Dın Dın Dırındın Dın Dın, Dın, Dın Dırındın Dın Dın….

90’ların çocuklarında çoğu zaman film, dizi etkilerini görmek mevcuttur. Bariz bir şekilde ayrılırdık sınıfta. Kırtasiyelerde Örümcek Adam, Harry Potter, Karayip Korsanları, Yüzüklerin Efendisi defterleri, resim çantaları, kalemlikleri gırla giderdi. Evet biz bunlarla ve fazlasıyla büyüdük. Bu yüzdendir Marvel’i DC’yi tam olarak benimseyemeyişimiz. Biz Jack Sparrow gibi koşmaya çalışır, Expecto Patronum diye bağırır, Tek Yüzük takardık. Önce dediler ki Karayip Korsanları 4 geliyor. Heyecan dorukta. Bizim nesil çıldırıyor. Sonuç hüsran. Hobbit geliyor dediler, kitabını okumuşuz, arabayla konvoya çıkasımız gelmiştir haberin üstüne. 3 filme de IMAX gittim, hüsran. Şimdi dediler ki, Harry Potter geliyor, farklı isim farklı kadro. Hayal kırıklıkları sonrası, beklenti düşük. Sinemada izledim ve Harry Potter serisindeki birçok filmden başarılı buldum. Söyleyeceğim ilk şey sinemada izleyin. Spoiler içeren incelememe geçmeden önce filmi henüz izlemeyenler spoilersız incelememize baksın, sonra bu yazıya devam etsin. Haydi başlayalım !

maxresdefault

Warner Bros. yazısı girer, müzik alttan tüyleri diken diken yapar, 15 yaşında çocuklar asalarıyla gelmiş çığlık atar (hiç anlam veremedim) ve Grindelwald ile film başlar. Harry Potter serisinde birçok kötü karakterle yüzleştik. Voldemort bunların başını çekiyordu elbet ama daha canilerine tanık olduk. Bu filmde ise ana kötü karakterimiz Gellert Grindelwald. Bu karakteri canlandıracak kişinin Johnny Depp olduğunu öğrendiğimizde farklı duygular hissettik. Johnny düşüşteydi, bir yandan çok seviyoruz. Eleştiriler havada uçuştu. Ama filmin sonunda 30 saniye göründü ve kalpler durdu. Benim kalbim 30 saniye atmadı. Sessizlik oldu salonda ve Johnny Depp etkisi yaşandı. Bu adam bir efsanedir. Karakteri de Voldemort ile yarıştıracaktır. 5 film olacak bu serinin en önemli karakterlerindendir. Ve serinin finalini Johnny Depp yapacaktır.

2jljhm6-1460337115

Gazete manşetleriyle filmimiz devam ediyor. Gif denen şeyi ilk Harry Potter filmleriyle gördüğümüzü düşünüyorum. Çok seviyordum o sahneleri. Bu filmde görmek de ilk izlenim olarak beni içine çekti. Dedim ki Peter Jackson’ın yaptığını yapmayacak bunlar. Ve koltuğuma rahatça bıraktım kendimi.

FTB933_FBST_DTR4 1232.tif

New York… Dünya’nın Sonu senaryolarının çoğunlukla gerçekleştiği şehir. Yeni Harry Potter’ımız, Newt Scamander (Eddie Redmayne) gayet sade, klasik bir bavul ile New York’a ayak basar. Dünyanın çoğu yerini görmüş, büyü ve hayvanbilimci olan Newt, kesinlikle bir amatör değildir. Hogwarts’dan mezun olmuş, Albus Dumbledore‘un referans mektubunu taşıyan, insanların kötü yanlarını deneyimlemiş birisidir. Newt der ki “Dünyadaki en tehlikeli yaratıklar insanlardır. Ve ben bu fantastik yaratıkları insanlardan koruyorum.” İçi tertemiz, saf duyguları olan, hayvan sevgisinin somut hal kazanmış bir seherbaz. İngiliz olmasının yanı sıra Amerika’nın sahip olduğu en önemli kurala karşıdır. “Büyü gizli kalmalı, No-maj’ler ile arkadaş dahi olunmamalıdır.” Newt bu düşünceye karşıdır. Ve No-Maj, amerikanların büyücü olmayanlara kullandığı kelimedir. İngilterede bu Muggle‘dır.

fb-trl2-niffler_alt

Gümüş sesleri duyan bir yaratık, çantadan çıkmaya can atıyordur. Sakar, naif, heyecanlı bir Amerikan Vatandaşı bankayla olan görüşmesine yetişmek için dikkatsizce, Newt’in çantasına çarpar ve Burnuk kaçmayı başarır. Bu sırada Barebone ailesiyle karşılaşır. Bu aile büyü karşıtı propagandalar yapar, büyüyle en ufak temasta ağır cezalar uygular. Newt, bıyık altından gülerek ve utanarak cevap veremez. Burnuk’u görür ver onun peşine düşer. Çok hızlı hareket eden bu yaratığın yerini belirlemek için çantasına çarpan kişinin yanına oturur. Ve filmin bomba karakteri Jacop Kowalski ile tanışır. Kowalski, konserve fabrikasında çalışmaktan bıkmıştır ve enfes kekler, tatlılar yapmak ister. Bunun için bankaya kredi başvurusunda buluşur ancak herhangi bir teminat gösteremediği için reddedilir. Üzgün bir şekilde görüşmeden çıkan Kowalski, Newt’in büyüsüne “kapılır”. Parlak şeyleri seven Burnuk, istemeden bankanın kasasını soymaya başlar. Newt onu burada yakalarken banka tarafından hırsız damgası yerler ve büyüyle kaçarlar. İşinden uzaklaştırılmış Tina bunları izler ve şehri korumaya çalışır. Newt ise Kowalski’nin hafızasını silemeden Tina tarafından yakalanır. Ve muhabbet Kemal Sunal mizahıyla devam eder, çantalar karışır. Bu yaşananlar macerayı başlatır ve geri dönüş yoktur.

fb-trailer-69-graves-attacks-newt

Amerika’nın gizli cadı ve büyücü komitesi, büyük bir tehlikeyle karşı karşıyadır. Büyünün açığa çıkma tehlikesini ölçen alet, kırmızı alarma çok yakındır. Grindelwald’un bu konudaki rolü büyük tabiki. Bunu hatırlarsanız Sırlar Odası filminde görmüştük. Uçan araçla görünen Harry ve Ron, büyük bir tehlike yaratmış, ceza almışlardı. Bu filmde de konu bunun üzerine. Newt’in çantasındaki canavarlar görünürse, artık geri dönüşü olmayacak, tüm şehrin hafızasını silemeyecekler, medya durdurulamayacak ve savaş çıkacak. Bunu engellemek isteyen komitede Graves (Colin Farrell) çok güçlü bir seherbazdır, asa kullanmadan büyü yapabilir. Tina, Newt’i Graves’e teslim eder ancak çantalar karıştığı için Newt serbest kalır. Bu sırada yeni çantasıyla başı belaya giren Kowalski, seyircileri güldürmeye devam eder. Bilirsiniz, ezik, her şeyde yeni, saf bir karakteri, ingilizler hep mizah unsuru olarak seçer. Ben normalde buna karşıyımdır. Ama Dan Fogler fevkaladenin fevkindeydi. Kahkaha attığımı hatırlıyorum. Gerçekten çok güldüm.

ilvermorny-fantastic-beasts

Harry Potter göndermelerine değineyim biraz da. Ilvermorny, dünyanın en iyi büyücü okuludur denir. Newt ise en iyisi Hogwarts’dır diyerek tüyleri diken diken eder. Gece Kulübünde bir şarkı çalar, Unicorn ve Hipogrif kelimeleri geçer. Ve filmimizin kilit canavarı Frank, bir hippogriff esintisi yapar. Thunderbird olduğu söyleniyor ama bana direkt olarak Azkaban Tutsağın’daki Hagrid’in Hippogriff’ini hatırlattı. Ev cinlerini görüyoruz hatta bir yerde Kowalski’nin ev cini diyaloğuna tanık oluyoruz. Barebone ailesinden bir çocuk bir soru sorar “Kafamdaki yara sıradan bir yara değil mi? Büyücü değilim ben. “ Burda ise bariz bir Harry Potter göndermesi yapılıyor. Çok hoş! Fragmanda bile gördüğümüz Lumos Maxima büyüsü, Accio büyüsü bizi yine mutluluktan uçurmuştur. Son olarak bir göndermeden fazlasına değineceğim. “Leta Lestrange!” Queenie Goldstein karakterimiz “Legilimency” özelliğine sahiptir ve Newt’in zihnin okur. “She is a taker. You need a giver.” der ve Leta Lestrange’i gömer. Bize de Bellatrix Lestrange‘i hatırlatır.

fantastic-beasts-and-where-to-find-them-gets-a-new-tv-trailer-social

Newt Scamender, Tina ve Queenie Goldstein, Jacop Kowalski, filmimizin dörtlüsüdür. Çok başarılıdır, eğlencelidir. Duygu doludur. Filmimizin merkezinde Kowalski der ki, “Ben şimdi bu bütün büyülü şeyleri unutacak mıyım?” Bu bizi duygulandırır. Çünkü düşünsenize Harry Potter serisinin olmadığını, hiç yazılmadığını? Bunu bile düşünemezken, o dünyadan silinmek? Büyük empati gerektiren sahne, Kowalski’ye kalplerde yer verecektir.

fantastic_beasts_and_where_to_find_them_review_1479386007007

Filme geri dönüyorum. Graves gizliden, Credence’e büyücü bir çocuğu araştırmasını söylemektedir. Çok ilgilendiğini gösteriyor, çok seviyor gibi davranıyordur. Obscurial olduğunu çoktan fark eden Graves, bu ruhun 10 yıldan fazla yaşayamayacağını bilir, bu yüzden küçük çocukları araştırmaktadır. Sürekli kasvetli bir büyücü şarkısı mırıldanan küçük kız, şüphelerin merkezindedir. Credence, kızın odasını ararken bir asa bulur ve büyücüyü bulmuştur. Evet, bu küçük kız, Tina gibi küçükken büyücü olmanın zorluklarını yaşıyordur. Cezalandırmak için kemerini çıkarır ancak kızımız gücünü gösterir ve kaçar.

FTB933_FBST_DTR4 2203.tif

Bu sıralarda başkan olmaya çalışan birisi vardır, Senatör Shaw. Babası Shaw Senior (Jon Voight) oğlu tarafından uyarılır. Büyücü tehlikesini, medyaya taşımasını ister ancak babası bunu dinlemez. Senatör Shaw ise Credence’i çağırıp yerin dibine sokar. Mazlumun ahını alan baba, oğlunu konuşma sırasında kaybeder. Aleyna Tilki’den “Mazlumun ahı aheste aheste alınır, bırakın kazandım zannetsin zavallı” sözleri kulakta çınlamaya başlar. Her neyse Obscurial’ın ne kadar güçlü olduğunu bu saldırıda görüyoruz. 10 yaşından büyük olması ise cabası. Graves ile Newt bu olay karşısında ne yapacağını planlamaktadır. Graves bu büyük gücü kendisi için ister, Newt ise çocuğu ölmeden Obscurial’dan kurtarmak ister. Credence kendisini kaybedince, büyü dünyasının tehlikede olduğunu düşünen komite müdahale eder ve Credence’i öldürmüştür. Bu bizi üzüyor evet. Newt’in sakalı olmadığı için sözü hiç dinlenmiyor. Graves’in gerçek kimliğini fark eden Newt, büyü ve canavar bilgisini konuşturup, Graves’i yani Grindelwald’ı adalete paket etmektedir. İşte bu sahnede Johnny Depp görünür ve sinema salonunda cırcır böcekleri ötmeye başlar.

obscurial-fantastic-beasts-2

Uzun bir yazıdan sonra özetleyeceğim. Eddie Redmayne’e hayran kaldım. The Teory of Everything’de de hayran kalmıştım ancak bu karakteri sevdirdi herkese. Harry Potter’dan sonra başrol sevdirmek çok zorken, bu yükün altından mükemmel bir şekilde kalkıyor. Harikulade bir performans. Ayakta alkışlamak istedim. David Yates ve Rowling ikilisine, bize tekrar bu dünyayı izleme şansını verdiği için, teşekkürü borç biliyorum. O müziği tekrar dinledik, büyülere şahit olduk. Filmin isminden dolayı olarak canavarları nasıl gösterecekleri çok önemliydi. Bu konuda da 10 üzerinden 10’u hak ediyor. Burnuk bizi çok güldürdü. Eddie’nin doğaçlama çiftleşme çağrısı ise kusursuzdu. Diğer filmleri merakla bekliyoruz. Çünkü sene 1926, savaşın ilk adımı atılıyor. Yıl olacak 1945, Albus Dumbledore ile Geller Grindelwald’un düellosuyla seri son bulacak. Hepimiz bunun heyecanıyla bir “decate” daha geçireceğiz. Hatta ve hatta, bu yıllar arasında Voldemort’un Hogwarts macerası başlıyor. Bu yüzden filmlerin birinde görme ihtimalimiz yüksek.

static-srcdn_-comslirw1400-h700-q90-c1400700wp-contentuploads201611fantastic-beasts-grindelwald-johnny-depp-e67fd34c42d68d1de64d23351147a1ec9d4565c7-4

Film tam bir görsel şölen. Kötü açıdan eleştirmeye değer hiçbir şey göremedim. Sadece Jon Voight gibi bir efsane daha aktif olmalıydı. Siz de görüşlerinizi bizimle paylaşın. 2018’i birlikte bekleyelim. Sağlıcakla kalın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER