Güzel bir hafta geçirdik sevgili okur. İki şirketin de cebimizdeki bütün paraya göz diktiği dolu dolu bir hafta oldu, gerek solo seriler gerek dev hikayeler olsun. Bu hafta hem tam dört sayılık bir Secret Empire girişi, hem de uzun zamandır beklenen The Button hikayesinin ilk sayısını gördük. Gelin lafı uzatmadan incelemelere başlayalım!

Captain America: Steve Rogers 016

İlk sayısından beri Secret Empire hikayesinin ana dergisi olan CA:SR, bu hafta da olaya büyük bir giriş yaptı. Öncelikle, ilk kez iki olay, bugün ve geçmiş üzerinden bir paralellikle değil, hikayenin açılışı şerefine dört-beş farklı olayı birbirine paralel götürdü. Elimizde, her zamanki gibi Kobik’in yarattığı geçmişe ait anılar var. Bu sefer Steve ve Elisa arasındaki ilişkinin, aynı sebep için mücadele etmekten daha fazlası olduğunu görüyoruz. Ve aslında başından beri her şeyin farkında olan Steve Rogers’in, yaratılan geçmişte hile hurda beyin yıkama ile değil, bayaa bayaa kendi tercihi ile Hydra’yı seçtiğini ki bu detay, herhangi bir iyi adam kötülerin kontrolünde klişesini ciddi oranda yıkıyor. Bunun yanında, Rogers’in sırrını öğrenen Maria Hill’in, Rick Jones’i uyarmaya çalışması ancak sevgili kaptanımızın buna da hazırlıklı olması, dünyayı Chitauri saldırısından koruması beklenen kalkanı, bir intihar saldırısı organize ederek nasıl devre dışı bıraktığını, Thunderbolts üyelerine saldırıp bir kısmını kendi peşine takan Zemo’nun Winter Soldier’i ölüme götürüşünü… Ancak en kritiği, Kobik’i korumak için kendini feda eden, ancak son nefesinde bile Hail Hydra diyen, MCU hediyesi Doktor Selvig’i. Bundan önce okuduğumuz zaman zaman sövedurduğumuz 15 sayının bir sebebi var imiş sevgili okur. Hem de ne sebep!
U.S.Avengers (2017-) 005-000
US Avengers 005

Bu henüz taze takımımız da, Steve Rogers’ın gizli planından kendisine düşeni alıyor. AIM’i güzel niyetler uğruna tekrar düzenleyerek başına geçen, bu yolda çatışmak zorunda kaldığı SHIELD’in en nihayetinde emri altına giren Da Costa, diğer herkes gibi SHIELD’ın yeni direktörü Steve Rogers ile karşılaşıyor. Rogers, psikolojik savaş vererek hem Da Costa’yı yoruyor, hem de AIM’i elimine etme noktasında ne yapıp ne yapamayacağını öğreniyor. Peki yeni Avengers takımımız bu yeni gelecek savaşa karşı zorlayıcı bir rakip olacak mı? Göreceğiz.
Thunderbolts 012-000
Thunderbolts 012

Ne zaman iyilerin ne zaman kötülerin tarafında olduğu belli olmayan ekibimiz, Zemo’nun teklifi ve saldırısı ile sarsılır. Koyu gri olanlar Zemo tarafına geçerken, Songbird gibi açık gri diyebileceklerimiz yerini korur. Tüm bu sarsıntılar Kobik’i duygusal bir kırılmaya zorlar ve Kobik de durur mu, gerçekliği 62 yerinden bıçaklar. Tüm bunların arasında Atlas ve Jolt hayatta kalma mücadelelerine devam eder. Evet Secret Empire, Thunderbolts’un kaderini tamamen değiştirmiş gözüküyor. Bundan sonrası olacak mı? Olacaksa Zemo’nun takımı olarak mı devam edecek? Winter Soldier kurtulacak mı? Melissa gibi bence değeri bilinmeyen yeminli Thunderbolts üyesi karakterlere ne olacak? Tüm bu soruların cevabı… Hiç bilmiyorum ben de, ama seriyi iptal etmezler herhalde ya.
Secret Empire (2017-) 000-000
Secret Empire 0

Genelde sıfırıncı sayılar sade bir prelude, cliffhangerdir. Hiçbir şey vermeden çok fazla şeyden bahseder, meraktan kıvrandırır, birinci sayı çıksın diye gün saydırır. Ancak bu sefer elimizde bambaşka bir sıfırıncı sayı var. Öyle sıfır veriyle bir şeyler vadeden değil, takır takır planın ilk adımlarının işlediği, hikayeyi tüm boyutları ile ele alan bir sayı var. Ki aslında normal. Yani neyin girişini yapacaksınız zaten pardon da? 16 sayı Captain America: Steve Rogers, birer ikişer sayı US Avengers, Uncanny Avengers, Deadpool, Thunderbolts… Neredeyse Stand-off’tan beri girilmeye çalışılan bir hikayeden bahsediyoruz. Dolayısıyla sıfır numaralı da olsa, ana hikayenin ilk sayısının böyle dolu dolu olması normal.

Peki elde neler var? Öncelikle, Marvel’ın öve öve bitiremediği, bence öyle her zaman da çok şaşalı olmayan, kendi Batmanvari, “master strategist” Steve Rogers’e yakışan üç aşamalı bir ele geçirme planı var elimizde.

İlk olarak hali hazırda gelişmekte olan Chitauri saldırısını, Allah’ın bir lütfu olarak görüp, bunun üzerinden en güçlü kahramanları elimine ediyor Hydra Kaptan. Önce, dünyayı işgalden koruması beklenen Planetary Shield’i, bir Hydra intihar saldırısı ile kısa süreli olarak imha ediyor. Bunun üzerine, Ultimates-GotG-Quasar tarzı bir kozmik ekibi kalkanın yokluğunda Chitauri ordusunu karşılamaya yolluyor. Ekibin tamamı atmosferden çıktıktan ve bol bol oyalanıp dayak yedikten sonra ise, hiç biri dünyaya geri dönemeden Planetary Shield’i aktive ediyor, kahramanlarımızı uzay boşluğunda, Chitaurili işgalcilerin insafına bırakıyor. Bu arada kalkanın tamirine uğraşan ekip Riri Williams ve yapay zeka Tony Stark. Bolca oyaladıktan sonra onları da bir güzel gözaltına aldırıyor. O sırada başka ne oluyor? Avrupa’da Hydra işgali, bu işgale karşı orada tetikte bekleyen bir SHIELD Hellicarrier’i ve Manhattan adasını basan, Stand-off mağduru kötüler. Bu ikisine Chitauri saldırısını da ekleyince Başkan Rogers’e istediği tam yetkiyi veriyor ve tam bu anda tehlikeleri büyük ölçüde geri çekiyor. Kalkanı devreye sokuyor, yeni Defenders ekibine (Netflix promosyonları Luke Cage, Daredevil, Jessica Jones, Iron Fist üzerine Spider Woman, Doctor Strange ve Hulu menşeili Cloak&Dagger) destek yolluyor, ardından bütün kötüleri geri çekiyor. Ve tam o anda Manhattan adasını tamamiyle karanlık bölge içine alarak onlarca kahramanı devre dışı bırakıyor bu sırada, ülke dışarısında, SHIELD Helicarrier’ine Faustus’un sesini vererek ajanların beyinlerini yıkayarak kaza yapmalarını sağlıyor. Üç taşla üç kuş. Ve artık çok belli olan son bir hamleyle Sharon’ı ve kalan diğer SHIELD ajanlarını gözaltına alarak Washington’a adım adım gidiyor. Geriye kalan tek umut, yapay zeka Stark’ın Amerika’da eli silah tutan tüm kahramanlara yaptığı direniş çağrısı. Bakalım sonu ne olacak?
Invincible Iron Man (2016-) 006-000
Invincible Iron Man 006

Dünya yanıp kül olmadan belki birkaç gün önce, dünya Riri için birkaç saniyeliğine güzelleşiyor. Ama ergen işte, sevineceği şeyleri dert edinen bu canlı türünün sorunlarına bir bakalım: MIT çalışmalarına üniversite kaynakları ile, kendi bünyelerinde sürdürmelerini teklif ediyor. Hemen ardından anne Stark, Potts ve MJ, Stark’ın tüm zırhlarını, oyuncaklarını, laboratuvarları ve kaynaklarını kullanabileceğini söylüyor. Bitmiyor, Champions ekibi ayağına kadar gelip bize katıl diyor. Peki Riri ne yapıyor? Hiçbir şey, şimdilik. Ancak yine de, serinin gelecek sayıları için ümit vadeden, akıcı ve o yaşta Iron Man zırhını ve bütün sorumluluğunu sırtlanan genç bir kadını olabilecek en net şekilde anlatıyor hikayemiz.
All Star Batman (2016-) 009-000
All-Star Batman 009

Snyder’in tüm marifetlerini döktüğü, okurunu çizerini ayrı zorlayan serimiz, ikinci arkını bu sayıyla sonlandırdı. Two-Face merkezli hikayeden sonra art arda Tech, Freeze, Ivy gibi kült kötülerle baş eden Kara Şövalye, sonunda tüm olanların sebebini, R’as Al Ghul’u bulur. Sayfa başına sekiz twistle geçen, bu yüzden zaman zaman fazla klişe fazla yavan giden (Batman Batman değil, Batman olan Batman de tam öyle değil, senin gördüklerin de tam doğru değil, e o zaman neyin kavgasını veriyoruz birader?) sorusunu birkaç kez sorduran, yine de çizimleri, R’as’a gereken değeri gösteren master planı, hep yeni bir hikayeye kapı aralayan yapısı sayesinde, hakkı yenilmemesi gereken bir eser.
Batwoman 002-000
Batwoman 002

Rebirth’in geç serilerinden Batwoman, ikinci sayısıyla bizi yine bambaşka noktalara taşıyor. Safiyah’ın peşinde (Safiye işte yaa) otantik yerlerde, adalarını küresel yozlaşmadan e turizmden(!) korumaya çalışan suç ailesini, önce indirmeye çalıştığını düşünsek de, sonra henüz daha içerisindeki gizemleri çözmeye çalıştığını görmüş bulunuyoruz. Gelecek sayıların ne getireceği bilinmez ancak elimizde kendi yanında kavrulan sade ve hoş bir seri olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.
Superman (2016-) 021-000
Superman 021

Batman’i ve sıkıntılı çocuğu Damian’ı evinde zorunlu konuk ederek, nezaket konusunda da –bence gereksiz- ne derece sınır tanımaz olduğunu kanıtlayan Kryptonlu’nun önündeki yeni gizem, Kara Şövalye’nin bulguları ışığında Jon’un neden gerektiği gibi gelişmediği, komşularının sakladıkları ve Batman’e ne olduğu. Jon’daki anomalinin sebebinin kesinkes komşu ineğin (marjinal inek) sütü sebebiyle olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Organik hayatın organik sorunları. Ve fakat, Batman’i esir edecek kadar güçlü elinde ne olduğuna ilişkin henüz bildiğimiz bir şey yok, bunu da gelecek sayıda göreceğiz bakalım.
Batman (2016-) 021-000
Batman 021

The Button crossoverının ilk sayısı ile ilgili geniş bir incelemeyi hali hazırda ayrı bir yazı olarak yazdım. Bu sayıda bu sebeple söyleyebileceğim çok fazla şey yok ekstra. Belki gelecek sayılar ile ilgili bir tahminde bulunabiliriz. Flash’ın bu hikayedeki tek olayının Flashpoint bağlantısı olmayacağı malum. Batman’i kendine getirip hızla bu son gizemi çözmeye çalışacaklardır. Ancak bunu hangi ipucu üzerinden yapabilecekler? Tekrardan Psycho-Pirate’in maskesi ve Comedian’ın rozetini etkileşime sokarak mı? Daha fazla Flashpoint karakterinin girişine sebep olur mu böyle bir şey? Ki amaç orada olanların gizemini çözmek değil. Reverse-Flash enerji izlerini takip ederek Manhattan’a ulaşmıştı, ancak bu da ölümüne sebep olmuştu. Böyle bir noktada Batman’in devreye girip zekasıyla, Manhattan ile ölmeden karşılaşabilecek bir çözüm bulmasını bekliyorsunuz, ancak hiç bilmedikleri güçlerle karşı karşıyalar. Bu yüzden de kimden neyden yardım isteyeceklerini, meddet umacaklarını bilmiyoruz. Bir avantaj, Flashpoint-New 52-Rebirth arasında olagelmiş ve muhtemel ki Manhattan tarafından da müdahale edilmiş her şeyin Speed-Force tarafından şekillenmesi. Ve Reverse-Flash da dahil kalan tüm Speedsterlerin aksine, Barry Allen’in bu güce hükmettiğini biliyoruz. Buradan tanrıvari bir Flash’ın hatalarını düzeltmeye çalışırken, üst akıl Batman’dan yardım alacağı, karşısında ise “Tanrı” Manhattan ve onu manipüle ettiğini tahmin ettiğimiz Oz’u göreceğiz gibi. Bence güzel bir eşleşme, hadi bakalım!
Umarım gelecek haftalar da bu hafta kadar verimli geçer dilekleriyle, incelememizi tamamlayalım. Çizgi romanla kalın!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER