Marvel Sinematik Evreni, 2008 yılında başladığı yolculuğunun son ayağına gelmek üzereyiz. Iron Man ve Incredible Hulk karakterlerinden başka kimsesi olmayan, tüm sevilen karakterlerini başka şirketlere dağıtmak zorunda kalmış ve süper kahraman filmlerinin sonuçlarının ne olacağını bilmeden bu engebeli yola başlamıştı. Ancak tahmin edilenden çok daha fazla seyirci, bu tür filmleri benimsedi ve 10 sene boyunca izleyeceğimiz hemen hemen her film çizgi romanlardan beyazperde’ye aktarıldı.

İşte o engebeli yol, sinema tarihinin en pahalı ve bir sürü ünlü oyuncuyu bir araya getirecek Avengers: Infınity War filmiyle taçlanmak üzere! Bugün yayımlanan bir video ile çekimlere resmen start verilirken, hayranların heyecanını üst düzeye çıkardı. Video içerisinde çözülmesi gereken birçok soru vardı ve biz bunları tek bir içerikte sizlere sunmak ve yanıtlarını olabildiğince aktarmak istedik. Öncelikle bugün koyulan videoyu tekrar bir izleyelim.

Heh izlediyseniz devam edelim. Video’nun yayınlanma amacının tamamen Marvel’ın hiç ihtiyacı olmadığı ancak bu sektörün lideri benim dermişçesine yapmış olduğu güç gösterisi olduğunu düşünüyorum. DCEU’nun çalkantılı yönetmenler-Warner Bros. ilişkilerinden sonra Marvel en iddialı filmiyle sahnelere dönecek olması, bu güç gösterisini daha anlamlı kılıyor.

O halde videonun incelemesine bir başlayalım.

1- Iron Man, Spider-Man ve Star-Lord birlikte!

avengers-infinity-war-tony-peter-peter-231482

Infinity War filmi bazı kaynaklara göre 68 karakter içereceği, bazı kaynaklara göre ise de her kahramana aynı önemin verilmeyeceği yönünde. 68 karakter olsun veya olmasın, eldeki kahramanlarla birlikte dahi bu denli büyük bir film çekmek çok zor bir iş. Bu açıdan bakacak olursak 3’lü 4’lü gruplar halinde kahramanların dünyanın farklı yerlerinde izleyeceğimiz sekanslar görmemüz mümkün. Thanos’un mutlaka değişik bir planı olacaktır ve kahramanlarımızın bölünerek dünyanın veya Amerika’nın değişik bölgelerinde yerleşeceklerini düşünüyorum. Bu kanıya ise hem bu üçlünün röportajından hem de videonun devamında küçük kartlar da yer alan Rocket Raccoon, Winter Soldier, Falcon ve Scarlet tarafıydı. Bu sayede herkese, hakettikleri kadar zaman ve önem verilebilir. Iron Man, Spider-Man ve Star-Lord’un sadece röportajla kalmayıp bu 3’lünün bir sahne çektiğini varsayabiliriz. Spider-Man’i canlandıran Tom Holland ise tüm bu olanların şokundan çıkamadığı için şu açıklamaları yapıyor;

“En iyi arkadaşlarımdan biriyle ilk Avengers filmine gittiğimi hatırlıyorum. Spider-Man’i canlandırıp, bu filmlerin herhangi birinde oynayacağımı asla hayal etmemiştim. Kendimi dünyanın zirvesinde hissediyorum ve bunu düşünmek bile inanılmaz bir şey.”

Tom’un yerinde kim olsa aynı akıl tutulmasını yaşardı. O yüzden Tom’un bu heyecanı, Spider-Man karakterini her seferinde heyecanla ve mutlulukla oynayacağını gösteriyor ve bu da Spider-Man için iyi bir artı. Video’ya dönersek ise bu üçlünün bir sahne çekimi yaptığından bahsetmiştim. Tom Holland’ın kollarında ağ atıcıları, Star Lord’un kostümü ve Robert Downey’in üstünde de Iron Man zırhı görünüyordu. Bu detaylarla bu üçlüyü ekranda görmek harika olacak!

2- Tony Stark’ın yeni Iron Man zırhları

image-uploaded-from-ios-1024-1--231480

Son olarak Iron Man 3’te tüm zırhları birer birer yok etmişti Tony. O filmde, Chitauri saldırısı sonrası psikoza bağlayan bir Tony Stark figürü vardı. Bunun devamında ise dünyayı koruması amaçlı Ultron’u yaratıp tam tersi etkiyle dünyanın yokolmasına sebebiyet veriyordu. Aynı koruma içgüdüsü, Infinity War’a sıçramış olacak ki yönetmen Russo kardeşler Tony Stark hakkında şu sözleri söylüyor;

“Tony, yaklaşan bu büyük tehditi hissediyor ve dünyayı güvence altına alabilmek için elinden gelen her şeyi yapıyor.”

Tony’nin Ultron hatasından sonra ekibinden gizli olarak bu işlere kalkışacağını sanmıyorum. Civil War sonrası araları bozuk olan Kaptan Amerika ve takımıyla da araları, Thanos’un gelişiyle düzelecektir.

Yeni yaptığı zırhlar, Thanos’a karşı yaptığı özel zırhlarından biri olması kuvvetle muhtemel. Hulk’a karşı yapmış olduğu gibi Thanos içinde bir uzay zırhı hazırlıklarına başlayan Tony Stark beni aşırı meraklandırıyor beyler, bayanlar! Çizgi romanların Earth-30847’de Tony Stark, Galactus-Buster Armor’a sahiptir. Buna benzer bir armor ile Thanos’un karşısına çıkması enfes olur! Ayrıca Spider-Man: Homecoming zırhı, bu filmler için bir ön tasarım niteliği taşıyacaktır.

3- Mjölnirsiz bir Thor!

rocket-and-thor-fighting-side-by-side-credit-marvel-studios

Videonun en ilginç kısmı, konsept tasarım bile olsa Thor’un Mjölnir yerine uzun bir savaş baltası tarzında bir silah taşıyor olmasıydı. Thor MCU için en geri planda kalan filmlerin başında geliyor. Şansa bakın ki MCU içerisinde ki en iyi villain yine Thor’dan çıkan Loki oldu. Bu yüzdendir ki Thor: Ragnarok, 3.fazın Winter Soldier’ı olarak bahsediliyor. Eğer Marvel evrenini bu denli değiştirecek bir film ise, Thor’un Ragnarok’u Mjölnir ile engelleyip onu kaybetmesi güzel olurdu. Çizgi romanlar Mjölnir’in kayboluşunu yeni Thor Jane Foster’a geçmesiyle anlatmıştı. Bu sırada The Unworth Thor adıyla başka bir sayı başlamış ve Thor orada bu konsept çizimlere benzer bir savaş baltası taşımaya başlamıştı.

the-unworthy-thor-marvel-comics

Thor: Ragnarok’u izledikten sonra teori kasabilmek çok daha kolay olacaktır. O güne kadar bu savaş baltasının anlamını çözmek biraz zor. Ragnarok umarım denildiği kadar evreni değiştirecek bir film olur çünkü bu film Thor’un son şansı. Infinity War’a kadar ise gelecek olan Guardians of the Galaxy Vol.2, Spider-Man: Homecoming, Thor: Ragnarok filmlerinin oraya bağlanacak olması bu filmlerin değerini iyiden iyiye arttırıyor.

4- Avengers: Infinity War büyük ihtimalle yeniden 2 part olacak

Yeniden kelimesini ekledim çünkü ilk başta 2 part açıklanan film daha sonrasına tek bir büyük film halinde olacağı söylenmişti. Tanıtım videosunda ise Russo kardeşler şunu aktarıyor;

“Marvel’ın son 10 yıldır yaptıklarından dolayı, önümüzdeki 2 Avengers filmi şu ana kadar kimsenin görmediği ve çekmediği büyüklükte bir iş olacak.”

Gaf yapamayacak kadar büyük bir yönetmen ikilisinden bahsediyoruz. Yapılsa dahi bu videoya konmazdı. O yüzden filmin yeniden 2 part halinde ekranlara geleceğini düşünebiliriz. Asıl soru ise, Part 1 savaşın en önemli yerinde kesip ikincisinde mi devam edecek yoksa her şey Part 1’de bitirip Part 2’ye bu filmin devamı niteliğinde yepyeni bir evren mi bizlere sunacak? Marvel bizi soru içinde yeni sorular çıkartarak meraktan öldürmeye devam ediyor anlayacağınız.

5- Thanos’un yeni görselleri

th2 tahnos1

Tanıtım videosunun yarısı, Thanos’un ne kadar güçlü bir villain olacağı hakkında geçiyor. Hem Kevin Feige hem Russo kardeşler Thanos’un bugüne kadar MCU’da görülen tüm düşmanların en iyisi ve en güçlüsü olacağından bahsetti. Thanos’un bu görselleri, gerçekten Marvel’ın uzun zamandır sıkıntı çektiği TEK FİLMLİK VILLAINLAR düşüncesinden bir nebze olsun uzaklaşması demek.

Video’ya göre henüz erken ancak Netflix karakterlerinin bu filmde olması umudum iyiden iyiye azalmış durumda. Kingpin, Daredevil, Punisher, Jessica Jones ve Luke Cage gibi karakterleri filmde isimlerinin geçmesine bile razıyız.

Avengers: Infinity War vizyon tarihi Türkiye’de 27 Nisan 2018, Amerika’da ise 4 Mayıs 2018 tarihinde karşımızda olacak. Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bize yazmayı unutmayınız!

 

6 YORUMLAR

 1. “Avengers: Infinity War vizyon tarihi Türkiye’de 27 Nisan 2018, Amerika’da ise 4 Mayıs 2018 tarihinde karşımızda olacak.” yani amerika’dan önce mi Türkiye’de vizyona girecek. bu cümle doğru mu?

 2. infinity War’a yapılan yatırım büyük. Ultron gibi olmayacaktır bu film. Orada bir parmak bal çaldılar ama film beklenenin çok uzağında kalmıştı benim görüşüme göre. Burada daha dikkatli ilerliyorlar ve Russo kardeşlere de güvenim büyük.

  Filmin ikiye bölünmesinden bahsetmişsiniz ama zaten hiç bir zaman tek film olacak şeklinde konuşmadılar. Sadece en başta part1 ve part2 şeklinde söylenen duruma bir açıklama getirdiler. Her filmin kendisi içerisinde bir sonu olacak şeklinde konuşmulardı. En orta yerinde bölerek diğerine geçilmeyeceğini düşünüyorum bu açıklamadan ben. Tahminime göre ilk filmde Thanos tehlikesinin farkına varırlar ve bu doğrultuda araştırma hazırlık vs yaparlar ki dünyada da bir takım savaşlar olacaktır bu bölümde, ki Ultron’da sonuçta infinity stonelardan birisi duruyor. Thanos bunu almak için dünyaya gelecektir en basitinden. Buradaki hadise çözülüp ikinci filmde uzaydaki savaşları falan görürüz gibime geliyor.

  Yani Lord of the Rings 3 bölümden oluşuyordu ama her birisi de kendi sonuna sahipti. Ortadan kesilmemişti. İnfinity War LotR gibi olacaktır. Hobbit 2 ile Hobbit 3’ün birbirine bağlanması gibi yapmayacaklar. Benim anladığım buydu.

  Ayrıca Thanos tehlikesinden bütün ekip bihaber halen. Biraz Thor biliyor ki onun da derdi başından aşkın. GotG ve Ragnarok ile birlikte bu tehlikeden haberleri olduktan sonra daha bi tadına varacağız

  • Yorumlarına katılıyorum ancak bir ara Infinity War’un tek film halinde geleceği haberleri her yerde yapılmıştı. Hatta biz bile haberini girmiştik diye hatırlıyorum. Belki dediğin gibi hep Part 1-2 idi ancak çeviri hatasından veya dedikoduların yanlış çıkmasından ötürü bu şekilde yansımış olabilir. Thanos’a karşı Tony hazırlıklara başladıysa Thor veya bir başkasından onun varlığını öğrenmiş olmalı. Tahminim ise Guardians ekibinin dünyaya inişiyle bu tehlikeden haberdar olacakları yönünde.

 3. Ragnarok un güzel bir film olmasını umuyorum. Tadında espriler ve doyurucu bir senaryo ile ancak yine umduğum thor u bulamayacagim gibi geliyor. Çinko fark ettiyseniz dövüş sahnelerinde zack snyder bu işi harika yapıyor. Karakterleri insan gibi dövüştürmüyor. Çünkü insan değiller. Superman ittirince bile dağlara yolladı farkındaysanız. Thor danda bu şekilde olmasını bekliyordum. The dark world bir nebze bu şekilde sunuldu ama age of ultron da vasat bir thor izledik. Belki joss whedon un stili bu değildi ama thor a yakışan bi görüntü değil. Age of ultron da 1 tane bile iron man suit up göremedik Allah seni bildiği gibi yapsın joss whedon demiştim bence russo kardeşler güzel bir ironman izletecekler. Artık phase 3 filmlerinde thanosun aksiyonda olması gerektiği dusuncesindeyim orn ragnarok ta asgard ı yakıp yıkan thanos olmalı yani gerçek senaryodaki gibi midgard yılanı kurt fenris falan gelirse pek ilgi çekici olmaz. Netflix karakterlerini gorcegimizi dusunmuyorum ancak 68 karakter nasıl dolacak orası da muamma.

  • Ragnarok’ta Thanos’un en fazla end credits sahnesi olcaktır. O filmin kötüsü başka çünkü 🙂 Thanos’u sadece Infinity War’a ayarladılar. Iron Man, her filmde farklı bir zırhla karşımızda aslında ama ne bekledeğine bağlı olarak fikrin kendine göre doğru olabilir elbette.

CEVAP VER