Öncelikle maddelere geçmeden önce Witcher hakkında kısa ve öz bilgi vermek istiyorum. Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski‘nin ilk kitabı 1992 yılında Sword of Destiny adında yayınlanan, 2 kısa hikayelerden oluşan kitap ve 5 romandan oluşan serisi Witcher’ın geçtiğimiz günlerde dizisinin geleceğinin haberi gelmişti. Seri şu an sahip olduğu üne, Polonyalı bir firma olan CD Projekt RED‘in 7.kitaptan sonrasında geçen oyunlar ile kavuştu. Yazarın kitabın hakları karşılığında oyunların gelirinden pay almayı reddedip, tek bir seferde tüm hakları firmaya satmasından dolayı oyunlarda gelişen olayları hiçbir zaman canon/geçerli saymamıştır. Firmayla ilişkisinin de dolayısıyla iyi olduğu söylenemez. Özellikle 3. ve son oyun The Witcher 3: Wild Hunt ile dünyaca üne kavuşan serinin kitaplarını da ülkemizde Pegasus yayınları bu yıl itibariyle çevirmeye başladı. JBC Yayıncılık ise serinin çizgi romanlarını Türkçeye çeviriyor.son-dilek-witcherMaddelere geçmeden önce seri ve gelecek diziyle ilgili bir bilgi daha vermek gerekirse o da dizide CD Projekt RED’in herhangi bir şekilde yer almayacağıdır. Firmanın temsilcisi bunu IGN’e ”CD Projekt RED projeye dahil değil. Bu projeye gönülden başarılar diliyor ve diziyi çıktığı zaman Netflix’te izlemek için sabırsızlanıyoruz.” sözleriyle açıkladı.

Evet bünyeye yeterince bilgi aldıysak arkaya da bir müzik alıp maddelere geçebiliriz.

7. Müzikler

Oyun serisi o kadar iyiydi ki, yılın oyunu dahil bir sürü ödülü firmaya hediye etti. Oyunu bu kadar iyi yapan şeylerden biri de belli alanlarda değil, birçok alanda oyunun mükemmel olmasıydı. Bu alanlardan biri de müzikler. Oyunun müziklerini adını, Witcher kitaplarındaki bir karakterden alan Percival adında Polonyalı bir folk/folk metal grubu yapıyor. Steel for Humans, Silver for Monsters, Hunt or Be Hunted soundtrack’in en iyilerinden ve kesinlikle dinlemenizi tavsiye ediyorum. Dolayısıyla dizinin müzikleri de en az oyununkiler kadar efsane olsun, kült olsun istiyoruz. Bir Game of Thrones jeneriği kalitesinde iş neden çıkmasın?

Dizide ne olabilir?

  • Zaten oyunun müziklerini yapmış grup Percival, dizi için de Netflix ile anlaşıp yeni müzikler üretebilir, oyun şirketinin diziyle ilgisi olmadığı için oyunun soundtrackleri ne kadar efsaneleşmiş olsa da dizide kullanılacağını sanmıyorum.
  • Ramin Djawadi ile anlaşılsın isteriz! Person of Interest, Westworld gibi dizilerinin müziklerini yapmanın yanı sıra Game of Thrones’un soundtracklerinden de bu abimiz sorumlu ve çıkardığı işi o ünlü GOT jeneriği sağ olsun bilmeyen kalmamıştır. Boşuna aynı kalitede jenerik beklemiyoruz?

6. Kaliteli Çekimler, Göz Alıcı Görsel Efektler

Witcher3
Bu gibi harika çekimler gelsin!

Malumunuz dizi Netflix’e geliyor. Netflix yapımları ise sezon başına az sayılabilecek bölümleri ve yüksek bütçeleri ile ünlü. Bu beklentimizde haksız değiliz. Ki Netflix’in Marco Polo dizisinin de görselliği oldukça kaliteliydi ve kanalın bu alanda neler yapabileceğinin küçük bir göstergesiydi. Her şeyin CGI olmasından ziyade, Lord of The Rings filmlerinde olduğu gibi olay kaliteli makyajlar ve setler ile kotarılamaz mı?

Oyundan, dizide efekt gerektirecek bir sahne buyurun.

giphy

5. Bol Easter Egg, Gizlenmiş Detaylar

Evet, bu maddeye verilebilecek en iyi dizi yapımı örneği Breaking Bad olur sanıyorum ki. Dizi kendi içinde yine diziyle alakalı, ya da diziyle alakasız tamamen diğer popüler kültür yapımlarına, eserlerine göndermelerle, onlarla ilgili sadece dikkatli izleyicelerin fark edebildiği gizli detaylarla doluydu. Google’a Breaking Bad easter egg diye yazıp arattığımızda bile bir sürü maddelik listeler karşımıza çıkıyor. Bu dizide böyle olsun istiyoruz çünkü oyunun fanları bilir ki, oyun popüler kültüre göndermelerle, saklanmış hoş detaylarla dolu. Aynı Breaking Bad gibi.

Birkaç örnek vermek gerekirse:

  • Oyunda bir yerde, bir çeşit hapis içinde ölü bir cüce görüyoruz. Hapsin bir tarafında duvar yok ve uçuruma bakıyor. Aklınıza geldi mi? Evet Game of Thrones’tan Tyrion Lannister.
  • Boks turnuvası diyebileceğimiz turnuvada son karşılaşmamızda karşımıza çıkan rakibin adı “Durden the Tailor”. Fight Club’tan Tyler Durden göndermesi.

4. Crones of Crookback Bog

Listeye karakter koyup koymamakta başta tereddüt etmiş olsam da, daha sonra bir istisna yapabilirim diye düşündüm. Her ne kadar seri birçok detaylı işlenmiş, içi dolu, etkileyici, 2 boyutlu olmayan karakter içerse de serinin 3.oyununda bir karakter – karakterler – var ki benim için diğerlerinden ayrılıyor.

csdsd
Normalde böyle değiller.

Dizinin oyunlardan ne kadar etkileneceği muamma olsa da, oyunların getirmiş olduğu başarı ve ün yadsınamaz bir gerçek. Dolayısıyla biz bu Kocakarılar’ı da görmeyi çok isteriz. Hem ilginç hikayeleri, hem ürkütücü konuşmaları, hem de kendilerine has müzikleri ile 3.oyunun ana kötüsünden daha kaliteli, daha ilgi çekici kötü olmuşlardı.

3. Geniş Evren Hissi 

Şu an elimde tuttuğum Son Dilek kitabının arkasında bir söz yazıyor. ”İngiltere için Tolkien, Amerika için George R. R. Martin neyse Doğu Avrupa için Sapkowski odur.” Kesinlikle katılmamak elde değil. Biz bu dizide Harry Potter, Lord of The Rings, Star Wars ve tabii ki Game of Thrones gibi büyük yapımlarda hissettiğimiz büyük ve içi dolu bir evren hissini hissetmek istiyoruz. Çeşitli ırklar, farklı meslekler, gerçek insanlık tarihine benzer ama bir o kadar da farklı kurgu olaylar, entrikalar, oluşumlar, Witcher okulları, ilgi çekici karakterler, bunların hepsini okuyup, oynayıp tattığımız gibi, bir de dizi içinde görmek, televizyonlarımızda bir de izleyerek tatmak, o evrenin havasını solumak istiyoruz.

The-Witcher-3-Main-Characters2. Epik Hikayeler, Öyküler

Bu maddeye kadar, çoğu madde oyun bazlı olmuş olabilir, fakat dediğim gibi oyunların başarısından dolayı oyunu yapan stüdyo diziye dahil olmasa da, oyunlardan epeyce etkileneceğini düşünüyorum. Fakat senaryo, hikaye, bu konuda oyunları baz almamıza inanın gerek yok. İster oyunlardaki hikayeler işlensin, ister kitaplar ile başlansın, harika işlenen, yer yer sevindiren, yer yer ağlatan, izleyeni derinden etkileyecek senaryolar istiyoruz. En büyük aday da söylenenlere göre kitaplar. Dolayısıyla umarız The Last Wish/Son Dilek ile başlar dizimiz de, biz de Yennefer Geralt ilişkisinin nasıl filizlendiğini görme şansı elde ederiz.

1. Emmy Ödüllerine Oynayan Bir Dizi

Netflix yapımları yazının başında da bahsettiğim gibi epey kaliteli yapımlar. Bu yapımlar arasından her yıl Emmy ödüllerinde adaylıklar kazananlar oluyor, ödülü alanlar da oluyor. Better Call Saul, House of Cards, Jessica Jones, Marco Polo gibi yapımlar adaylığı veyahut ödülü bulunan yapımlar arasında. Game of Thrones’un da 2 yıldır Emmy’de dram dalında en iyi dizi ödülünü aldığını, 8.sezonun da son sezon olacağını düşünürsek, doğacak kaliteli bir fantastik yapım boşluğunda sizce de bu dizinin kaliteli olduğu taktirde, o boşluğu doldurmak, Emmy’lerde konuşulmak gibi bir ihtimali yok mu? Düşüncesi bile bizi heyecanlandırıyor! Ki internette dizi haberi geldiğinden beri fanlar hayallerindeki aktörleri karakterlere yakıştırıyorlar.

Şu an için en çok konuşulan adaylar arasında:

  • Geralt rolü için Mads Mikkelsenaday1
  • Yennefer rolü için ise Eva Green konuşuluyor.aday2

Bonus: Gwent! Evet, bol bol Gwent!

The Witcher 3: Wild Hunt oyununda ilk kez karşılaştığımız kart oyunu Gwent o kadar büyük bir başarı yakaladı ki. Kartların gerçeği basıldı, ek paketler ile birlikte satıldı, insanlar Gwent oynar, Reddit’te, forumlarda Gwent konuşur, taktik kasar oldu. Bu hatta öyle bir başarıydı ki CD Projekt RED Gwent için ayrı bir oyun geliştiriyor, adı da Gwent: The Witcher Card Game. Dizide de bir iki sahnede ana karakterlerimizi oynarken görmeyi, hadi en azından arka planda oynayan insanlar görmeyi çok isteriz!

Evet listemiz bu şekilde! Hala bu seriye dahil olmadıysanız, ister Pegasus’un çevirdiği Son Dilek kitabından, isterseniz JBC yayıncılığın çizgi romanlarından, isterseniz de oyunlardan dahil olabilirsiniz. Diziyle ilgili gelişmeler oldukça haberini yapıyor olacağız. Görüşmek üzere!

1 YORUM

CEVAP VER