Marvel Evreni sinema dünyasını ele geçirmiş durumda. Her sene en az 5 filmle yıla damgasını vuruyor, cukkayı götürüyor. Televizyon dünyasında da etkili yapımları mevcut ve gün geçmiyor ki yeni bir dizi haberini almayalım. 10 yıl içerisinde Superhero Movie Awards diye bir organizasyon olacağını düşünüyorum mesela. DC’de hız kesmiyor ve sağlam geliyor. Gelgelelim birçok yapımın kalitesi hep aynı sınırda kalıyor. Kahramanın hikayesi, dramı, efektler ve mutlu son. Bunun ötesine geçen yapım gördüğümde, dört elle sarılıyoruz. Nolan Batman’i , Iron Man (özellikle ilk film), Deadpool, Spider-Man (Tobey reis), Watchmen, X-Men serisi benim en sevdiklerimdi. Avengers dahil diğer yapımlardan çok haz etmiyorum. ANCAK Avengers: Infinity Wars, Marvel’in en iyi yapımı olmaya aday. Benim gibi sıradan filmlerden sıkılmış, süper kahraman filmleri seven insanlar için büyük bir fırsat. 2 film olacağını düşünüyor ve 2018’i dört gözle bekliyoruz. Önümüzde uzun bir süre var. Çok konuşacak, çok tartışacağız. Sizlerle biraz Thanos konuşalım mı?

Thanos, ilk olarak 1973 Şubat tarihinde Iron Man #55 sayısında görüldü ve Jim Starlin tarafından yaratıldı. Saturn’ün uydusu olan Titan’da Eternal olarak doğar. Eternal ırkı aslında iyi sayılabilecek bir topluluktur. Ama Thanos kusurlu doğmuştur. Ancak Eternal’in uzaktan akrabası olan Deviants genlerini taşımaktadır. Bu durum sonucunda Eternal kolonisi tarafından dışlanır. Dış görünüşünün farklılığından haberdar olan Thanos, uzaklaşmayı seçer. Bu durum onu yalnızlığa iter ve Ölüm ile Güç’e takıntılı olmasına neden olur. Büyüdükçe muazzam güçleri ortaya çıkar ve The Mad Titan lakabını alır. Sanctuary III üs olarak kullandığı uzay gemisinin adıdır.

Kadın formunda gelen Death ile tanışır ve ona beslediği hayranlık sonucunda Death’in askeri olur. Hayranlık dediysem, o kocaman bedenin içinde kocaman da bir kalbi vardır. Mistress Death’e aşık olur. Sonrasında galaksilerden askerler toplayarak ordu kurar ve yurdu Titan’a saldırır. Gezegeninde yaptığı katliam sonrasında gözünü Dünya’ya diker.

Thanos’un Captain Marvel tarafından mağlup edilişini göremeyeceğiz sanırım. Çünkü Infinity Gauntlet’e sahip olduğu zaman Warlock ile tanıştı, Death ile uzaklaştı. (Sonsuzluk Eldiveni’ni -Infinity Gauntlet- birazdan açıklayacağım. Ama Thanos’u hemen atlamak istemedim.) Beyaz perdede önce Avengers, sonra Guardian of the Galaxy ve en sonra Infinity Gauntlet ile Age of Ultron Thanos’u gösterdi. Marvel’in en güçlü villianları arasına girebilecek biri olan Thanos, Titanian Eternals olarak bilinen Race of Superhumans’ın üyesidir. Kendisi gibi kozmik yeteneklere sahip olan diğer Titanlardan farklı olarak, miras – kalıtım – yoluyla edindiği biyonik amplifikasyon, mistisizm ve ölüm gibi nosyonlara karşı duyduğu hayranlıktan ötürü korku duymayan gerektiğinde telafisi olmayan hatalar yapabilen ve riskler alabilen bir karakterdir. İnsanötesi gücü ve dayanaklılığı sayesinde çok büyük miktardaki bir kozmik enerjiyi bile emip yutabilen birisidir ki, bu da ona sonsuz bir hayat vermesi ve onu ölümsüz bir karakter yapması için yeter de artar bile. Dolayısıyla yaşaması için oksijene dahi ihtiyaç duymaz. Telepati, madde manipülasyonu ve telekinesis gibi muazzam yetenekleri sayesinde hiçbir yüksek teknolojik cihazlara ihtiyaç duymaksızın zamanda ve evrenler arası yolculuk yapabilmektedir. Uzayda uçabilir ve yıldızlararası mesafeler kadar teleport olabilir. Tüm bunlarla birlikte ”Titan Savaş Sanatı” sayesinde yakın dövüşte de oldukça başarılı bir karakterdir.

 

Warlock demiştim, Infinity Gauntlet demiştim. Adam Warlock ile Sonsuzluk Taşlarına sahip olarak bir yıldızı yok edebilecek, Silver Surfer’ı parmak şıklatarak öldürebilecek güce ulaşıyor ve Warlock’u öldürüyor. Kahramanları sürekli mağlup eden Thanos, Ruh Kristalinden gelen Adam Warlock tarafından taşa dönüşüyor. Öyle kendi ülkene saldırırsan Allah taş yapar.

Thanos’un kozmik güçleri Infinity Gems (Sonsuzluk taşları) ile birleştiğinde muazzam bir güç ortaya çıkıyor. Çizgi romanda yazıp çizmiş adam bunu. Eyvallah ama bu sinemada çok riskli bir iştir. Green Lantern’in düşünce gücüne dayalı efsanevi yüzüğünü doğru düzgün yansıtmayı becerememişlerdi. Thanos gibi bir gücü betimlerken çuvallarlarsa, Marvel’in sonu gelmiş demektir. Infinity Gauntlet’i ilk defa göreceğiz değil mi? Bu sorunun cevabı evet olmasına rağmen Sonsuzluk Taşları’nı (Infinity Gems) ilk defa görmüyoruz. Tek tek açıklayayım ve beraber aydınlanalım.

Odin der ki;

“Evren, kendi oluşumundan önce bulunan kalıntılara sahiptir. Sonsuz yıkımın bir antik gücü.”

Burada taşlardan bahsettiği aşikar. Her taşın evren için ayrı bir anlamı ve görünüşü var.

“Sire, the Aether, shall we destroy it?” (Efendim, Gerçeklik taşı, yok edecek miyiz?)
“If only we could, but its power is too great. Bury it deep. Somewhere no one will ever find it.”  (Yapabilseydik eğer, ama gücü çok yüce. Derinlere gömün. Kimsenin bulamayacağı bir yere.)
Einherjar ve Bor arasında geçen bir konuşmadır.

Infinity_stones_low

GÜÇ TAŞI

Bu taşı kullanmak için normal halinizin bile sağlam olması gerekiyor. Çünkü kullanan kişiyi bile öldürme ihtimali mevcut. Kendileri gezegen patlatabilir, birini atomlarına ayırabilir. Ayrıcaaa, yan yana bulunduğu taşa da güç vermektedir. Infinity Gauntlet’in gücünü biraz hissedin. Nerde mi gördük? Guardian of the Galaxy filminde Ronan karakterinin kullandığı taştır bu. Starlord tek başına tuttuğunda arkadaşları tarafından desteklenmese ölecektir. Taşın gücünü bu filmde az da olsa gördük. Mor renkte karşımıza çıkmıştır. Ve şuan Xandar’da Nova Corps’un kasasındadır.

RUH TAŞI

Bu taşı kontrol eden kişi ya da güç, varlıkların ruhlarını ele geçirip onları Ruh Dünyası’na hapsedebilir. İnsan hislerini, düşüncelerini öğrenip, manipule de edebilir. MCU’da şimdilik adı geçmese de ana hikayede büyük rolü olan Adam Warlock’un kontolünde olan bu taşı Infinity War da görebileceğiz. Adam Warlock’u Guardian of the Galaxy’de koza olarak gördük. Taş ile birlikte bomba bir giriş yapacaktır. Turuncu renkte olarak karşımıza çıkabilir bu taş. Orb olarak geçer.

ZAMAN TAŞI

Eye of Agamotto. Yeşil renklidir. İsminden de belli olduğu gibi, zaman üzerinde büyük bir kontrol sahibi olmanızı sağlıyor. Zamanı bükme, zamanda yolculuk, geçmiş ve gelecek üzerinde oynayabilme, bir insanın kalan zamanını emme gibi özellikler bunlar. Dr. Strange filminde Ancient One’ın Kamar Taj kütüphanesindeydi. Strange bu taşı kullanarak Dormammu’yu yendi. Güç taşı olsa bile yenemeyeceği bu rakibi, zekasını ve zaman taşını kullanarak alt etti. Thanos versus Strange göreceğiz ve çok da haşin bir savaş olmayacaktır. Ancak bu teorinin yanı sıra Sonsuzluk Taşları’nı muhafaza etmeyi görev edinen Runner karakterini de Infinity War’da görebiliriz, zaman taşıyla birlikte.

YVlmw9V

ZİHİN TAŞI

Bu taş yine isminden yola çıkabilecek bir güce sahip; Zihin Kontrolü. Loki’nin asasında gördüğümüz bu taşı, Age of Ultron’da Vision’ın alnında da görüyoruz. Marvel’in sıklıkla kullandığı bu taşı, Infinity War filminde eldivende tekrar göreceğiz. Bu da Vision’ın paket olduğunun habercisidir. Sarı renktedir. Scepter olarak geçer. Thanos uzun süre (Loki’ye kadar) bu taşa hakim olmuştur. Thor’un öngörüsünde de yer almıştır.

GERÇEKLİK TAŞI

Kırmızı renklidir. Thor: The Dark World’de , sıvı-gaz karışımı Aether sayesinde karşımıza çıktı. Bu kırmızı taş, gerçekliği bükmenize yarıyor. Hem zaman taşına hem de gerçeklik taşına sahip olunca güç baya muazzam olabiliyor. Yine sinema için işlemesi zor ama izlemesi zevkli olacak güçlerden birisi. Thor filminde Jane Foster’ın elinde gördüğümüz taş, şu anda Koleksiyoncu’nun (Taneleer Tivan) müzesinde bulunmaktadır. Asıl hali sıvı formda olmasına rağmen Thor’un öngörüsünde kırmızı bir taş halini almıştır.

UZAY TAŞI

Tesseract’ın içinde bulunur. Marvel filmlerinde baya bi gördük. İlk olarak Captain America The First Avenger da görmüştük. Portal ve yıldızlararası seyahat amacıyla Avengers’da kullanılmıştı. Chitauri ordusunu dünyaya ışınlamıştı. Bu taşı zaman taşıyla birlikte kullandığınızda istediğiniz kişiyi istediğiniz zamana gönderebiliyorsunuz. Uzay’ı da büküyordu bu. Taşlarla baya bir şey bükebiliyoruz. Avatar misali. Zamanında Odin tarafından da kullanılan bu taş, şu an Asgard’da Heimdall tarafından korunmaktadır.  Rengi mavidir.

CHARTAT

İnternette Dr. Strange filminden önce bir teori gezmekteydi. Biz de eksik kalmadık, düşündük. “T.H.A.N.O.S” bu taşların baş harfleri ile oluşmakta teorisi. Tesseract, H? , Aether, N?, Orb , Specter. Güzel giden bu teori Dr. Strange filmiyle baltalandı. Eye of Agamotto taşıyıcı isimdir ve ne yazık ki harflere uymamaktadır. He, hala Necklace diye itelemeye çalışanlar mevcut. Ama o iş yaş. Birebir Container ismi olmalıydı. H’ye de Heimdall teorisi değil de Howard the Duck efsane uymuştu. Guardian of the Galaxy’de gördüğümüz ya da görmek istediğimiz Howard, Infinity War’da hoş olurdu.

Şimdi, taşlara ağırlık vermemizin nedeni, eldivenin tek olayı hepsini birleştirmesi. Olay taşlarda tabii. Thor’un çekicini biliriz Mjölnir. Her babayiğidin harcı olmayan bu savaş aleti, Gerçeklik Taşı’nda çizik bile oluşturamıyor. Thor’un yorumlaması ise, evren’in yıkım gücü en haşin olan maddelerdir Sonsuzluk Taşlar’ı. Karanlık Boyut’un (Dark Dimension) babalarından Dormammu bile, Zaman Taşı’nın sonsuz zaman döngüsünü bozamamıştı. Taşların kozmik varlıklar tarafında yapılması, gücünün muazzamlığının bir diğer örneğidir. Bu taşların birleşimi (Infinity Gauntlet) ile yapılacak saldırıdan, kimsenin kurtulamayacağı söylenir.
Infinity_Gauntlet

Gauntlet’in gücünü daha fazla anlatmaktansa Infinity War öncesini bir düşünelim. 2018 de gelecek olması, Thanos’u daha erken görebileceğimiz işaretidir. Önümüzdeki filmlerin ilki Guardian of the Galaxy Vol.2 olacak. Güç taşı mücadelesi bu filmde olacaktır. Thanos’u kesinlikle göreceğiz. Bir sonraki yapımda Dr. Strange ve Thor’u göreceğiz. Bu şu anlama gelmektedir; iki taş (Eye of Agamotto ve Tesseract) Ragnarok filminde görülecektir. Film, İskandinav kıyametini konu alacak. Çizgi romanlarda Loki’nin kızı olan, filmde ise Cate Blanchett’in canlandıracağı Hela, kıyametin asıl nedeni olacak ve Hulk ile karşı karşıya gelecek. Ama asıl görünmesini beklediğim Thanos. Gauntlet’i oluşturma macerasının 2. adımı bu olacak. Infinity War filminde birkaç taşı bulmuş, bir iki taşı da bularak filme başlanacağını düşünüyorum.

Infinity War’ı beklerken güzel yapımları izliyor olacağız. Marvel’in sıradan yapımlardan uzaklaşıp, muazzam bir senaryoya yönelmesi gerekiyor ki öyle olacaktır. Bir DC hayranı olarak Marvel’den daha ümitliyim. Umarım yüzümüzü kara çıkarmaz.

2 YORUMLAR

  1. güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. bu arada thanos, vision’ın kafasındaki taşı alırsa vision yok olacak mı acaba? o işi nasıl işleyecekler. paket olacak yazmışsınız ama başka bir teoriniz var mı? yani vision ne olacak boş yere mi soktular yani. pek etkisi olmadı bana göre.

    • Teşekkürler öncelikle. Dirilmesi için taşa ihtiyaçları vardı ama şimdi yaşamak için taşa ihtiyacı olmayabilir. Yan etkilerini düşünebiliriz. Evil (kötü) karaktere dönüşebilirler. Scarlet Witch’in güçleri de taşa bağlıydı. Ki Thanos taşı zaten vision’u öldürerek de alabilir. Ama öldürmez sağ bırakırsa Stark bir çaresini bulabilir.

CEVAP VER