İlk 3 bölüm incelememize;

Iron Fist 1. Bölüm İncelemesi

Iron Fist 2. Bölüm İncelemesi

Iron Fist 3. Bölüm incelemesi

buradan ulaşabilirsiniz.

Bu inceleme Iron Fist 1. Sezon 4. Bölüm hakkında SPOILER içermektedir.

Dizi iyice açıldı ve elindeki kartları sergilemekten kesinlikle çekinmiyor. Bölüm Harold’ın Danny’e nasıl ölmediğini anlatmasıyla başladı. Bir önceki incelemede bundan bahsetmiştim ve ayrıca yeterli bir kötü değil demiştim fakat şu an Danny için müttefik haline geldi kendisi. Fakat asansörde Ward’ın da söylediği gibi, Harold’ın amacı daha çok kendini kurtarmak gibi duruyor. Harold karakterini daha çok sevmeye başladım. Amacı, kızına olan özlemi, Joy’a vuran adama yaptıkları Fisk’e yazılan kafayı arabayla parçalama sahnesi kadar sertti. Bölümde şirket işleri yine geniş yer tutuyordu fakat bu sefer işin içine Danny de dahil olduğu için bu sahneler izlemesi keyifliydi. Konuşma yapmak için kürsüye çıktığında Hogarth’a gülümseyip selam vermesi güldürdü. Konuşmasında kurtulmasını ve manastırda yaşadığını anlatmasını beklemiyordum fakat anlattı. En sonda bir de ”I am Iron Fıst” deseydi tam olurdu. İlaçların fiyatlandırılması konusunda Danny’nin söylediği sözler her ne kadar çok güzel yazılmış olsa da ne yazık ki, şirketin, Ward’ın tutumu günümüz piyasasını anlatıyor.

ironfist1Colleen Wing, bu bölüm kafes dövüşünün hata ve onursuzca olduğunu kabul etse de, daha sonra kararını değiştirdi ve parasızlıktan tekrar dövüştü. Yine çok güzel bir dövüş sahnesi izlettiler. Daha sonra Joy ve Danny arasında geçen diyaloglar eşliğinde bir nefes alıyorduk ki, başta The Hand örgütüne ait olduğunu sandığım kişiler Joy’u kaçırmaya çalıştılar. Dizi bu bölüm soluksuz bir şekilde izletti kendini. Dizinin şu ana kadarki en güzel dövüş sekansıydı. Özellikle kamera değişmeleri, bazen sahnenin 2 farklı kameradan aynı anda görüntülenmesi ve tabi hep bahsettiğim gibi koreografiler diziyi Daredevil, Jessica Jones ve Luke Cage’den ayırıyor. Harold’ın Hand’in bir ödülü olarak kızını görmesi duygusal anlamda hoş bir dokunuş oldu karaktere. Hand’den kurtulmak için Danny’i kullanarak tehlikeli sularda yüzüyor. Bölüm Danny’nin bazı cevaplar almaya başlamasıyla son buldu.

Easter eggler:

  • Sonunda Danny’i Iron Fist yapan ve güçlerinin kaynağı olan ejder Shou-Lao’yu göğsünde görüyoruz!
  • Colleen’in dövüşmek için giydiği kostüm çizgi romandakine oldukça benzerdi ve çizgi romandaki gibi beyazdı.
Colleen Wing’in çizgi roman kostümü
  • Danny konuşma yaptıktan sonra soru soran gazeteci New York Bulletin’den olduğunu söylüyor. Daredevil’da Ben Urich ve Karen Page karakterlerinin çalıştığı gazete.
  • Bölümün devamında aynı gazeteci telefonda ”ön sayfayı Karen’a vermeyin” diyor.
  • Harold hayata döndürülmüş, büyük ihtimal Nabu karakterine yapılmış, Elektra karakterine de yapılacak şekilde.
  • Sinematik evrene ait referanslar FLU şekilde aktarılsa da, dizi evreninde çok şükür öyle değil. Danny’nin tırmanırken aşağıya atmasından bahseden Ward, bağıra bağıra DAREDEVIL GİBİ TIRMANIYORDUN dedi. İsmini bile duymak heycanlandırmadı mı? Özledik Matt Murdock!
  • Koridor dövüşü olmayan Marvel-Netflix dizisi mi olurmuş? Daredevil, Luke Cage’den sonra Iron Fist de bu kervana katıldı artı olarak asansör içerisinde devam ettirdi.
  • Danny bir ara August Personage in Jade lafını ederek K’un-L’un’u yöneten Yu-Ti’yi işaret etti.

5. Bölüm incelemesinde görüşmek üzere!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER