Bu inceleme Iron Fist 1. Sezon 1. Bölüm hakkında SPOILER içermektedir.

Sonunda 17 Mart geldi ve Marvel Netflix ortaklığında çekilen dizilerimizden, Defenders ekibinin son üyesi Iron Fist de bir Netflix klasiği ile tüm sezonu tek seferde yayınlandı. Ben de oturdum ilk bölümü izledim ve kalan bölümlerin incelemeleri de daha sonra gelecek. Dizinin konusunu kısaca özetlemek gerekirse ailesini uçak kazasında kaybeden Danny Rand’in 15 yıl sonra New York’a dönmesi ve gelişen olaylar olarak açıklayabiliriz. Görselden sonrası SPOILER’dir.

ironfist1En baştan başlamam gerekirse, jenerikten konuşalım. Marvel’ın diğer Netflix dizilerini izleyenler bilir, çok güzel bir müzik ile, karakterle özdeşleşmiş renklerin yoğun olduğu görsellerin kullanıldığı girişlerdir bunlar. Hatta Jessica Jones’un giriş müziği bu daldaki Emmy ödülünü de kapmıştır, gururumuzdur kendisi. Ben bugüne çıkan 3 dizinin girişini de çok beğenmiş biri olarak, Iron Fist’in girişini de çok beğendim, müzik güzel, vücut hareketlerinin bıraktığı gölge tarzı izler, sarı sarı saçılan kıvılcımlar, görsellik harika, fakat beğenmediğim bir nokta var ve bence bu büyük bir eksi. Ancak farkettiyseniz Iron Fist’in sembolik Ejderi jenerikte yer almış. Bunu atlamamaları güzeldi. Kullanılan renkler ise karakterle özdeşleşmiş renkler değil, bahsettiğim sarı kıvılcımlar dışında sarı yok, yeşil yok, ilk 3 diziden sonra bu bana garip geldi. Diziye geçersek, dizimiz hikaye gereği biraz farklı yapımlara benziyor. Batman Begins gibi, Arrow dizisi gibi. Danny’nin uzak doğuda eğitim alıp gelen biri olması ise diziyi Doctor Strange’e benzetiyor. Tabii ki işleniş bakımından dizimiz bu yapımlardan farklı. Ara ara gördüğümüz flashbackler ise Arrow’a benzese de, ilerleyen bölümlerde ne kadar yer tutarlar bilmiyorum. İlk bölümde kaza, ailenin ölümü dışında pek bir bilgi sunmadı bu sahneler. İlk bölüm itibariyle dizinin bende bıraktığı izlenimler çok iyi olmasa da dizi yabancı basında, sitelerde yerden yere vurulduğu kadar kötü değil. Eksiler artılar şeklinde açıklamam gerekirse;

Eksiler: Konunun sığ bir şekilde işlenişi, bölümün genelinde diyalogların kötü oluşu, dizinin bir süper kahramanın doğuşundan çok aile dramasını andırması.

Artılar: Dövüş koreografileri, görsellik, müziğin kullanımı.

ironfist2

Dövüş koreografilerine biraz daha değinmek istiyorum çünkü daha önce görmüş olduğumuzdan çok değişikler. Genel olarak okuduğum yorumlar dövüşlerin inandırıcılıktan uzak olduğu yönündeydi ve dizi için gelen yorumlar da kötü olunca ben de dolayısıyla ön yargıyla izledim ilk bölümü ve dövüş koreografileri en merak ettiğim noktalardan biriydi. Ve benden geçer not aldı dizi bu konuda, hatta genel kanının aksine beğendim çünkü az önce de dediğim gibi çok farklılar, sanki Danny dans ediyormuş gibi incelikle, ustalıkla yapıyor hamlelerini. Bu sahneler çok akıcı. Daredevil ile eğitim amaçlı bile olsa dövüşseler ortaya çıkacak dövüş nasıl olurdu merak etmeden duramıyorum. Dizinin önceki Marvel-Netflix dizilerinden bir diğer farkı ise, dizi, onlar kadar karanlık değil. Aydınlık sahneler daha çok, karakter bir kere daha aydınlık, hafif. Bu detay hoşuma gitti. Gelecek bölümlerde karakterin git gide pisliğin içine çekileceği belli. Easter eggler konusunda ise ilk bölüm pek bir şey vermedi fakat dikkatimi çeken bir şey vardı. Colleen Wing karakterinin astığı ilanlar Luke Cage dizisinde Claire’in gördüğüyle aynıydı. Yakın zamanda o da gözükür, bakalım kaçıncı bölümde olacak bu. Bir de Ward Meachum’ın Agents of Shield Ward ile isim benzerliği dışında bir alakası olmasa da, WARD adını villain olarak duymaya devam etmek hoştu. Ward’un babası Harold’ın sarfettiği DAHA GARİP ŞEYLER OLDU lafı ise elbette Avengers üyeleri ve Chitauri saldırısından bahsetti. İlk bölüm itibariyle benim düşüncelerim bunlar, siz de fikirlerinizi yorumlara yazın konuşalım.

Gelecek bölümün incelemesinde görüşürüz!

1 YORUM

CEVAP VER