Dokuzuncu bölüm, izleyenleri arada bırakan bir şekilde gelişmişti. Bakuto’nun çizgi roman arka planıyla bağlantı kuranlar için de kuramayanlar için de belirsiz bir noktada bırakmıştı. Bir yandan da Davos’un gelişi, olayların bağlanışı açısından ipucu veriyordu. Üç bölümlük spoiler dolu maratonumuza girerek hem bu soruların cevabını bulmaya çalışıp hem de dışarıdan bir gözle finale doğru dizinin de biraz genel biraz özel bir incelemesini yapalım.
[MEGA SPOILER ALERT]
10. bölüm, Danny’nin sevdiceği Colleen’in yanında huşu içerisinde uyanışıyla başlıyor ve uzun uzun hem Colleen’in hem Bakuto’nun geldikleri yerin ne kadar harika olduğu güzellemeleriyle geçiyor. Bu noktalarda Bakuto’nun lafı durup durup Iron Fist’e getirmesinden kıllanıyoruz zaten ve üst üste hem Gao hem de Colleen ile konuşmalarından Danny kendini Hand’in ‘temiz’ ellerinde bulduğunu fark ediyor. Böyle bir Hand resmini ben açıkçası büyüleyici buldum. Felsefesi Bakuto her ağzını açtığında “dünyayı şirketler yönetiyor” Youtube Illüminati klişelerinden öteye geçmese de, belki yaşadığımız ülkeden dolayı bizim için daha net bir resim ortaya çıkarıyor. Bakuto’nun okulu bildiğin cemaat okullarının kung fu dersi eklenmişi! Ben bu fikri seviyorum aslında, önemli yerlere yerleşmiş ama hala kültüne bağlı kamikaze örgüt mensupları, gerçek hayattaki karşılıkları yakıcı olsa da kurgu dünyasında ilerletilebilecek bir fikir. Nitekim Winter Soldier’daki Hydra resmi de buna yakındı. Hakeza çizgi romanda da Hydra, Hand, AIM, üçü de adanmış piyonlarla kurulu gizli kültlerdir. Bunların eski Sovyet kalıntısı versiyonlarını vesaire de katarsak yürür gider. Yine de nihayetinde Hydra ve Hand bu kültler arasında en büyükleri ve en ünlüleridir ve açıkçası bu kadar steril bir Hand okulu, karşımızdaki şeytani yapıyı daha boyutlu daha derin bir hale getiriyor. Bu yüzden Daredevil ve Iron Fist’te artık görmekten gına gelen zombi ninjalardan sonra o üniversite kataloglarından çıkma gençlerle anlatılan bir Hand çok keyifliydi.

Marvels-Iron-Fist-Season-1-Episode-11-10-ddce

Bu görüntünün kararması hızlı oldu, Danny akşam olduğu gibi önce Hand’in dinleme yaptığı bütün cihazlara saldırdı (bayaa bayaa cemaatler) ardından da Bakuto’yla keyifli bir dövüş sekansı izledik. Ancak bence asıl keyifli kısmı Davos ve Danny’nin bütün bir okula karşı verdiği dövüştü. Her saniyesinde bunu kaçırmamalıyım heyecanıyla izledim ve bence hem bu dövüş hem de Gao’ya saldırmadan önceki sarhoş muhafızla dövüşü, bence dövüş sahnelerinin vasatlığıyla ilgili eleştirileri tersine çeviren cinstendi, ancak takdir sizin. Bu dövüş sırasında Darryl’in kendisini içine soktuğu ikilikte Bakuto’nun sapladığı ‘şey’, chisini toplamasına engel oldu Iron Fist’imizin ve ben bununla alakalı daha derin, mistik bir hikaye bekliyordum. Ancak yine de o sahnede kaçırılmaması gereken şey, Iron Fist’in kendi bağımsız yolunu çizme yolunda önemli bir yapı taşı olduğuydu. Kendini Hand’i yok etmeye adayan Danny, bir yandan da Colleen’in söylediklerine kulağını tıkasa da hiçbir şeyin bu kadar siyah-beyaz olmadığını en ağır şekilde Darryl ile karşı karşıya kaldığı ve Davos’un Darryl’in ayağını kırmasıyla anladı. Ki bu ikilik büyüye büyüye finalde Iron Fist’in önceliklerini ve amacını şekillendiren ilk nokta oldu. 10. Bölümde elimizde kalan başka ne vardı, Harold’ın Joy ile birlikte Hand’den kurtulma çabalarını düzenli bir plan haline getirmesi, Joy ve Ward’ın atılmasının ne şekilde önleneceği açısından da ipucu veren bir bölümdü. Bir yandan da Davos ve Danny’nin Iron Fist’in yetiştirilme amacı üzerinden düştüğü çelişki de, Danny’nin kendini ne olarak göreceği açısından önemliydi.
Bundan sonrasında 11. ve 12. Bölümü bir bütün olarak görmek inceleme açısından daha rahatlatıcı olur diye düşünüyorum. Çünkü aşağı yukarı dizinin verdiği çoğu hikayenin belli bir noktaya gelişi ve finallenişi açısından önemliydi. Bu iki bölüm önce Danny ve Davos’un bitmeyen K’un-L’un’a dönme dönmeme tartışmasıyla açılıp, uzman kahraman psikoloğu Claire’in Danny’i pişirme çabası, Colleen’i Danny’i tekrar kazanma noktasındaki faydasız eforlarıyla devam etti. Aslına bakarsanız, bu tarz dizilerde kişisel dramların çok fazla yer kaplaması dizinin akışını ve etki gücünü düşüren öğeler benim nazarımda ve karakterlere de ne kadar katkıda bulunduğunu düşünmüyorum. Claire’in her konuşması birbirini tekrar niteliğinde diziye girdiğinden beri ve Davos’un da Danny’i içten içe kıskanması ve K’un L’un’a dönmeye zorlaması dışında çok da üzerine düşülecek bir nokta yoktu. Bir yandan da on dakika içerisinde başlayıp bitecek bir olayın iki bölüme uzatılması çabalarıydı. Olay neydi? Harold ile ortak bir planla Bakuto’yu ve elindeki Hand güçlerini yok etmek. Bu noktada Harold ile ortak bir ama için mücadele vermeleri güzel bir dinamik oluşturdu. Ama tabii bu dinamik de beklenmeyen bir saçmalıkla bozuldu. Hesaplarının sıfırlanması sonucu Bakuto’nun okuldan çıkmasını bekleyen Danny, kanlar içinde kaçan Colleen’i görünce her şeyi unutup o dakika önce atar yaptığı sevdiceğinin peşinden koşar. Davos atar yapar ve anlarız ki bu arada Bakuto çıkıp Meachum ailesini rehin almıştır çoktan. Eh, yani bu kadar kör göze parmak bir başarısızlığa ne gerek vardı? Eldeki karakterleri niye bu kadar küçümsüyoruz? Senelerce en ağır disiplinle eğitim almış Colleen’in Dojo’sunda öğrencileri sopalayan Danny, nasıl bu kadar gevşek davranabiliyor? Dizide karakter gelişimiyle ilgili en ciddi problem buydu sanırım. Başrolün neyi niye yaptığı üç günde bir değişiyor.

episode10-1280-1489606818863_1280w

Bunun dışında, Danny’nin Meachum ailesi için yaptığı fedakarlık da, Ward’ın babasını satışı da, Bakuto’nun sözünü tutmayışı da hepsi kendi içinde tutarlıydı. Tek zararlı çıkan Joy’un vurulması da herkesin en çok önemsediği kişi olduğu düşünülünce makuldü. On birinci bölümün son yirmi dakikasını oluşturan Danny, Davos, Colleen üçlüsünün Bakuto ve adamlarına karşı dövüşü de ortalamanın üzerinde bir dövüştü. Üçlü bir dövüşü hiçbir hareket kaçmasın diye yer yer ekran bölerek yer yer saniyelik sahnelerle verme çabası dizinin gerçeklikten kopmayan atmosferi için başarılıydı. Sonundaki kılıç dövüşü çok iyi bir dövüş müydü emin olmamakla beraber Colleen’in kazanması açkçası benim beklediğim bir şey değildi. Her an Davos ve Danny araya girecek gibi izledik sahneyi, yönetmen de buna uğraşmış belli ki. Davos’un öldürme yükünü sahiplenerek hem Bakuto gibi maksimum beş bölümlük bir karakterin sündürülmemesi açısından hem de Colleen’in kahraman sınırından çıkmaması açısından mantıklı oldu. Ancak böyle bir bitiş şaşırtıcıydı, sezon finalinden önceki bölüm en tehlikeli düşmanın yenilmesi. Nitekim bölüm sonunda dizinin diğer boyutu olan Rand kısmından bir darbeyle bitirdik, Danny’nin normalde Gao’ya ait uyuşturucu nakliyatıyla suçlanması. Bu Harold’ın her bölüm derinleşen karakteri açısından başarılı bir hamleydi. Bu kadar akıllıca hamle yapan bir kötü adamın boşa harcanmaması gerekiyordu. Nitekim harcanmadı. Bakalım sezon finalinde bu son darbenin altından Danny nasıl kalkacak?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER