İncelemeye başlamadan önce birkaç kelam etmek istiyorum. Dizinin ilk dört bölümünü Doğancan incelemişti o yüzden benim Iron Fist incelemesi için giriş yazım bu bölüme kaldı. Söylemem gereken çok önemli bir şey var o da DC eleştirmenlere para yedirmiş! Gerçekten inanılmaz kaliteli bir iş olmuş Iron Fist, tek beğenilmeyen yanı dövüş koreografisi o da bence Daredevil’ın suçu. Kıyaslama yapmazsak kesinlikle mükemmel dövüş koreografileri izliyoruz. Ayrıca bir hak tesliminin zamanı geldi, Karim Zreik’in parası olmasa Legion’ı, Jericho’yu ve Marvel-Netflix dizileri bu kalitede olmayacaktı.

Buradan sonra SPOILER var demedi demeyin!

Şehre yeni bir uyuşturucu giriyor bu bölümde. Daha önce Gao’nun dağıtım ağını körler oluşturuyordu bu sefer ise güzel giyimli kadınlar görüyoruz. Bu da Gao’nun sokaklara uyuşturucu satmanın ötesine geçip daha büyük oynadığının göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Staten Island’da Rand Girişimcilik tarafından yönetilen bir fabrikadan bahsedildi bu bölümde. Özellikle Spider-Man çizgi romanlarında gördüğümüz Staten Island sokak seviyesi kahramanların hikayelerinde sıkça adı geçen gerçek bir yer. Bu fabrikanın atıkları ileride bir düşmanın yaratılmasına katkı sağlayabilir diye düşünüyorum.

İlk bölümden beri dönen rıhtım muhabbeti sonunda bir yerlere bağlandı. Acaba bir Black Sky daha mı geliyor diye düşünüyordum açıkçası fakat rıhtımı Gao’nuun uyuşturucularını üretecek kimyageri ülkeye sokmak için istemişler. O rıhtım sahnesi neydi öyle ayrıca? (Bir ara yine Turk çıkacak bir yerlerden diye bekledim.) O tır kapısı kırmalar falan ef-sa-ne!

Tüm Marvel/ Netflix dizilerinde oynayarak gönlümüzü kazanmış efsane karakter, biricik Night Nurse’ümüz Claire sonunda karşımıza çıktı. Luke Cage’in sonunu hatırlarsanız Coleen Wing’in ilanını almıştı Claire. Karşımıza Coleen ile çalışırken çıktı tam da beklediğimiz gibi. Tüm Defenders karakterlerinden daha çok gördüğümüz Claire aynı zamanda tüm Defenders karakterlerini tanıyan tek kişi. Defenders’ın bir araya gelişinde rolü büyük olacak diyebiliriz. Ayrıca Claire’in sürekli benim tanıdığım birileri var diye bir araya getirme çabası ve sürekli reddedilmesi çok üzücü değil mi?

Claire demişken bölümün Netflix’te tanıtımında “Claire kredi kartının farklı kullanımlarını keşfediyor” gibi bir şey yazıyordu ben dedim heralde kredi kartıyla birini öldürecek, meğer birini kurtaracakmış. O sahne için Dany’nin kredi kartını verirken minnoşça “ne kadar gerekiyorsa kullan” demesi de çok iyiydi.

Son olarak iki şeye değineceğim ilki bölümde televizyonda Luke Cage dizisinden tanıdığımız muhabir Thembi Wallace’ı gördük, ikincisi de mistik mistik karanlıkta takılan Gao’yu ilk defa bu bölümde net bir şekilde gördük onda da adamını deşti! Bir de Danny’nin bahsetmiş olduğu en yakın arkadaşı olan Davos’tan bahsetmesiydi. Davos nam-ı diğer Steel Serpent, K’un-L’un’da Iron Fist’i eğiten dövüş ustası Thunderer Lei-Kung’in ilk oğluydu. Tek istediği Iron Fist gücünü kazanıp babasını gururlandırmak olan Iron Fist Danny olunca Davos için işler hiç iyi gitmedi. Bir süre sonra Ejder Shou-Lao’yu yenmenin bir yolunu buluyor ve Shou-Lao’nun gücünü absorbe etmeyi başarıyor. Sürekli Danny’i öldürmek için girişimlerde bulunmuştur ve gerektiğinde Joy ve Ward Meachum ile iş birliği yapmıştır.

6. Bölüm incelemesinde görüşmek üzere!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER