Bu inceleme Iron Fist 1. Sezon 3. Bölüm hakkında SPOILER içermektedir.

Bölüm Ward’ın adamlarının tabiri caizse mekan basmasıyla başladı. Hareketli başlayan bölüm dizinin genelinin aldığı eleştiri gibi gerçekten de Iron Fist’ten çok Danny Rand’e odaklanıyor. Şirketteki yerini geri alma konusu çok ön planda ve buna çok süre harcanıyor. Benim bununla çok da bir problemim olmasa da bunun diziyi yavaşlattığı da bir gerçek. Ayrıca bence dizi bir kötü adam sıkıntısı çekiyor. Harold her ne kadar kötü bir karakter olsa da, hem şu an için Danny’i öldürmek değil, yakalamak ve korumak istediği, hem de muadilleri Wilson Fisk, Killgrave ya da bir Cottonmouth olamadığı için yetersiz kalıyor. Ward ise şimdilik önceki incelemede de dediğim gibi çok sığ ilerliyor. Evet Danny’den çocukluğundan beri nefret ediyor, fakat bir sebep verilmedi bize. Dizimizin ana kötüsü şu an için Hand örgütü gibi. Yine de ilk 3 bölüm içinde en hareketli geçeni bu bölümdü. Danny’nin mezar taşlarının başında bulunması yine bana Arrow’u hatırlattı. Lanet olsun ne çok Arrow izlemişiz. Fakat orada o işlerle kimin uğraştığını öğrenmek istemesi zekiceydi ve tanıdık bir yüzü görmemize sebep oldu. Evet Matrix serisinden ve Jessica Jones’tan tanıdığımız Carrie-Anne Moss, Jeri Hogarth rolüyle geri döndü. İyi de oldu. Diziler arasında bu şekilde bağlantılar kuruluyor olması insanı sevindiriyor. Ne de olsa filmler ile tek taraflı bağlantıdan öteye gitmiyor iş. Gönül ister ki Netflix dizisi Agents of Shield ile de bağlantı kursun. Bölüme dönersek, yaşlı bir kadının Harold’la konuştuğu sahne çok etkileyiciydi. Evet,o kadın Madame Gao.

ironfist1Bu bölüm Danny’nin K’un L’un’da geçirdiği zamanlara dair dişe dokunur bir eğitim sahnesi gördük. Sonrasında gelen hastanedeki dövüş sahnesini ise her ne kadar beğensem de, o dövüşün o kadar uzun sürmüş olması bize şu ana kadar gösterilen Danny ile biraz çelişti benim gözümde. Çok daha kolay bir şekilde alt etmeliydi adamı. Bir de Colleen’ın dövüş sahneleri vardı ki ben çok sevdim. Fakat yine gelin görün ki, dövüş sanatlarına, inançlarına bu kadar bağlı çizilen Colleen – öğrencisine orada dövüşürsen onurunu kaybedersin diyor – kendi bu dövüşü yapıyor. Bunu da görmezden gelelim ve bölümün sonuna gelelim. Danny binaya tırmanıyor. Evet bildiğimiz New York’ta adam binaya tırmandı, o sahneler, çekimler çok hoşuma gitti, film kalitesindeydi adeta ama Netflix yapımlarında bu şaşırtmıyor artık.

Easter eggler: 

  • Jeri Hogarth
  • Madame Gao
  • Metro General Hastanesi, daha önce Daredevil’da ve Doctor Strange filminde görmüştük.
  • Colleen kendisine Ejderin Kızı denmesini istiyor yani Daughter of the Dragon”. Çizgi romanda ise Ejderin Kızları, Daughters of the Dragon adında bir dedektiflik bürosu var. Ve bu büro Colleen Wing ile Luke Cage dizisinden tanıdığımız Misty Knight’tan oluşuyor.
  • Kafes dövüşü sırasında akıllara Spider-Man filmi gelmemiş olması mümkün değil. Orayı yöneten kişi Tobey Maguire’lı ilk Spider-Man filminde kafes dövüşünü yöneten adama çok benzettim.
  • New York Bulletin, resmi Marvel-Netflix gazetesi olmaya devam etti.

Sonraki incelemelerde görüşmek üzere!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER