Bu bölümü ne yazık ki pek beğenmedim. Son kısımlarda güzel sahneler izlemiş olsak da genelin ortalama altında kalmış olduğunu düşünüyorum. Öyleyse buyurun incelemeye.

Buradan sonrası Iron Fist 1.sezon 8.bölüm The Blessing of Many Fractures hakkında SPOILER içerir.

Bölüm Claire’in Luke Cage’den gelen bir mektubu okumasıyla başladı. Hoş bir bağlantıydı. Hemen ardından Danny, Harold’ın başına gelenleri öğrendi. Daha sonra içeri gelen Ward olayı ilk kez öğrenmiş gibi tepkiler verdi. Açıkçası bu sahneleri sevdim ve bölüme baştan ısınmıştım. Ama sonra? Sonra Çin’e gitme planı yapılıyordu ve Claire ben de geleceğim dedi. Kimse de gelmesini engelleyemedi. 4 Marvel Netflix dizisi arasında açık ara Claire’in en kötü kullanıldığı, en kötü yazıldığı seri Iron Fist olmuş. Hayır ablacım sen Colleen’den yeni kurs almaya başlamış birisin, Matt’in zorlanarak dövüştüğünü bildiğin adamların olduğu yere gitmek isteme sebebin nedir yani? Özel güçlü insanlarla tanışmak, onlara yardımcı olmak istemesi bir noktaya kadar anlaşılabilir. Fakat bu direk ölüme gitmek istemek. Son sahnede ise baya Hand üyeleri ile dövüştü. Ekran başında yok artık dedim izlerken. Neyse sakinim. Konuya dönersek, Meachum kardeşlerin şirketten ayrılma konusunda birbirleriyle anlaşmalarına rağmen, farklı hareket etmeleri, birbirlerinin arkasından habersiz iş çevirmeleri iyi yazılmıştı. Danny’nin uçak türbülansa girdiğinde heyecanlanması da güzeldi. Yine Arrow sahnelerini hatırlattı. Dediğim gibi genel olarak diziyi de, bölümü de zaman zaman kaliteli bulmamamı sağlayan sebeplerden biri, yer yer ortaya çıkan çelişkiler, mantıksız karakter yazımları. Claire örneğinden sonra bu bölüm bir tane daha sinirimi bozan bu tarz bir şey yaşandı. O da ”Bu şeytan hakkında soru sorandan daha aptalı varsa o da cevap verendir.” diyen dilencinin Colleen’in ”Korkak olmaktansa aptal olurum.” sözünden sonra bilgileri dökülmesi. Ya arkadaşlar bu ne? Cidden seyircinin aklıyla alay eder gibi gelişen olaylar beni diziden soğutuyor.

Neyse bölümün güzel yanlarına dönelim. Joy’un bir dedektif tutmuş olması ki Jessica Jones’u tutmuştu ve işe tekrar girmekte sadece babası için değil, kendi yaptıkları için de ısrar etmesi bahsettiğim güzel yanlardandı. Fakat ardından gelen Ward’ın her şeyi açıklamaya karar verip, daha sonra vazgeçmesi tamamen gereksiz dakikalar izlememize sebep oldu. Evet Ward’un kanlar görmesi, karakter adına bir gelişme olsa da bu kadar zaman  ayrılmasına gerek var mıydı bilmiyorum.ironfist1 Daha sonra içeri girilir ve aksiyon başlar. Genel kanı gibi, ben de Colleen’in dövüş sahnelerini çok beğeniyordum ve bu bölümde de şaşırtmadı. Danny’nin Zhou Cheng ile olan dövüşü de harikaydı. Zhou’nun sarhoş gibi hareket etmesi, dövüşmesi yine tv ekranlarından alışık olmadığımız sahneler izlememize sebep oldu. Son olarak içeri girdiler ve yine kısa bir aksiyon sekansı izledik. Claire sağ olsun burayı sevemedim. Danny gördüğü zehirden ailesini Madam Gao’nun öldürdüğü  çıkarımını yaptı ve tüm o siniriyle Iron Fist’i kullandı. Peki Gao neden bir şey yapmadı? Daredevil’ı tek bir darbesiyle metrelerce uçuran, Danny’i 6.bölümde yine bir el hareketiyle duvara çarpan Gao’nun bir amacı mı var? İlerleyen bölümlerde göreceğiz. Siz de düşüncelerinizi aşağıda belirtebilirsiniz. Konuşuruz, teori üretiriz.

Easter Eggs:

  • Luke Cage’den gelen mektup.
  • Claire bir noktada Matt’ten ”Hand ile karşılaşmış bir tanıdığım var” sözleriyle bahsediyor.
  • Zhou Cheng karakteri, defalarca bahsettiğim Immortal Iron Fist serisinden. E artık okursunuz?
  • Joy Meachum’ın tuttuğu ve her zaman ayık olmayan dedektif Jessica Jones’tu elbette.

Sıradaki 4 bölümü Tuna inceleyecek. Sonraki incelemelerde görüşmek üzere!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER