Galaksinin Koruyucuları çizgi roman sinemaları tarihinde yeni bir çığır açmıştı. Yıllar boyu arka planda kalmış karakterlerin, sinemaya aktarılarak milyon dolarlar kazanabileceğini herkese gösterdi. Bu yüzden her Guardians konusu açıldığında eklediğim şeyi yinelemek isterim. Koruyucuların bu başarısı, ona ikinci filmi kazandırdığı gibi diğer ezeli düşman, ebedi dost DCEU filmlerinin Batman ve Superman ile sınırlı kalmayarak Suicide Squad’ı çıkarmasına sebebiyet verdi. Böylesine kitleleri peşinden sürükleyen ve sinemaya bakış açısını değiştiren bir filmin ikincisi için heyecan tavana vurmuştu. Sonra kısa teaserlar ve en sonunda iki fragmanla bu tavan seviyesi atmosfere kadar çıktı! Yeni yeni karakterleri gördüğümüz son gelen fragmanı istiyorsanız tekrar bir izleyelim.

Gördüğünüz üzere Galaksinin Koruyucuları, ikinci filmle birlikte hem ekibi hem evreni genişletmeye devam ediyor. Şu an için ekibe Mantis, Nebula ve Yondu katılmış gibi duruyor. Mantis ölmediği sürece yeni ekibin parçası olacaktır ancak Nebula ve Yondu için henüz erken. Bunlar arasında yeni karakter arasında Taserface ile Ayesha yer alıyor. Ayesha kimdir, neyin nesidir soruları bu ara en çok merak edilen konulardan biri. Gelin karakteri Marvel Wiki’den bir tanıyalım.

Ayesha, bir diğer bilinen isimleri olan Her, Paragon ve Kismet adlarıyla tanınır. Enclave olarak bilinen bilim adamlarının kabilesi, ilk girişimlerinden sonra Adam Warlock olarak bilinen varlıktan dolayı yapay bir insan yaratarak savaşı ve suçları sona erdirme planını canlandırmaya çalıştı acak Warlock delirerek bir villain oldu. Enclave, geçmişteki hatasını tekrarlamamak adına ve hassas beyin cerrahisinin selefi gibi delirmesini engellemeye karar verdi. Bu amaçla Enclave, operasyonu gerçekleştirmek için ünlü sinir cerrahı Doktor Strange’ı işe aldı. Uzaktan kumandalı bir lazer kullanarak Doktor Strange, bir koza içinde çalışıyordu. Strange bunu, yaratılan varlığın sinirsel yapısını değiştirmek için kullanıyordu ve Enclave’in kontrolü altındaydı. Kozasında yaşanan patlama sonucu ise Paragon olarak adlandırılan uzun boylu, gri tenli bir erkek insan ortaya çıktı.

Peki bu eleman, kadına yani Her’e nasıl dönüştü? Hemen Wiki’den çeviriler ile devam edelim.

elizabeth-debicki-as-ayesha-credit-marvel-studios

Bundan birkaç ay sonra, Paragon kozadan çıktı ve nihai formuna ulaşmak üzere harekete geçti. Enclave’in bilgisayar sistemi ile temas halinde olan ikinci yaratılış (Paragon), birincinin (Adam Warlock) hatalarından yola çıkarak benzersiz bir varlık olabilmek için, yaratıcı olmanın (kadın) bir kaderi olduğuna inandı. Bu amaç doğrultusunda Paragon, yönünü, O’nun mükemmel arkadaşı haline getirmek için değiştirdi. Bununla birlikte onu bilinmeyen, O’nun (Adam Warlock) evreni kötü Thanos’dan kurtaramadı. Her, Warlock’ın cesedini arar ve böylece kozmik gücüne kavuşturup canlandırabilir. Ancak sonunda onu bulduktan sonra, yalnızca bedeni diriltmeyi başarabildi. Dolayısıyla, Warlock’ın cesedini dinlenme yerine getirdi ve evreni başka bir uygun arkadaşı aramaya koydu. Kısa bir süre önce Dünya’ya döndü.

Film, erkek olarak yaratılma kısmını anlatmadan direk HER olarak anlatılacağını düşünüyorum ve Ayesha’nın kendisi için düşündüğü kusursuz genlerini aktarabilmesi için yine kusursuz bir erkek arayan yeni bir tanrıça olarak anlatılacaktır. Aradığı bu kusursuz erkek eğer Star Lord olursa efsane komik sahneler çıkacaktır.

Ayesha hakkında konuşan bir başka kişi ise James Gunn oldu. Collider ile gerçekleştirmiş olduğu röportaj da şunları söylemiş;

“[Ayesha] Sovereign olarak adlandırılan ırkın bir üyesidir ve hepsi de genetik olarak yaratılmıştır. Kendileri tarafından mükemmel varlıklar olarak yaratılan ve kendilerini mükemmel olarak düşünen, kendi kendini sürdüren bir ırk olarak yaratılmıştır. “

Çizgi romanlar ile bir şekilde bağlantılı gittiklerini görebiliyoruz. Sovereign ne anlama geliyor ben de bilmiyorum. Biraz yabancı siteleri karıştırdım ancak bir bilgi bulamadım. Muhtemelen yeni bir kavram veya Marvel Wiki’de bahsedilen Encrave grubunun MCU hali olabilir. Ayrıca bu kadar Ayesha’nın sözü ve bahsi geçmesi üzerine elbette Adam Warlock’un filmde olup, olmayacağı hakkında soruları beraberinde getirdi. Bu soruyu ise;

“Olması mümkün. Onlar aynı yerden yaratılıyor”

Son olarak ise J’son yani Marvel çizgi romanlarda Peter’ın babası olan karakterin film içerisinde yer almadığını ve filmde babası olduğu söylenen yaşayan gezegen EGO(Kurt Russell) ile hiçbir benzerlik taşımadıklarından bahsetmiş.

Guardians of the Galaxy için 5 Mayıs 2017’ye kadar beklemeye devam ediyoruz. Bizi harika bir filmin beklediğini şimdiden biliyoruz değil mi geekler? Sizin düşüncelerinizi merak ediyor ve bu düşüncelerinizi yorum olarak atmanızı rica ediyorum.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER