Bu inceleme Iron Fist 1. Sezon 9. Bölüm hakkında SPOILER içermektedir.

Dizimiz dokuzuncu bölümüne küçük sürprizlerle girerken, ben de ilk incelememin bu kadar şoklu bir bölüme gelmesinin iyi mi kötü mü olduğunun kararını size bırakarak, kendimi spoilerlı dehlizlere atayım diyorum, acıların sahibesi bölümüyle.

Bölüm, herkesin kafasındaki acabayı sonuçlandırarak başlıyor, Harold Meachum ceset torbasıyla atıldığı nehirden çamur içinde geri çıkıyor. İşin acabası şu ki, Hand’in canlandırdığı bir kişinin tekrar ölmesi pek kolay değil, belli başlı spesifik öldürme şekillerini bir kenara koyarsak. Ki belli ki böğründen bıçaklama bunlardan biri değilmiş. Çünkü aslında Hand’in hayata döndürdüğü kimse gerçekte yaşamıyor, bunu çizgi romana çok aşina olmayanlar, Daredevil 2. Sezondaki Hand Ninjalarının kalplerinin atmıyor oluşundan hatırlayacaktır. Burada Harold meselesi teknik olanın dışında hikayeyi ne şekilde ilerletiyor peki? Aslında bir Cottonmouth olayı görmeyeceğimiz belliydi. Çünkü gerek Joy’un ana olayların hepsinin dışında oluşu, gerek Ward’ın sınırlı ve zayıf karakteri, Rand şirketinden gelebilecek aksiyonları ve şirketin Hand ile ilişkisini daha da açabilmek adına ciddi bir boşluk yaratıyodu. Harold’ın olmayışı. Fakat bu geri dönüşle beraber Harold’ın karakterizasyonunda daha farklı bir noktaya geldik. Artık perde arkasından şirket yöneten, zorunda kalınca öldürmekten tereddüt etmeyen bir hayaletin ötesinde, ikinci kez ölümden dönmüş, akli dengesini gitgide kaybetmekte olan bir canavar görmeye başlıyoruz. İşte dereden çıktıktan sonra sosisli büfesinin önünde çamur tükürdüğü sahneyi ele alalım; olmak zorunda olan ya da kurguyu etkileyen bir sahne değildi, ancak belli ki Harold’in, çocuklarını ve şirketini sıfırdan yaratırken kendisinin nasıl parçalanmaya başladığının bir göstergesiydi o rahatsız edici sahne. Sonrasında Ward ile yüzleşmesindeki ani duygusallığı, Ward’ın Hand’in dirilttiği insanların başına geldiklerini öğrendiğinde onunla beraber ürküşümüz ve tabii son olarak tüm bu bilgiler önümüzdeyken Harold’ın Joy ile yüzleşmesi. Açıkçası, sezon başından beri en çok merak ettiğim, bir yandan da istediğim şeylerden biriydi tabii ki, ancak oyunculuk ya da senaryo açısından daha farklı olabilir miydi ya da bu kadar abartısız kendiliğinden bir sessiz kavuşma doğal olan mıydı bilmiyorum, ancak hem o an hem de gelecek bölümlerde, Joy’u anlatılan hikayedeki gibi yakacak mı-zarar verecek mi gerilimini taşıyacak olması babında hoş oldu. Gelecek bölümlerde şirketten atılma meselesinin bu aile buluşması sebebiyle çözüleceğini görmek de zor değil gibi.

Çizgi romanda Bakuto
Çizgi romanda Bakuto

Peki tüm bunlar olurken Danny cephesinde olaylar ne durumdaydı? Bir önceki bölümde Gao’yu sonunda ele geçirişiyle aslında ta Daredevil da ilk görüldüğü zamandan bu yana ilk kez içim çok rahatlamıştı. Her ne kadar dokunulmazlar dokunulmazı gözükürse gözüksün, bir karakterin bu kadar uzun süredir bunca kahramana olaya vs. rağmen hala göklerde olması, burnunun kanamaması artık biraz yoruyordu. Bu açıdan Gao’nun esir alınması her ne kadar olumlu bir gelişme olsa da, malumunuz Danny Rand yol üzerinde kahraman olan bir karakter, dolayısıyla Gao’yla ne yapacağına ilişkin de pek bir şey düşünmüşlüğü yoktu ki her şey yine Colleen’in Dojosunda bitti. Evet koskoca uyuşturucu baronunu yine götüre götüre karate salonuna götürdüler. Bu anlamda, her ne kadar sevinsem de Gao’nun ele geçirilmesi belli başlı tıkanıklıklar yaratıyor dizide. Hani Hand’in önemli liderlerinden birini ele geçiriyorsunuz ancak Dojo’ya sadece beş on kişilik bir saldırı oluyor. Kimse Claire’in evine dokunmuyor, bölüm sonunda binanın çevrilmiş olduğunu görüyoruz bir de. Yani her şeyin bu kadar sakin gelişmesi biraz Gao’yu bu kadar ürkütücü hale getiren o malum her şeye her yere gücü yeten eli uzanan Hand imajını hafiften sarsıyor gibi. Yine de güzel şeyler de olmuyor değildi. Bölümün güzel yanlarından biri Danny’nin güçlerini geliştiriyor oluşu. Colleen’i öldürmekte olan zehri Chi’si ile yakabilmesi hoş bir detaydı ve tabii ki ilk gördüğümüz andan itibaren bir kere daha göreceğimizden emin olduğumuz Bakuto’nun esrarengiz dönüşü ve Claire’i almadan Danny ve Colleen’i götürüşü de. Bakuto’yla alakalı Barış önceki bölümlerin incelemelerinde yazdı. Doğancan’ın geçen yazıda değindiği gibi yalnız üç sayılık çizgi roman dünyasına misafir olmuş bir karakter ve bu üç sayıda da Hand üyesiydi. Dolayısıyla Iron Fist için gelecek bölümlerin ne yapmak istediğine karar verme konusunda daha da zorlanacağı kesin gibi, hele de Colleen’in Bakuto ile ilişkisini de düşünürsek. Bu bölümlük benden bu kadar, önümüzdeki üç bölümde de görüşmek üzere!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER