Harry Potter’ın sekiz film ve yedi kitaptan oluşan efsanevi hikayesi 2011’de sinemalarda sona ermiş olsa da belli ki JK Rowling bu büyülü dünyayı arkasında bırakmak istemiyor. 2016 yılında hem serinin resmi devamı olarak kabul edilen tiyatro metni Harry Potter and The Cursed Child’ın yayınlanması hem de beyaz perdede bizlerle buluşan Fantastic Beasts and Where to Find Them filmiyle büyücülük dünyası 5 sene sonra tekrar hayatlarımıza giriyor.

fb-trailer-69-graves-attacks-newt

Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerelerde Bulunurlar adıyla ülkemizde basılan Fantastic Beasts and Where to Find Them aslında Harry Potter serisinin içinde gerçekten var olan bir ders kitabı , JK Rowling de bu hayali kitabı 2001 yılında ufak bir rehber olarak yayınlıyor. Sadece 42 sayfa olan ve içinde canavar tanımlarından başka hiç bir şey bulunmayan bir kitabın sinema uyarlaması olacağını duyurulduğunda (Bir de Warner Brothers gazını alamayıp Fantastic Beasts serisinin tamı tamına 5 filmden oluşacağını açıklamasıyla) normal olarak kafalarımız baya bir karışmıştı ancak hikayenin ”Fantastik Canavarlar ve Nerelerde Bulunurlar” hayali kitabının hayali yazarı Newt Scamander’ın kitabı yazma sürecinden ve İngiltere dışında var olan büyücü toplumlarından bahsedeceğinden, daha da önemlisi filmin senaryosunun bizzat J.K. Rowling tarafından yazılacağı ve son dört Harry Potter filminin her birinin yönetmenliğini yapmış David Yates’in yine yönetmen koltuğunda oturacağı duyurulduğunda karşımıza film stüdyolarının ”Sırf biraz daha para kazanalım” mantığından biraz daha emek isteyen bir proje çıkacağı kendini belli etmiş gibiydi aslında. Memnuniyetle söylüyorum ki öyle de olmuş.

fantastic-beasts-and-where-to-find-them-5493x3662-eddie-redmayne-best-8413-e1476169568345

Harry Potter kitaplarıyla bizi büyütmüş, gönüllere taht kurmuş Rowling, film senaryosu yazımında da yeteneğini olduğunu Fantastik Canavarlar filminde bize gösteriyor. Kitabında kendi oluşturduğu büyücülük dünyasını okuyucuya aktarmaktaki başarısını bir sinema filminde de devam ettirebilmiş. Yönetmen David Yates zaten J.K. Rowling’in kitaplarını sinema perdesine aktarmakta ustalaşmış, büyü dünyasını harika bir sinematografiyle beyaz perdeye yansıtmış bir yönetmen. Bu filmde de David Yates, kendi bildiği işi en iyi şekilde devam ettiriyor demek gayet mümkün. Tüm bunlara rağmen şunu üstüne basa basa söylemek istiyorum; Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerelerde Bulunurlar (Filmin ismi de amma uzun be! ) bir Harry Potter filmi kesinlikle değil. Bunu sadece filmin Harry Potter’ın hikayesinden 70 sene öncesini anlatmasından ötürü söylemiyorum , gerek filmin genel havası genel hikaye gidişatı olarak bütün Harry Potter filmlerinden bambaşka bir noktada duruyor. Film genel olarak masalsı bir havaya sahip ve sık sık mizah unsurları kullanmaktan hiç çekinmiyor hatta filmin başlangıcından olayın çözülmesine yakın büyük bir kısmı biraz fazla tahmin edilebilir ilerliyor ancak hikayenin ilerlemesiyle beraber ayrımcılık , aile içi şiddet, hayvanlara karşı zulüm gibi konular işin içine girdikçe Harry Potter filmlerine göre çok daha olgun bir hikaye ortaya çıkıyor.

fantastic-beasts-and-where-to-find-them-trailer-1

Filmin ana karakteri Newt Scamander’ın valizine doldurduğu fantastik canavarların New York’da serbest kalması ve New York Büyücü Topluluğu’nun büyücü olmayan insanlarla yaşadığı problemlerden ötürü şehirde başı boş gezen büyülü yaratıkların hem insanlar hem de yaratıklar oluşturabileceği tehlikelerden ötürü Newt Scamander ve tayfasının New York sokaklarındaki macerası hiç beklemediğimiz noktalara sürükleniyor. Fazla detaya girmeden bol bol sürpriz beklemeniz gerektiğini söylesem yeterli olur.

fantastic-beasts-and-where-to-find-them-51

Yeni serimizin ana karakteri Newt Scamander ise beklediğimden çok daha sevilebilir ve sempatik olmuş. Eddie Redmayne’in muhteşem performansı film boyunca Newt karakterini ve yaratıklarına beslediği sevgisini çok inanılabilir kılmış. Newt Scamander ile birlikte kendisine New York macerasında eşlik eden ekibi ise Harry-Ron-Hermione üçlemesi kadar kimyaya sahip olmasalar da kendilerini bize sevdirmekte epey iyi bir iş çıkarıyorlar. Dan Fogler’ın canlandırdığı Kowalski ana karakterin yancısı olarak Ron Weasley’nin eline su dökebilecek gibi duruyor. Sadece baş karakterler de değil , en ufak rolden, spoiler vermek istemediğimden burada kesinlikle bahsetmeyeceğim filmin baş düşmanına kadar bütün karakterler kesinlikle akılda kalıcı. J.K. Rowling’in karakter yazmadaki başarısının payı burada çok büyük.

fantastic-beasts-demiguise-600x315

Oyunculuklar iyi olmasına çok iyi ama burada en büyük yıldızlar kesinlikle filme adını veren Canavarlar. Teknik açıdan yaklaşacak olursak CGI oldukları biraz gereğinden fazla göze batsa da canavarların yer aldığı her bir sahne seyirciyi resmen büyülüyor. Her bir büyülü yaratık kendine has kişiliklere sahip, ve bu muhteşem yaratıklar hayvan severlerin içini ısıtacak , izleyicilerin suratına gülümseme konduracak pek çok olayın gerçekleşmesine vesile oluyorlar. Her bir yaratık perdede gözüktüğünde film sizi alıp büyücü dünyasına götürüyor adeta.

” Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerelerde Bulunurlar? ” J.K. Rowling’in büyülü dünyasının sadece Harry Potter’dan çok daha fazlası olduğunun kanıtı. Bu hikayeden 70 sene sonra gerçekleşecek olayların bazı temellerinin atıldığına şahit olsak da önümüzdeki film sırtını nostaljiye dayayıp izleyicinin Harry Potter filmlerine olan sevgisinin üzerine oynamaktansa kendi hikayesini anlatmayı tercih ediyor. Hem yepyeni karakterleri baş role oturtması ve büyücülük dünyasının daha önce görmediğimiz yönlerini bize göstermesi hem de bildiğimiz büyücülük dünyasının içinde olduğumuzu bize hissettirmesiyle bir spin-off filminin tam olması gerektiği gibi olmuş dedirtiyor.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER