Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Game of Thrones teaserını hepimiz izledik. Ben ise herkesin izlemesini bekleyip bu fragmanın incelemesini öyle yapmak istedim ve heyecanla birkaç ufak teorimi sıralayacağım. Ancak elimizde 7. sezona dair net bir fragman olmadığı ve hiç yeni kareler göremediğimiz için teoriler de aynı şekilde kısıtlı olacaklar.

159258.jpg-r_600_878-f_jpg-q_x-xxyxx

Bu görsel bana ateş ile özdeşleşen Khaleesi ile Buz ile anılan kuzeyin kralı Jon Snow’un bir araya geleceğini, kısacası 7 senedir beklenileni bize vereceğini gösteriyor. Tabi sızan resimler de sağolsun… Ya da belki Ak Gezenlerin, Ejderhalara aldığı bir önlem vardır ve ateşi, buza hapsetmeyi bize anlatmak istiyorlardır.
Bu sırlar ile dolu teaser’in bize ne anlatmak istediği ilgili birkaç sözüm var. Öncelikle yeni sezon ile ilgili olayları değil de sanki ağzımıza bal çalmak için sadece başlangıç tarihinin belirtildiği bir video olmuş. Kışın geldiğini hepimiz biliyoruz. Kış demek Savaş demek. Bütün aile sembollerinin bir bir parçalanması da buna işaret olabilir! Gelin daha detaylı bakalım…

Şimdi sizlere bir bir teaser de geçen konuşmaları aktaracağım;

Daenerys Targaryen: ‘Babamın ne yaptığını biliyorum. Mad King’ in ismini nasıl kazandığını biliyorum’
King Aerys II Targaryen: ‘Yakın hepsini’
Robert Baratheon: ‘Elime geçen bütün Targaryenleri öldüreceğim!’
Cersei Lannister: ‘Bizden olmayan herkes, bizim düşmanımızdır.’
Joffrey Baratheon: ‘Sör Ilyn, bana onun başını getirin!’
Balon Greyjoy: ‘Bizler Demir doğumluyuz, bizim olanı alırız!’
Roose Bolton: ‘Lanissterlar selamlarını yolladı’
Catelyn Stark: ‘(Çığlık atıyor)’
Olenna Tyrell: ‘O canavar ile evleneceğine izin vereceğimi düşünmedin değil mi?’
Qyburn: ‘Şimdi Yedi Krallık Krallığın Koruyucusu olarak Lanissterlardan Cersei’yi ilan ediyorum’
Daenerys Targaryen: ‘Lannister, Targaryen, Baratheon, Stark, Tyrell.. Hepsi tekerleğin üzerinde gibiler. En üstte biri, sonra diğeri onun üstünde ve üzerinde öylece dönüyorlar – ve hepsi de yerde eziliyor’
Ned Stark: ‘Aynı şey bizim için geliyor.’
Jon Snow: ‘Önemli olan yalnızca bir savaş var; Büyük Savaş… ve burada…’

Bu diyaloglarda sadece Jon Reyiz’in konuşması yeni, diğerleri önceki bölümlerde geçen sahnelerden. Diğer bir deyişle bu teaser’da pek heyecan verici bir şey yok ama George R.R. Martin ve ekibinin sembolik şeyleri sevdiğini ve gerçekleri saklayarak bizlere sunduklarını hepimiz gayet iyi biliyoruz (Beş sezon Hodor kelimesi duyarsın da bu kadar mı anlamlı olur en sonunda ya!). Demeye çalıştığım şey, bu diyalogları boşa seçmediler herhalde? Videoyu bir güzel inceledim, araştırdım. Bulduğum ipuçlarını sıraladım!

source

-MAD KING NE ALAKA?-

Ölümünden kısa süre önce “Mad King” tarafından duyulan bu söz, dizide flashback olarak kullanıldı. Belki bazı insanların düşündüğü gibi Aerys o kadar da deli değildi? Olamaz mı olabilir? Belki de kendisini rakip ailelerden korumak için Wildfire’ı tutuyordu? Ak Gezenler hakkında bir şeyler biliyordu ve bu yüzden tedirgindi. Hatta ve hatta, ateşe olan düşkünlüğü buradan bile gelebilir. Sesini duyunca teaser’de aklıma bu bağlantı geldi. Belki uzak ihtimal ama Bran’ın zaman yolculuklarına çıktığını düşünürsek neden olmasın? Küçük bir Mad King hikayesi bizi beklese -ya da biz onu beklesek Temmuz’a kadar- fena mı olur?

https-blueprint-api-production.s3.amazonaws.comuploadscardimage4100780bd335a5-618e-4b37-8f86-6f437c5313c8

-DAENERYS TARGERYAN’IN TEKERLEK/ÇARK MUHABBETİ-

Daenerys bu kelimeleri 5. Sezonda Tyrion ile konuşmaları sırasında söylemişti. Özellikle beş aileye dikkat çekiliyor. ‘Lannister, Targaryen, Baratheon, Stark, Tyrell’… Ancak bir şey daha var. Daenerys bu sözlerin sonunda Tyrion’a dönerek “Bu çarkı durdurmayacağım, onu parçalayacağım” demişti. Çıkarılacak tek şey Khaleesi’nin Westeros’a adımını atıyor oldu benim için. King’s Landing’de ejderhaları ve daha büyük alevleri görmek bu saatten sonra farz oldu. Sabırsızlanıyorum iyice yedi koca yıl oldu gösterin artık şu sahneleri!

https-blueprint-api-production.s3.amazonaws.comuploadscardimage4099980cbf45f8-812b-430b-8bd4-eb243132b8d2

-BÜYÜK SAVAŞ ve DUVAR-

Teaser da geçen ve Jon Snow’un ağzından dökülen kelimeler daha önceki sezonlarda geçmemişti. Bu duyduğumuz ilk 7. Sezon diyaloğu olabilir. Jon açıkça kuzeydeki savaştan bahsediyor. Bunun için yapılması gerekeni de biliyor gibi. Ejderhaların Annesi ile birleşmek. Kuzey’in Kralı olduğuna göre çoğu kişi tarafından güçleri toplayıp Taht’a yürümesi beklense de, ana vatanını, kuzeyin toprağını Ak Gezenler’e kaptırmaya niyetli değil Jony Boy. Ak Gezenler ile olan savaş tecrübesini sayarsak tehlikenin farkında. Ancak Khaleesi’nin taht mücadelesi ve Jon’un Kuzey’i savunma uğraşı nasıl birleşir bilemiyorum. Bir araya geleceğine kesin gözü ile baktığım bu iki kişi anlaşma ile Taht’ı ve toprakları paylaşacak gibi duruyor. Biri King’s Landing’i alırken diğeri Kuzey’i alacak…
Ya da Daenerys, Jon’a aşık olacak. Westeros, hanedan’ın ortak malıdır diyerek alınmadık toprak bırakmayacak.

The_Wall_from_the_south

Ayrıca bu sene kuzey bölgesinde savaş izleyeceğimiz kesinken, Ak Gezenler’in duvardan elini kolunu sallayarak geçeceğini sanmıyorum. O duvar yıkılacak arkadaş! Hem görsel olarak hem de hikaye olarak güzel bir an katacağını tahmin ettiğim için böyle bir sahne muhtemel. Hatta çatışma tam da duvarın orada olabilir. Ejderhalar ya da Gece Kralı yıkabilir. Ama gözünüzü seveyim savaşın ortasında sezonu bitirmeyin!

https-blueprint-api-production.s3.amazonaws.comuploadscardimage4101202923fd50-4cf5-4ae0-ac21-21a2cc0382b3

-MİSTİK SPİRAL-

Teaser’ın sonundaki – White Walker’ın gözüne dönüşen – mistik spiral desene ürkütücü bir şekilde aşinayız. Tam önemi kestiremiyorum, ancak Ak Gezenler ile bu özel model arasında uzun bir bağlantı varmış gibi görünüyor. Jon Snow, Sezon 3’de Night’s Watch adamlarının cesetlerini keşfetti. Aynı şekil vardı. (Ak Gezenler tarafından öldürülmüşlerdi) Yine Bran, ilk ak gezenin yaratılış macerasında benzer bir deseni fark etmişti. Bu desen bize neyi ima etmeye çalışıyor? Ak Gezenlerin Yükselişi mi? 6 sezon bekletip heyecanlandırıp, bir iki bölümde hepsini temizlemezler herhalde? Belki de kuzeydeki savaşın galibi Ak Gezenler olacaktır. Ekmek çıkmaz yoksa bu gidişle. Bir sezonda öldürülür mü bütün ölümsüzler?

https-blueprint-api-production.s3.amazonaws.comuploadscardimage4101266086326e-9f09-495d-8bcf-c2f77d62db62

Bir de bu sembole başka yönden bakalım. Bran’ın ilk ak gezen yaratılırken gördüğü sahnede de bu mistik sembol vardı. Ve hatırlarsanız ilk ak gezen yaratılırken katil amaçlı yaratılmamıştı. Şimdi düşününce belki de adamlar iyi niyetle bu sembole doğru yürüyor. Özlerine dönmek için uğraşıyorlar. İnsan olabilmek için geldikleri yere geri dönebilmek için. Garip, beyin tırmalayan bir teori evet kabul ediyorum ama neden olmasın? Güçlerini kendilerinin özüne ulaşmak için çabalayan bir grup katil sürüsü. Benjen Stark’ı hatırlamıyor musunuz? Biz öldü gitti ak gezen oldu derken iyileştim dedi çıktı geldi. Nasıl iyileştiniz Benjamin Bey? Bunu da açıklayın ateistler!

https-blueprint-api-production.s3.amazonaws.comuploadscardimage41012892f78d70-1df9-46cd-833b-b56855c536a3

2 YORUMLAR

  1. Kitapta ejderha borazanı diye bir şey var ve bunu çalan kimse ejderhaları yönetebiliyor. Tabii bunu çalan birinin de ölme riski falan var. Ve fragmanın sonunda sanırım ejderha gözü vardı ve bu ejderha gözü maviydi yani akgezen olmuştu. Gece kralı akgezenler için kendini feda edip borazanı üfleyerek ejdarhaları kendi tarafına çekebilir. Sonuçta herkes Jon ile Daenerys’in barış yapacağını düşünüyor. Martin ters köşe yapıcak bence. E tabii ejderhaları çalınan bir khaleesi Jon ile aşk yaşayamaz diye bir şey yok. Jon’la birbirlerine aşık olabilirler.

    • Aha kitabı okuyan biri! İrem, Facebook sayfamızda bulunan yazar aranıyor formunu doldurmanı tavsiye ederim. Belki bilgilerin bizim site için oldukça iyi olabilir. Teorine gelirsek ise güzel yerden giriş yapmışsın. Borazana sahip olmaları kuvvetle muhtemel.

CEVAP VER