Bu inceleme Iron Fist 1. Sezon 2. Bölüm hakkında SPOILER içermektedir.

Bu bölüm daha çok ana hikaye odaklı oldu. Colleen Wing’in bölümün başında öğrencileriyle olan kavgası ve sonda Danny’nin Iron Fist olması dışında pek bir şey yoktu. Fakat bu bölüm karakterlerin gelişimlerini daha gerçekçi, daha oturaklı buldum. Joy’un Danny’e M&M’ler sayesinde inanması ve verdiği tepkiler gerçekçiydi. Bunun dışında, Colleen’in de Danny konusunda bir şey yapmadan önce gelip Danny ile konuşması, çeki imzalamamaktan fazlasını yapmaması karakteri daha inanılır kılmış. Ward karakteri ise şimdilik çok yüzeysel ilerliyor. Babasının sözünden çıkamayan, ego problemi olan bir kötü izliyoruz. Fakat Yüzüklerin Efendisi’nde Faramir olan David Wenham’ın Harold rolünü beğendim. Küçükken yaşadıklarını flashback olarak izler miyiz bilmiyorum fakat anlattıkları, Daredevil kötüsü Wilson Fisk’in küçükken yaşadıklarına oldukça benziyor. Ayrıca Harold ve Ward’un Norman ile Harry Osborn benzerliğine dikkat çekmek isterim. Harold Meachum’da Green Goblin havası var ve Norman Osborn rolüne güzel gidermiş.

ironfist1
Keşke bu kostümü dizide görsek!

Dizinin problemlerinden biri Danny karakterinin yer yer mantıklı hareket etmemesi. Bu karakteri daha az gerçek, daha az inanılır kılıyor ne yazık ki. İzlediğimiz Danny 2 bölümde de kimi görse kendisinin Danny olduğunu söyledi. Bu bir nebze anlaşılır olsa bile, Iron Fıst olduğunu söylemesi, hem de tam onun Danny olduğuna yeni inanmış doktora bunu söylemesi çok büyük bir hataydı. Belki orada 15 yıllık süre için mantıklı bir yalan uydurmuş olsa hastaneden çıkacaktı. Ama boş verin şu anki çıkış şekli daha iyi oldu. O sahne neydi öyle! Yumruğunun aldığı rengi parlaklığı o efekti çok beğendim. Danny’nin konsantre olmaya çalıştığı sahnelerde sürekli bir kartal uçması ise Assassins Creed serisini andırdı gözümde. Serinin hayranları bilir orada da kartalların seri için önemi büyüktür. Dizide Hand örgütünden bahsedilmesi ise çok güzel bir detay, zaten fragmanlarda Daredevil’ın 2. sezonundaki gibi ninjalarla dövüşülen birkaç sahne vardı diye anımsıyorum. Defenders için yayınlanan teaserın da sonunda ortaya bir el çıkıyordu. Bu yüzden ben Hand örgütünün bu dizide de tam olarak yenilemeyeceğini düşünüyorum. Fakat Hand’i yenebilecek tek kişiyim demesi ise merak uyandırıcı. Neden böyle söylediği sezon bitmeden açıklanır umarım. Danny artık serbest kaldığına göre, dizinin temposu git gide artacaktır diye düşünüyorum.

Easter eggler:

  • Doktorun olaydan bahsetmesi. Netflix dizilerinde Avengers filmindeki New York savaşına sürekli ”Incident’‘ deniyor.
  • Danny’nin kendisinden Immortal Iron Fıst olarak bahsetmesi. Iron Fıst, bir dönem the Immortal Iron Fıst adlı seriye sahipti. Seri henüz Türkçe basılmamış olsa da, kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.
  • Yine Danny’nin kendisinden Living Weapon olarak bahsetmesi. Yine aynı şekilde, Living Weapon da Iron Fıst’in çizgi roman serilerinden birinin adı.
  • Harold’ın peşinde olan Hand grubu orası kesin. Belki Harold, gerçekten ölmüştür ama Daredevil 2. sezonunda Elektra’yı canlandıran grubun Harold’ı da canlandırmış olması muhtemel.
  • Danny’nin son sahnede yediği dayak öncesinde söylenen “Wade Meachum selamlarını iletti” ile akıllara gelen Game of Thrones Red Wedding bölümü…

Sonraki incelemelerde görüşmek dileğiyle!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER