Bugün Gotham’ın 3.sezon 2.bölümünü izledik. Ne o ilk sezonun bazı bölümleri gibi çöptü, ne de geçen sezon oynayan bölümler gibi harikaydı. Bana göre açık şekilde vasat bir bölümdü.

Yazının bundan sonrası bölüm için hunharca SPOILER içermektedir !

Bölüm büyük bir çoğunlukla Fish Mooney’in Hugo Strange’i yakalaması üzerineydi. Fish Mooney bana dizinin başından beri sıkıcı bir karakter olarak geliyor. Mimikleri, konuşma tarzı, hareketleri itici. Seyirciyi kendine bağlayan bir villain değil. Bu bölümde de gerek Bullock’la, gerek Gordon’la gerek Hugo ile konuşmaları oldukça irrite ediciydi. Dizinin kısa zamanda Fish’ten tamamen kurtulup daha ilgi çekici olan Penguin veya bölümün başında gördüğümüz ”Court of Owls” ile yakınlaşması gerek.

mv5bmtu2nze2mdcwm15bml5banbnxkftztgwodawndiwmdi-_v1_sx1777_cr001777999_al_

Court of Owls demişken, bu gizli konseyi temsil eden kadın ile Bruce’un pazarlığı sanki çok derinmiş gibi gözüküyordu. Ancak bana pek öyle gelmedi. Muhakkak ki Bruce’un bir planı vardır, çocuk Batman olmaya hazırlanıyor çünkü ama çok ucuz bir diyalog ve ucuz bir pazarlıktı. Gizli konseyin daha ilgi çekici olması gerek. Belli ki ileride dizide daha büyük yerler kaplayacaklar. Merak uyandırıcı olması diziyi çok daha izlenebilir kılar.

Dizinin en güzide karakteri olan Penguin’e geçelim. Fiziksel olarak ve maddi olarak hiç bir gücü olmamasına rağmen, sıfırdan en yukarıya zekası ile gelen Penguin’e Fish Mooney’i bırakma sahnesini yakıştıramadım. Tam o anda alnından vursaydı “işte dizi be işte Penguin be” diye zıplardım yerimde. Bunu en iyi Agents of SHIELD başarıyor. Çok uç noktada bir dizi olmasının nedenlerinden biri de bu. Gotham bunu başarmaya başladığında gerçekten çok büyük seviye atlar.

mv5bnzkwnjm3ndgxnl5bml5banbnxkftztgwntewndiwmdi-_v1_sx1777_cr001777999_al_

Jim Gordon’a da bir parantez açarsak eğer, gözüme hala kasıntı geliyorsun Jim. Ama o son sahnede verdiğin kararla bu duvarı yıktın. Eğer Gordon son sahnede Vale’i öpmeseydi, çok söverdim. Bir karakterin her sahnede havalı olmak, badass olmak için kasması çok boğuyor beni. Bir de her sahnede kurallar da kurallar diyen bir Barnes ile birleşince Gordon, ekrandan uzaklaşıyorum. Gordon’un vigilanteliği ve kelle avcılığı ilgi çekici olsa da bunu aldığı tavırlar ve sürekli monotonlaşan Yüzbaşı Barnes diyalogları törpülüyor. Bu bölümü de sağolsunlar boş geçmediler.

Bunun tersi olarak meşhur Vicki Vale’in akrabası olan Valerie Vale ile olan kimyası tutmuş gözüküyor Jim’in. 2 bölümde yakınlaşmaları ve bunu bizim garipsemememiz aralarındaki güzel ilişkiyi doğrular nitelikte. Ancak şöyle bir sıkıntı var. Bölüm sonunda Lee geldi. Umarım bizi aşk üçgenine sürüklemezler. Çünkü bu Gotham’ın en az ihtiyacı olan şey. Benim ise en korktuğum şey, ileride izleyip göreceğiz. Bakarsınız Lee’ye iyi bir misyon yüklerler ve bizi buhrandan uzak tutarlar. Bunu yapmaları çok akıllıca bir hareket olur.

mv5bmjewmjkxmdyynl5bml5banbnxkftztgwmzewndiwmdi-_v1_sx1777_cr001777999_al_

Dizimize büyümüş hali ile Poison Ivy de giriş yapmış bulundu. Geçen haftaki yazımızda Ivy’yi güzel kotardıklarından bahsetmiştim. Oynayan kadın da fena durmuyor. O yeşil, iddialı elbisesi ile bana ben Poison Ivy’yim havasını verdi. Poison Ivy her zaman seksi bir karakter olmuştur, gerek çizgi romanlarda, gerek animasyonlarda. Arrow’un Black Canary’e yaptığını yapmayıp, karakterin hakkını vermiş Gotham. Sezona çok büyük etkisi olmayacaktır ancak ileride karşımıza çıkacağını düşünüyorum.

mv5bmzm5nzc2mjeym15bml5banbnxkftztgwmzawndiwmdi-_v1_sx1777_cr001777999_al_

Gelelim uzun saçlı, kopya Bruce Wayne’e. Bu sefer hiç uzatmadan nasıl girdi bilemiyoruz ama Wayne malikanesine çat diye soktular klon Bruce’u. Dizinin böyle bir hamle yapmasının amacı ne şu an için gerçekten kestiremiyorum. Çok derin bir teorim de yok ama, tahminim Court of Owls ile ilgili bir şeyler çıkacak olması. Klişe olarak Bruce’un yerine bu çocuğu geçirme planları olabilir. Kokusu ileride belli olur diyorum.

Bu bölüm üzerinde konuşalacak çok fazla şey yoktu. O yüzden biraz parça parça bir inceleme oldu. Gotham genel olarak kendi konusu olan, yan karakterlerle de ileriye yatırım yapan bir dizi gibi geliyor. Jerome(Joker?), Riddler, Penguin, Poison Ivy, Catwoman ve bir çok karakter ileride Jim Gordon’ın değil de Bruce Wayne’in baş belası olabilir. Fakat şimdi günümüze bakalım.

Haftaya görüşmek üzere!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER