Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine keşfettiğim bir oyun Domina. Twitch kanalında oynanması çok şahane olacağını önüme sürülerek başladım, ve 8bit gladyatörlerin bu kadar ciddi bir atmosfer yaratamaması gerektiğini düşünüyorum.

Domina_Title

Roma İmparatorluğunun çöküş dönemlerinde geçiyor oyunumuz. İmparator bir yıl boyunca sürecek oyunların ilanını yapıyor, ve imparatorluk çapında, her şehirde gladyatör oyunları halkı imparatorluğun içerisinde bulunduğu çöküntü haline kör tutmak için düzenleniyor. Tam bu noktada işler bir Spartacus tonu vermeye başlıyor. Karakterimiz babasının Ludus’unu (gladyatör okulu) miras ediniyor. Oyun sizi bu noktada olayın içine atıp adım adım her şeyi anlatıyor. Eğitim görevleri gayet güzel ama bir süre oyunun mekaniklerini kurcalarsanız çok daha hızlı, çok daha fazla şey öğrenebiliyorsunuz. Nitekim bende bu şekilde bir şeyleri öğrenmeyi severim.

Oyuna başladıktan sonra, ilk ve en önemli kaynağımız olan gladyatörler ile karşılaşıyoruz. Oyun size başlangıçta tamamen şansa dayalı üç veya dört tane gladyatör, bir tane doctore (gladyatör eğiticisi) belli bir miktarda altın, su, yemek ve şarap veriyor. Gladyatörler dövüşlerde bize kaynak kazandırıyor, bizde bu kaynakları inşaat, yeni dövüş taktikleri araştırması gibi gelişimlere harcıyoruz. Sonuç olarak tipik bir ekonomi döngüsü var, gelir var bu gelirin harcanabileceği, fayda sağlan şeyler var. Tabi altını istifleyebilir, kendinizi Roma’da Moileire’in cimrisi ilan edebilirsiniz ama bunun oyun için size bir faydası yok.

Gladyatörler, az evvel söylediğim gibi oyunun ana konusu ve bizim ana gelir kapımız. Bu yüzden bütün detaylar burada. Bir gladyatörün dövüşlerde ne çapta savaşacağını etkileyen bir sürü etken var. Moral, çeviklik, saldırı yeteneği, savunma yeteneği, güç ve odaklılık altında toplanan bu etkenlerin gelişimini biz gladyatörün eğitimini tasarlarken karar veriyoruz. Bu eğitimi ise gladyatörlerin Ludus’a katılırken yanlarında getirdikleri belli dövüş tercihleri üzerinden tasarlıyoruz. Kimi gladyatör kelebek gibi uçup arı gibi sokmak taraftarıyken, kimi kalkanına güvenmekten yana karşımıza geliyor. Eğitim, dövüş tercihleri derken son nokta gladyatörlerin sınıfları tabi. Üç tane sınıf ile karşımıza çıkıyor oyun. Thra Ex, bizim bildiğimiz kılıç kalkanla dövüşen gladyatörler, Murmillo ağır zırhlı ve çift el kılıçla kafa göz girenler, Retiarius ise mızrak, kalkan ve pek popüler ağ atmakla mükellef, hafif zırh giyen abilerimiz. Fark ettiyseniz bahsettiğim her şey min/max yapmak üzerine. Tabi bunun hiçbir zaman kötü bir şey olduğunu söylememişimdir. Gladyatörlerimizi eğittik, onları zeki, çevik ve ahlaklı hale getirdik, son olarak üzerlerini başlarını zırhlarla, kılıçlarla kalkanlarla donattık geriye oyunun bize sunduğu lütuf sistemi kalıyor. Jupiter’in lütufları oyunun size rastgele verdiği kartlarla gladyatörlerinize vereceğiniz kuvvetli ve kalıcı (en azından gladyatör ölene kadar) bonuslar. Gerçekten çok güçlüler ve karşılaştığınız rakiplerin çoğu en azından bir tane lütuf ile karşınıza çıkıyor.

ss_19a3ec5ae6a015b6721be8eb70225ff573905763.1920x1080

Gladyatörleri o kadar eğittikten, üstlerine başlarına bir şeyler aldıktan sonra pek tabii onları maçlara çıkartmak lazım gelir. Bunun için oyun karşınıza pek çok seçenek çıkarıyor. Belirli aralıklarla gerçekleşen dövüşler hali hazırda var, bunun yanında şehrimizdeki askeri ve sivil yetkililer ile maçlar düzenleyebiliyoruz, veya yer altı dövüşlerine katılabiliyoruz. Gladyatörler dövüş kazandıkça her yeteneklerine +2 kazanıyor ve zafer sayılarına göre piyasa değerleri artıyor. En kuvvetli şampiyonlarınızı ise yerel şampiyonlara karşı test ediyorsunuz ve oyunun nihai amacı da üç tane yerel şampiyon yenip, Roma’da ki oyunlara katılıp burada şampiyon olabilmek. Ya da bir yıllık zamanınız dolana kadar kendinize hedef koyduğunuz şeyleri gerçekleştirebilirsiniz. Açıkçası ben bir ara Smaug gibi altın yığınları edinmek istiyorum.

Oyun Twitch ile ortak geliştirilmiş bir oyun. Zaten pazarlamasının büyük bir kısmını buradan yapmış. Eğer bir yayıncıysanız, edindiğiniz gladyatörlerin ismi izleyicileriniz arasından rastgele seçiliyor. Ayrıca oyun süresince karşınıza çıkan olayları izleyicileriniz oylarıyla kararlaştırabiliyor, dövüşlerde size destek veya köstek olabiliyor, son olarak da teslim olan gladyatörlerin yaşam ölüm kararını verebiliyorlar. Bu da çok eğlenceli bir ortam ortaya çıkartıyor.

Değinmediğim müzik ve grafik konusuna şöyle bir şey iliştireyim. Oyunun grafikleri 8-bit ile yapılmasına rağmen güzel duruyor, renk paletleri iyi seçilmiş. Müzikler ise çok çeşitli değil ama gaz vermek için oradalar. Domina kısa süren ama tekrar tekrar oynanabilir, eğlenceli çerezlik bir oyun. Fiyat etiketi de uçuk kaçık değil. Kısacası eğer bir iki saat geçirecek bir oyun arıyorsanız tam size göre.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER