2014 çıkışlı ilk filmin eleştirisel ve ticari başarısı göz önüne alındığında, Galaksinin Koruyucuları 2 için inanılmaz derecede yüksek bir barem ve beklenti var. Devam filmi beklentileri karşılamaya çalışmak yerine, stüdyo, oyuncu kadrosu ve prodüksiyon gibi etkin grubu geliştirme konusunda niyetli görünen Chris Pratt, “Tüm zamanların en büyük gösterisi olacak!” diye de eklerken çıtayı hayli yükseğe çıkardı. Böylece biz bekleyenleri de iştahlandırmış oldu. Bütün açıklamaların ışığında merakla beklerken ciddi değerlendirmeler ve açıklamalar da gelmeye başladı. Filmi erkenden izleme şansı olan ve bu sektörde lafı geçen web sitelerinin GOTG 2’yi izledikten sonra elbette bir ön inceleme hazırlamaları beklendik bir şey. Bu öncü sitelerin ve yazarlarının, Galaksinin Korucuyuları Vol. 2’yi izledikten sonra yaptıkları değerlendirmelere bir bakalım.

Chris Hewitt, Empire Magazine:

Yönetmen James Gunn’un duygularını bize doğrudan aktaran Galaksinin Koruyucuları, mizah ve bilim-kurgu birleşimini, küresel gişelerde görmeye alıştığımız Star Wars’ın en sağlam ‘Star Wars’ filmlerinin arasına ve ‘En İyi MCU filmleri’ listelerinin arasına kapağı atmayı başardı. Ve biz Groot gibiydik filmi beklerken. Ancak film sürpriz unsurunu kaybetmiş, ki bunu canlı tutmak kolay değil tabii. Yine de şunu söylemekten mutluluk duyacağım; son birkaç sallantılı oyunu ve garip ton kaymalarını değiştirdik. Gunn yine başardı, filmin hacmini artırırken karakterler odaklı sekanslar ile bizi filmin içine çekecek.

Todd McCarthy, The Holywood Reporter:

“Star Wars” serisindeki en iyi uzay savaşlarının aksine, burada seyirci kendini pinball makinesine sıkışmış zıvanadan çıkmış çılgın bir mermi gibi hissediyor. Bütün şiddet ve kargaşaya karşı tutum, çoğunlukla iyi ve sıradan olarak değerlendirilmiş. Birkaç iyi kahkaha, kikirdeme ve yönetmen Gunn’ın birçok ezik şeylerle uzaklaşması, başka kahkahaları ya da patlamaları uyandırıyor. Daha önce olduğu gibi filmdeki zaman tutumu, izleyicilere hitap eden iyi kalpli bir şeytanın yardımcı olurken ki ciddiyetsizliğinin hissini uyandırıyor. Galaksinin Koruyucuları Vol. 2 ilk filmde vücudunuzda hissettiğiniz gerçek bir tekme hissi bırakırken şimdi ikinci kez roller coaster’a binme hissi veriyor ama bunu daha önce yapmıştım ya da bu heyecanı biliyorum diye düşünüyorsunuz.

Lauren O’Callaghan, Total Film:

GOTG2, tüm devam filmlerinin yaptığı gibi aynı sorunlarla mücadele ediyor. İzleyicinin daha önce de gördüğü orijinal bir büyüyü, bir kez daha nasıl zaptedersiniz? Ne yazık ki, ‘Guardians 2’ ilk filme benzemek için fazla zorluyor ve önemli noktayı kaçırıyor. Espriler çok açık, duygusal sahneler zorlama ve ilk filmden bazı sahneler neredeyse tamamen yeniden yaratılmış (Evet, ciddiyim). Şunu da ekleyeyim, ilk filmin baş döndürücülüklerinden sonra hayranlarını biraz hayal kırıklığına uğratsa da, hala seveceği güzel bir devam filmi olarak karşımıza çıkacak.

Brian Truitt, USA Today:

Tıpkı ilk film gibi, Galaksinin Koruyucuları 2 tam bir kazanan ve muhteşem, çılgın değerli bir taş ile ilişkilendirilebilir.

Terri Schwartz, IGN.com:

GOTG2, ilk filmdeki gibi seyircinin sevdiklerini, istediklerini yansıtmak için çok sıkı çalışmış. Bebek Groot’un trailer da ne kadar sevimli olduğunu hiç düşündünüz mü? İşte bunun gibi daha onlarca sahne filmde mevcut. Drax’ın öz farkındalık sahnelerini beğenmiş miydiniz? Bu filmde de bildiğimiz bir sürü tuvalet şakasıyla karşımıza çıkıyor. James Gunn karakterlerinin güçlü noktalarına oynuyor, ancak bazı bilindik hünerleri çok kullanınca sahnelerin etkisini kaybettiriyor. GOTG2, hiç çaba harcamadan ilk filmin karizmasını kullanmış, beklentilerin üstüne çıkmak için zorlasa da başaramamıştır.

Chris Nashawaty, Entertainment Weekly:

Ne yazık ki, GOTG2’nin komedisi, biraz eskimeye başlamış gibi göründü. Halen güzel bir Marvel filmi, hatta en iyilerinden biri denebilir, ancak ilk filmin baş döndürücülüğünün altında kaldı. Kahkalar hala orda ama biraz daha yapay.

Bryan Bishop, The Verge:

Senaryosu saygısız, karakterler alaycı ve Drax the Destroyer (Dave Bautista) kendinden habersiz, kahkaha üstüne kahkaha atan iri kıyım bir canavar . İlkine kıyasla, GOTG2, boş bir duygusallık içeriyor ve genel olarak hantal bir yapım. Bu filmin Marvel diğer hikayelerindeki gibi bölümler arası köprü kurmak gibi bir amacı yok.

Owen Gleiberman, Variety:

Film, büyük bütçeli franchise endüstrisinin ekmeğini yedi ve aynı anda uzay evrenini taklit etti. Devam filmi olarak GOTG2’ye soracağımız soru “İlk filmin üstünde mi?”den daha çok, “İlk film kadar iyi olabilir mi?” olmalıdır. Abartılı ama bir o kadar da samimi espriler, göz kamaştırıcı olmuş fakat yönetmen James Gunn’un sizi eğlendirmek için çok uğraştığının farkına varıyorsunuz. Yine de GOTG2, ele alınmaya değer bir macera.

Haleigh Foutch, Collider:

GOTG2, şaşkınlık içeren bir komiklikte (şüphesiz, bu sene izleyeceğiniz en teatral seslere sahip film gösterimlerinden biri olacaktır), kahramanlarını keşfetmek için iki katına çıkarılan doz, ilk filmin zekasına ve merakına sahip. Bütün gücüyle de olsa GOTG2, ilk filmin koyduğu çıtayı geçemez. Hiç kuşkusuz bunun bir kısmı, daha önce bu oyunu gördüğümüzden kaynaklanmaktadır. Marvel Sinematik Evreni, Thor: Ragnarok’un 80’li yılları anımsatan logosu ve Galaksinin Korucuyularından beslenmesi vaat edilen şaşkınlık ve görkemden uzaklaştığını ve eskileştiğini hissettiriyor. Bir zamanlar saygısız görünen şey şimdi karşımızda beliriyor.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER