Bazı tarihler bazı olaylar için net kırılma noktaları oluşturur, bazı tarihlerden sonra hiçbir şey aynı kalmaz sanıyorum hepimiz bunun farkındayız. 2017 senesi zannediyorum Türkiye’de dizi yayıncılığı için böyle bir kırılma noktası teşkil ediyor. Daha evvel münferit teşebbüsler halinde bulunmaktan pek de öteye gidemeyen internet yayıncılığı aldı yürüdü bildiğiniz üzere. Masum olsun, Fi olsun ülkemizde yeni bir yayıncılık türünün kapısını açtılar ve o kapıdan içeri dalan şimdilik son yapım Onur Ünlü’nün Görünen Adam isimli Youtube dizisi.

Görünen Adam evvela sinema filmi olarak tasarlanan, sonra içeride neler döndüyse Youtube dizisine evrilen bir iş. Türkiye’de yapılan ilk Youtube dizisi değil farkındayız. 01 hayranları ortalığı ateşe vermesin hemen fakat Onur Ünlü gibi her yaptığı birtakım çevrelerde ses getiren iddialı bir yönetmenin böyle bir işe kalkışması sektörün geleceği için gerçekten ümit verici görünüyor.

Bu yazının yazıldığı sıralarda Görünen Adam’ın ilk üç bölümü Youtube üzerinden ücretsizce izlenebiliyor. İlk bölümün izlenme sayısı şu an için 376 bin civarında ve Youtube Türkiye trendlerinde de 13. sırada. Allah bereketini arttırsın. Yapım hakkında gerekli bilgiyi verdikten sonra işin daha ucundan kıyısından spoilerlı inceleme kısmına hep birlikte geçebilir dizinin artısını eksisini masaya yatırabiliriz sanıyorum.

Görünen Adam ana karakterini, diğer karakterlerini ve izleyicisini çok tuhaf noktalara konumlandıran bir dizi. Dizinin iç matematiği anladığımız kadarıyla şöyle işliyor: Görünen Adam Youtube Universe’teki insanları izleyici olarak biz direkt göremiyoruz. Biz bu insanları sadece ayna, cam, su birikintisi gibi yüzeylerden gelen yansımalar olarak görüyoruz. İşin ilginci, bu insanların kıyafetleri de gözükmüyor sadece aksesuarları mevcut bizim görüş alanımızda. Bu yüzden bir ortama baktığımızda havada uçuşan kasketler, gözlükler, saç bantları falan görüyoruz fakat bu evrenin insanları birbirlerini gayet rahat bir şekilde görebiliyorlar. Bu kuralın dışına çıkan iki karakter var: ana karakterimiz Kurtuluş Göreleli ile kötü adamımız Eşref Şerif.

IMG_2569

Hazır kötü adam demişken Eşref Şerif’ten biraz bahsedelim isterim. Kendisi tuhaf bir arkadaş, fazlasıyla karikatürize, fazlasıyla klişe fakat bu klişelik hali bilinçli olarak kullanılıyor gibi gözüküyor. Bu çılgın kötü adamımız yer yer çok eğlenceli olabilse de bazı durumlarda ağır sıkıyor söylemiş olalım. O tuhaf dansları, hareketleri falan adamın senelerdir görünmez olmasının verdiği rahatlığa falan bağlar bu görünmezlik fenomeni üzerinden karaktere bir arka plan yaratırlarsa çok tatlı olabilir.

Mekan tasarımları genel olarak güzel yapılmış durumda. Syber Punk ile Tesisatın Şafağı arasında gidip gelen tonlar, vana çevrilerek çalıştırılan kahve makinaları falan gayet hoştu. Eşref Şerif’in mekanındaki detaylar dekor olduğunu biraz fazla belli etse de açıkçası şimdilik pek sorun etmedik.

İşin yönetmenlik kısmında ise yine tam bir Onur Ünlü işi ile karşı karşıyayız. Karakterlerin yansımalardan gözükmesi hadisesi yönetmen için zorlayıcı olduğu kadar izleyici için zevkli sahnelere sebebiyet vermiş. Yansımalar üzerinden belirlenen kamera açıları çok güzel tatlar bırakmış. Birkaç can sıkıcı devamlılık hatası olsa da şimdilik görmezden gelmiş bulunduk.

Dizi, oyunculuk ve karakterler hususunda ise biraz dengesiz bir tavır sergiliyor. Erkan Kostak Köstencil kendisinden beklediğimizi tam anlamıyla verip mizahı yüksek, zıpır, enerjik bir oyunculuk sergiliyor. Dahil olduğu her işe kalite katan Osman Sonant’ın oyunculuğuna inancımız tam olsa da ilk üç bölümde kendisini pek göremedik (ehe ehe süper mizah dimi?) Tuman ve Tonguç karakterleri ise karikatürize kötü adam rolünü abarta abarta oynamaktan çekinmiyorlar ki bu abartı bazen izlemeyi zorlu hale getirebiliyor açıkçası. İlk üç bölüm boyunca Tuman isimli itici ve gereksiz karakterin ne işe yaradığı pek anlamadık fakat umarım kendisinin hikayede bizi sinir etmek dışında bir işlevi de olacaktır. Esas kızımız ise sanıyorum şu an için dizinin en zayıf halkası. Umarım ilerleyen bölümlerde daha iyi performanslarını görebiliriz fakat şimdilik kendisinden pek de ümitli değilim.

IMG_2571

Dizinin senaryosu ise mizah ve merak unsurlarını çok tatlı kullanıyor şimdilik. Ürün Onur Ünlü yine kendine yakışanı yapmış ve ürün yerleştirme kullanırken bile ürün yerleştirme kullanan diğer yapımlara laf çakmayı ihmal etmemiş.

Özetle Görünen Adam Türk dizi piyasası için yenilikçi bir iş. O yüzden kendisini pek hırpalamadan elimizden geleni anlattıysak da Onur Ünlü standartlarına göre vasat bir iş olduğu su götürmez gibi. Onur Ünlü standartları dediğimiz de Leyla ile Mecnun, Güneşin Oğlu, İtirazım Var, Şubat falan yani. Onur Ünlü standartları genel sinema ve tv standartlarımızın çok çok üzerinde olduğu için Görünen Adam’ı da gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

Yorumlarınızı düşüncelerinizi bırakmayı unutmayın. Sevgiyle kalın hoşça kalın.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER