Herkese merhabalar sevgili dostlar. Bu hafta sonu yapılan kapalı DoW 3 betasına katıldım, iki gündür el üzerine el atarak geçiriyorum ve bugün Dawn of War 3 gömeceğim biraz. İnceleme yapmak isterdim ama övecek pek bir şey bulamadım. Çok uzatmadan konuya giriyorum.

Dawn of War 3 ilk duyurulduğunda çok heyecanlanmıştım. Seriyi oynayanlar ne kadar güzel bir seri olduğunu bilir. THQ ve Relic’in çalışmalarından doğan muazzam iki seriden biri Dawn of War serisi. Warhammer 40.000 evreninde geçen seri, ilk oyunuyla bize savaş alanlarında çekişme yaşatırken, ikinci oyunuyla ufak çaplı operasyonlar tadını yaşatmıştı. Çok güzeldi bu oyunlar. Taktiksel düşünen, birliklerini koruyup kollayan, rakibin açığını yakalayan kazanırdı. Kazanmanın bir zevki vardı. Yeni oyunla beraber bunları unutun. Kim çok üretim yaparsa o kazanır mantığıyla, modernist bir bakış açısıyla ele almış evreni. Teker teker her bir konuya değinelim dilerseniz.

2_3630
Övülesi Yanı 

Ortam Warhammer 40.000’in basık karanlık evreni gibi olmadan evvel şöyle iyi yanlarını bir ele alalım oyunun. Grafikler güzel. İlk haberler gelmeye başladığında grafikler eleştiri odağı olmuştu, ama baktığınız zaman oyunun en güzel yanı grafikleri. Her bir ünitenin detayları çok şık, haritalar biraz yüksek dozda olsa bile size o ortamı hissettiriyor. Kapalı betada üç harita var, ve üçü birbirinden farklı havaya sahip ve bu ekrana yansıyor. Binalar, tanklar ve aklınıza ne gelirse güzel duruyor.

Söyleyebileceğim bütün iyi şeyler bu kadar. Ünite animasyonları absürt. Relic burada her ünitenin hareketinden direk tanınmasını sağlayacağız diye bir iddia ile üzerini örtmeye çalışmıştı konunun, yemedik. Hödük birlikler ve “overblown” efektler, firizbi baltalar, silah patlamaları falan derken hiçbir üniteyi zaten tanıyamıyorsunuz. Kısa yol tuşları da olmasa oyunu oynayamayacaksınız, o derece bir karmaşa söz konusu.

Elit ünitelerin animasyonları burada biraz daha şık, Şovalye Solaria’yı mesela oturur izlersin, her bir makine parçası, her bir hareketi çok gerçekçi. Wraithknightlar olsun, Orcların araçları olsun, güzeller. Çatışmalar çok yoğun olmadığı zaman her bir kareden bir poster, bir tablo yapılır. Ama sorun burada başlıyor. Resim ve poster aramıyoruz biz.

dow3-gab-edge_1464004606

Yeni Primarch Gabriel Angelos

Gelelim oyunun etrafında döndüğü ana noktaya: Elit karakter ve birlikler. Bu koca karakterler oyunun etrafında döndüğü konu, Assault Terminatorlar çatır çatır rakibinizi çekiçleriyle düzlerken, yanında gönderdiğiniz birlikleriniz ateşi çekmek ve ucundan kıyısından hasar vermek için varlar. Sayıları çokça olduğu zaman aslında çok kuvvetliler, ama bir elit birlik veya karakter, normal birliklerin dört beş tanesine bedel. Üstelik kendilerine özel bir kaynakla basılıyorlar.

Burada bence Relic bir Warcraft 3 etkisi yaratmak istemiş, o eski tadı geri getirmeye çalışırken çok farklı yerlere varmışlar. O vardıkları çok farklı yer çok gereksiz bir yer olmuş. Gabriel Angelos bu arada, Dawn of War serisinin en önemli karakterlerinden bir tanesiydi. Olayı normal bir Space Marine olmasına rağmen, dirayeti, azmi, zekası ve İmparatora olan inancıyla bizi zafere taşıyan bir komutan olmasıydı. O artık bir Primarch. İmparator kopmuş kollarını ve bacaklarını bir araya getirip, tahtından kalkıp ne zaman Terra sarayındaki laboratuvarına indi bilinmez, lakin Gabriel Angelos üzerinde çok sağlam bir çalışma yaptığı aşikar. Diğer birliklerimizden farklı olması için KOCAMAN bir Angelos var artık. Aynı şey diğer elit karakterler için de geçerli. Zarif Eldar ırkının bile elitleri büyük. Bu konuda Orclar hakkında şikayet etmeyeceğim, zaten en büyük ve en güçlünün yönettiği bir ırklar, o yüzden orada mantıklı. Galiba İmparator Space Marinelerin gen havuzuna Orc geni eklemiş.

Bu elit birlikler yanlarında iki özel güç, ve tatmin edici derecede dayak atma kabiliyetiyle geliyorlar. Oyunun erken fazlarında edindiğiniz düşük seviyeli heroların, özür diliyorum elitlerin, oyuna çok büyük bir etkisi olmasa da kendilerini fark ettirirken, oyun sonlarında edindiğiniz dev savaş makineleri çok büyük farklar yaratıyor. Üç ırkın da farklı mekanikleri ve farklı işleyen elitleri var. Çeşitlilik konusunda sıkıntı yok yani.. Ama hepsi ile aynı oyunu oynuyorsunuz. Ünitelerle gir, elitlerin güçlerini en etkin bir şekilde, doğru zamanda doğru yere at, savaşı kazan.

Dawn Of The Ancients 

Gelelim elleri nasıl oynadığınıza. Her haritada belli sayıda kaynak noktası var. Bunlar üç farklı kaynağı temin etmenizin tek yolu. Fakat farklı kaynak noktaların farklı yerlerde olması gibi bir durum söz konusu değil. Yani DoW 2’de şu nokta tedarik, bu nokta enerji iken, bunda hepsi aynı noktada birleşiyor. Farklı yerlerden farklı kaynak toplamak yerine az kaynak toplayabildiğiniz ve çok kaynak toplayabildiğiniz noktalar var. İki üretim noktası ile başlayıp dört ile bitiyor, bu üretim noktalarının ürettiği kaynağı ise zaman içerisinde artırabiliyoruz. Bunun yanında bazı haritalarda elit puanı veren kaynak noktaları var. Bunları aldığınız zaman daha çok elit puanı topluyor, güçlü elitleri daha erken haritaya sokabiliyorsunuz. Bu size büyük bir avantaj sağlıyor.

Kaynakları topladıktan sonra oynadığınız ırka göre altı veya sekiz binadan oluşan geniş bina yapma listemizden ihtiyacımız olan binaları inşa ediyor, bu binaların verdikleri birlikleri kaynak alanlarında üstünlük kurmaya çalışıyoruz. Kaynakları kontrol ettikten sonra, rakibin iki jeneratörünü yok edip, iki kulesinden birini alıp, en arkadaki Ancient’ını indiriyor, oyunu kazanıyoruz.

Elitler haricinde, normal birliklerimiz farklı farklı görevleri üstleniyorlar, biraz taş kağıt makas buldozer sistemi var ama, makas hem taşı, hem kağıdı alıyor, sonra buldozer gelip makası eziyor. Oyun size farklı varyasyonlarda ve farklı işlevleri olan birlikler sunuyor. Yakın dövüşçüler ellerinde kılıçlarıyla rakibin dibine giriyorlar, ağır makineli silah kullanan birlikler herkese ağır hasar veriyor lakin yakın dövüşte zayıflar. Silahlı birlikler ise uzun mesafeden güçlüler, gelişimlerini edindiğiniz zaman büyük hasarlar verebiliyorlar. En sonunda tanklar açılıyor, ve eğer tanklara hasar verebilen bir birliğinizi hayatta tutamadıysanız veya üretmediyseniz, üzerinizden geçiyor. (Ben pek tabii tank üreten tarafım.. Evet kesinlikle… Yok canım yenilmek ne demek… O TANKLARI NE ARA BASTI?!?!) Yukarıda bahsettiğim taş kağıt makas buldozer sorunu, pek tabii denge sorunu.. Her hangi bir firma olsa zaman içerisinde düzeltir diyeceğim, fakat Relic’ten bahsediyoruz. Henüz çıkarttıkları hiçbir oyunda denge sorununu çözemediler.

Aslında mekaniksel olarak bir sıkıntı yok, ama hiçbir çeşitlilik yok. Çünkü her el aynı üretim zinciri size oyunu kazandırıyor, eğer karşıdaki rakibiniz karakter yeteneklerini güzel kullanıyorsa ancak o zaman size hasar verebiliyor. Her hangi bir çevirme hareketi yapmanıza gerek yok, çünkü her yönden aynı hasarı veriyorsunuz. Siper alma sistemi yok. Onun yerine belli savunma noktaları var haritada, bu sizi bütün menzilli hasarlardan koruyor, fakat yakın dövüş birlikleri bu noktanın içerisine girip içerideki birliklerinizi hacamat ettikten sonra pek bir anlamı kalmıyor. Ayrıca bu savunma noktaları çok kilit noktalarda değiller, çoğu zaman kilit noktaların biraz uzağında kalıyorlar ve stratejik hiçbir değerleri olmuyor.  Yani çok birlik üreten, elitlerin özelliklerini iyi kullanan ve karşı taraf tank üretmeden tank üreten, yani kaynak üstünlüğü olan kazanıyor oyunu.

Anlattığım her şey size normal bir strateji oyununu anımsatıyorsa haksız değilsiniz. Dawn of War 3, normal bir strateji oyunu. Dawn of War serisinin, ve Company of Heroes serisinin devrim niteliğinde olan bütün özelliklerinden arındırıp, karşımıza normal bir strateji oyunu çıkartıyor Relic. Bu oyunlardan zaten var Relic. Starcraft 2 var en başta. Pek tabii Starcraft oyuncusunu kendine çekmek için yenilikler yap. Moba oyuncusunu kendine çekmek için yenilikler yap. Ama ne Starcraft oyuncusu, ne Moba oyuncusu aynı oyunu oynamak için gelir. Seni farklı yapan her şeyi bir anda çöpe atıp, iki türü harmanlayıp ortaya çıkarttığın bu yeni fikri sunarken satışlarının hiç olmadığı kadar düşeceğinin farkında değil misin ? Senin araştırma şirketin kim evladım.. Ah güzel firmam benim.

maxresdefault

Ez Cümle 

Dawn of War 3, bir Dawn of War oyunu değil. Bunu unutun bir kere. Dawn of War 2 serinin son oyunuydu, Dawn of War 3 serinin adını kullanan bir oyun. Gerçi hikayesi bağlı olacak ya neyse. Bu gözle baktıktan sonra oyunu belki eğlenceli bulabilirsiniz. Zevkinize hitap ediyor olabilir. “Abi bir Moba olsa, ama her birliği ben yönetsem” demişliğiniz varsa oyun tam size göre. Tabi 180 liranız varsa. Eğer oyunun fiyatı bir gün 70-80 liraya düşerse, o zaman almayı düşünün derim.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER