Northern Light projesi hayata geçmiştir. Terör girişimlerini önceden fark edip, uyarabilen bu yapay zeka devletin işine fazlasıyla yarar. Ancak bu makine sadece terör olaylarını değil, tehlikede olan veya tehlike yaratabilecek bireyleri de göstermektedir. Bu durumla ilgilenen Nathan, gözardı edilemeyecek bir durum olduğunu düşünür. Finch ile aynı fikirde değillerdir. Northern Light projesi hep gizli tutulmak istenecek hatta engel olan devlet tarafından öldürülecektir. Ve bu iki arkadaş tehlikededir.

person-of-interest

Harold, amaçları uğruna savaşabilecek iyi bir savaşçı aramaktadır. Birkaçını denedikten sonra John Reese ile kesişir kaderi. Sadece bir iş anlaşması olarak kalması gereken bu durum, ölümsüzleşecek dostluklara tanıklık edecektir. Finch ve Reese, makinenin verdiği numaralardan yola çıkarak, tehlikeli sonuçların önüne geçmeye çalışacaklardır. Ancak makine numaranın kurban mı yoksa fail mi olduğunu söyleyemiyor. Bu yüzden kaderleri, ekibin başarsına kalıyor. Ekip iki kişi başlıyor elbette. Sonra kesişen her yol, bir aile yaratıyor. Lionel Fusco, Dedective Carter, Sameen Shaw sonradan katılanlar. Bunları sevmemek elde değil ancak ara bölümlerde gelip ekibe heyecan katan karakterler de dizinin seyir zevkini artıran durumlardan. Zoe Morgan, Grace Hendricks, Leon Tao, Logan Pierce (Namıdiğer Westworld’deki Man in Black) bunlardan bazıları.

ROOT

Dizimiz belli bir seyirde ilerlemeyi seven bir yapım da olsa her zaman daha derin bir kurguyla karşınıza çıkacaktır. Root, makinenin varlığına inanan, ona saplantılı bir sosyopattır. Makineyi icat edenle tanışmak, makinenin gücünü tam kapasite kullanmak ister. Person of Interest’in diğer dizilerde üstünlük kurabileceği kurgusu, müzik seçimleri ve karakterleridir. Root da bu orijinal karakterlerdendir. Hemen olmasa bile Root’a kanınız kaynayacaktır.

you-can-call-me-root-person-of-interest-38770672-500-313

CARL ELIAS

“Veni, Vidi, Vici.” Geldim, Gördüm, Yendim. Elias’ı bu latince sözle tanıyacaksınız. Mafya filmlerini seversiniz, Baba, Scarface, Bir Zamanlar Amerika gibi. Ya da dizilerde de hayranızdır. Türk dizilerinde de eksik olmaz ancak akılda kalan yabacı dizilerde Sopranos, Boardwalk Empire, Sons of Anarchy gibi yapımlar mevcut. Yine de suç, bilim-kurgu türünde bir CBS dizisinde Carl Elias gibi bir mafya babası izlemek inanılmaz bir şey. Kurgusu birçok filmden iyi, raconu alemlere meydan okur, zekası ise Finch ile yarışır. Carl Elias asla unutamayacağınız bir karakter olacaktır.

poi_0310_elias

Human Resource, H.R.

Kolluk kuvvetlerinde oluşmuş büyük çaplı bir yozlaşmanın adıdır. Rüşvet almaları en hafif suçlarıdır. Kirli polisleri her yerdedir. Ekibimiz H.R’dan öncelikle Lionel Fusco‘yu kurtarır. Kesiştikleri nokta budur, vermek istedikleri mesaj açık ve sariftir. Değindiği her konuda bir yarayı dağlayacaktır.

2x10_hr

SAMARITAN

Yapay Zeka’ya sahip tek bir makine yoktur. Samaritan sınırsız güçtedir. Harold Finch uzun zamandır makinelerin gücünü dizginlemeye çalışmaktadır. İnsanların kaderine makineler karışmamalıdır. Prensip sahibi dehamız, Samaritan ile kanının son damlasına kadar savaşacaktır.

5bnx7nl

Person of Interest’e hemen başlamak için 5 neden vereceğim sizlere;

I) Tahmin edilebilir hiçbir son, hiçbir kurguyla karşılaşmayacaksınız. Herkes kandırılmak ister. Arkanıza yaslanıp, cips kola yaparak izleyemezsiniz. Ya boğazınızda kalır ya da kolayı püskürtürsünüz. Kendisini tekerrür eden herhangi bir bölüm olmayacak. Her bölüm daha fazlası gelecek. Her bölüm, her bölüm, durmadan, senaryo asla beklentinizin altında kalmayacak, sıkmayacak, bolca güldürecek, çeşme gibi ağlatacak.

II) Ramin Djawadi ve Jonathan Nolan’ın müzik zevki. Spotify’a girip müzik seçmekten fazlasıdır böyle yapımlarda yer aldıktan sonra bir müziği dinlemek. Sevdiğiniz karakterin etkili sahnesinde bir müzik girer ve o müziği asla unutmazsınız. Her dinlediğinizde ise sahneler tekrardan canlanır. Gözlerinizi kapattığınızda bile diziyi izleyebilir hale gelirsiniz. Bu dizi size yeni bir playlist yaptıracak. Dizinin introsu bile aklınızdan çıkmayacak. Bazı diziler introyla efsaneleşebilir. Semboliktir. Bu dizinin de “You are being watched.” repliğiyle başlayan introsudur.

thumb-1920-638432

 

III) Bölüm kalitesi açısından istatistik değerleri. Örneğin; Breaking bad: 5 sezon, 62 bölümde (51% >= 9.0). Person of Interest ise 4 sezon, 90 bölümde (61% >= 9.0). Bu oran son sezonda yüzde 92’ye ulaşmıştır. Yalnızca bir bölümü 8.8 değerindedir. Supernatural gibi avcılık tarzı bölümlere sahip olmasına rağmen, kalitesiz bir bölüm izletme gibi bir ihanete uğratmayacaktır. New York Times ise “Ustaca” kelimesini kullanmıştır dizi için.

IV) Size yüzlerce karakter sayabilirim. Televizyon tarihinin unutulmaz karakterleri diye. Herkesin vardır elbette hiç unutmayacağı karakterler. Sizin sahip olduğunuz sayıyı bilemem ama bu dizinin size kazandıracağı karakter sayısını biliyorum. Ben size dizinin 6 karakterinin hayatınızda kalıcı olacağı sözünü veriyorum. Üzerine eklemek size kalmış. Benim bu dizide unutamadığım karakter sayısı on üç.

 

V) Elbetteki Jonathan Nolan. Kardeşiyle yaptığı filmlerden hiçbir emeğini sakınmıyor bu dizide. Emin olun bu dizinin en iyi diye her yerde konuşulmamasının nedeni CBS’dir. Para manyağı bir şirket. Bütçe sağlayamamış, final sezonunda aksaklıklar yaratmıştır. HBO gibi bir kanalda yayınlansaydı, şimdi her masada bu dizi konuşulurdu. Bunun kanıtı da Westworld‘dür.

BONUS: Ve kesinlikle bu sahne. Bu şıkkı ekstradan ekledim çünkü en çok etkilendiğim sahnedir. Spoiler içermez ancak sürpriz kalmasını isteyebilirsiniz. Bu sahneye denk geldiğinizde de iyi ki başlamışım diyebilirsiniz.

Son bir dokunuş ve Özet;

Person of Interest boş zamanınızda izleyeceğiniz bir dizi değil. Zaman ayırıp izlemeniz gereken bir dizi. Baş ucu kitabı gibi. Kalitesinden şüphe duymamanız gereken bu dizi kusursuz bir kurguya sahip. Film izlemeyi seviyorsanız, ortalama iki saat sürmesinden muzdaripseniz, size 5 sezon olmasına rağmen aslında tek bir film olan PERSON OF INTEREST‘i sunuyorum. Tadını çıkarın.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER