Iron Fist 6.bölüm ile hızını arttırmıştı ve hiç hız kesmeden devam ediyor. İlk 4 bölümü incelememden sonra, 5. ve 6. bölümleri Barış incelemişti. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim. Bölüm bir sürü önemli an, bir sürü easter egg doluydu. Dolayısıyla önceki 4 incelememe göre biraz daha uzun bir yazı olabilir. Bol görsel eklemeyi düşünüyorum ki okuması daha keyifli bir hal alsın. Kahveler hazırsa başlayalım!

Klasik uyarımızı da yapalım. Buradan sonrası dizimizin 1.sezon 7.bölümü ve belki de gelecek Marvel – Netflix dizileri hakkında SPOILER içerebilir. (Evet teoriler var!)

Bölüm Harold’ın 2 Hand üyesi tarafından havalı bir şekilde uyandırılmasıyla başladı ve tam Harold’ın durumdan yalanla kurtulmaya çalıştığı sırada Danny geldi ve kısa bir aksiyon sekansı izledik. Harold’ın adamları düşünmeden öldürmesi çok ürkütücüydü. Harold’ın yaşadığı karakter gelişimini çok beğeniyorum. Hem David Wenham‘ın oyunculuğu çok kaliteli, hem de dizideki bazı diğer karakterlere göre Harold karakteri daha güzel yazılıyor. Ama bu bölümde oğlu tarafından öldürülüyor. Kesinlikle tekrar canlandırılmalı çünkü şu an benim gözümde Harold’ın ölmesi Cottonmouth’un ölümünü anımsattı. O da erken gitmişti.ironfist2 Bazı karakterlerin tutarsızlıklarından bahsetmiştim biraz önce. Danny yavrum iffet yeminine ne oldu? Danny neden Oliver Queen gibi yazılıyor? 6.bölümde de Bride of Nine Spiders Danny’i zehirlemek için baştan çıkarmaya çalıştığında karakterimiz tuzağa koşarak ilerlemişti. Bölüme dönersek Ward’a cesetlerden kurtulma işi verildi ki karakter zaten kaldırabileceklerinden daha fazlasını yaşamaya başlamıştı. Bu bağlamda Ward karakterinin geliştiğine inanıyorum. Zaten bölümüm sonlarına doğru babasıyla olan sahnelerinde, Tom Pelphrey’in performansı çok iyiydi. Özellikle babasını öldürürken, yüzünden aldığı zevk anlaşılıyordu. Bölümün bittiği anda attığı sırıtma ise Joker’imsiydi.ironfist3Madam Gao’nun şirkete gelmesi, Danny ile olan konuşması, ona bir teklif sunması ve daha sonra şirketin içinde uyuşturucu işini yürütmesi, bu sahneler tek kelimeyle harikaydı ve easter eggler ile doluydu ki her zamanki gibi yazımın sonunda değineceğim. Danny’nin Iron Fist gücü ile asansör halatına tutunup inmesi ise yine bu gücün yaratıcı kullanışlarından biriydi. Gücün efektlerini çok beğensem de keşke dizinin introsunda da olduğu gibi etrafa kıvılcımlar saçılsa.

ironfist1Bölümde olan diğer olaylar ise, Danny yine şirket adına kafasına göre bir karar aldı ve Joy’u da Ward’u da kendisiyle birlikte şirketten attırmayı başardı. Karakterin ideallerine bağlı kalması adına hoş sahnelerdi. Daha sonra Harold ile Hand’i devirmek için yaptıkları planlar çok güzel olsa da ardından gelen baltalı adamlar çetesini de alıp ana mekan denen yeri bastıkları sahne çok aksiyonsuz ve kısaydı. Yine de ölen kimyagerimizden – ölmeden hemen önce gerekli şeyi söyleme klişesi sağ olsun – önemli bir bilgi almış olduk. Daha sonra ise Harold’ın ölümünü izledik fakat yazının başında bundan bahsetmiş olduğumuza göre;

Easter Eggler:

  • Madam Gao başka Iron Fist’ler görecek kadar uzun yaşadığını söylüyor. Immortal Iron Fist serisinde tarihin birçok farklı döneminden Iron Fist’ler görme şansınız var. Seriyi tavsiye etmiştim zaten ama bu da size farklı bir neden olsun.
  • Daha sonra ”Devil of Hell’s Kitchen’‘ ve ”The Man With The Unbreakable Skin’‘ sözlerini söylüyor. Tabii ki Daredevil ve Luke Cage.
  •  Dogs of Hell’in uyuşturucunun güneye dağıtımı için Rand tırlarını kullanıldığından bahsediliyor. Kendileri Agents of Shield’da ve Daredevil 2.sezonda gözüken motosiklet çetesi.dogs of hell
  • Hand örgütünün sadece Rand şirketine değil Roxxon firmasına ve Midland Circle firmasına da sızmış olduğunu öğreniyoruz. Roxxon çizgi romanlarda evil bir şirket. MCU’da ilk Iron Man filminde easter egg olarak gözükmüştü ve Agent Carter dizisinde de bir süre işlenmişti. Midland Circle’a ise en en en sonda değineceğim çünkü bu konu Defenders hakkında spoiler içeriyor olabilir. Gerçi bir röportaj bilgisi ama ben sona sakladım.roxxon
  • Danny Bulletin gazetesinden Karen Page!
  • Metro General hastanesinde Daredevil’in 2.sezonunda Claire’e problem çıkaran siyahi ablamızı tekrar gördük. Shirley Benson karakterin adı.
  • Dikkat ettiyseniz Harold, Ward’ın telefonunda Frank N.Stein olarak kayıtlı. Evet bir Frankenstein göndermesi. Ve bu bölüm kendi yarattığı şey – Ward – tarafından öldürüldüğünü gördük.
  • Danny arkadaşı Davos’tan tekrar bahsediyor. Barış 5. bölüm incelemesinde karakterden bahsetmiş.
  • Bu bölüm Colleen’i Bakuto adlı bir karakter ziyaret ediyor. Kendisi çizgi roman sayfalarına Daredevil Vol.1 505. sayısında katılmış ve 3 sayı hayatta kalmış bir karakter olsa da. Onu listeme alma nedenim karakterin olduğu sayılardaki hikaye. Matt, Hand örgütününün başına geçiyor. Daha sonrasında ise Shadowland öyküsü geliyor. Öyküyü kısaca özetlemek gerekirse sokak seviyesi kahramanlar, Hand’in başındaki Daredevil’ın hareketlerini sorgulamaya başlarlar ve olaylar gelişir. Daredevil 4.sezonda Shadowland işlenir belki kim bilir.
  • Ve son olarak Midland Circle mevzusu. Baştan uyarayım buradan sonrası Daredevil sezon 2 ve az önce de söylediğim gibi Defenders hakkında SPOILER içerir. Hatırlarsanız Daredevil 2.sezonda kocaman bir çukur görmüştük. Taş atıldığında taşın yere düşme sesinin çok sonra ulaştığı epey derin bir çukurdu bu çukur. Daha sonra ne olduğu ne için var olduğu gibi sorular cevaplanmamıştı. Bu çukurun olduğu bölge Midland Circle ve görünüşe bakılırsa Hand’in bu çukur ile işi bitmemiş. EW dergisi için Defenders kapak fotoğrafı çekimleri olduğunda yayınlanan röportajlara göre ekibimizin birbirleriyle ilk tanışması burada gerçekleşecek. Her bir ekip üyesi bir şekilde buraya varacak ve daha birbirlerini tanımıyorken birlikte bir koridorda sıkışacaklar ve bir grup düşmanla dövüşmeleri gerekecek. EVET! KORİDOR! Jessica Jones hariç şu ana kadar her dizimiz koridor dövüş sahnesine sahipti ve Defenders da buna sahip olacak. Hem de ilk bir araya gelişlerinde. Ben şimdiden heyecanlandım!

Benden bu bölümlük bu kadar, 8.bölüm incelemesinde görüşmek üzere!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER