Bu aralar çizgi romanları eskiye nazaran çok daha fazla okumaya başladım. Elimden geldiğince takip edip, site için yazılar hazırlamak amaçlı bu kararı aldığım söylenilebilir. Bir başka sebebi ise çizgi roman okumayı oldukça özlemiş olduğumu farketmem. Marvel ve DC’nin sinemalar üzerinden yaptığı savaşlardan ötürü çizgi romanlar dahi onlarla bir gideyim diye ne badireler atlattı. Örneğin Marvel’ın yüzü Spider-Man’den Iron-Man’e geçti ve bu şahsım adına hoşuma gitmeyen detaylardan sadece biri. Sinema evreni ile çizgi romanların satışını iyice arttırmak adına paralellikleri arttırmak bence yanlış bir yön. Bir başka örnek Harley Quinn’in Margot Robbie versiyonundan sonra çizgi romanlarda da neredeyse aynı tipe bürünmesini gösterebiliriz. Her neyse, konumuza dönersek çizgi romanları okurken farkettiğim güzel bir detaydan yola çıktım. Dönemimiz kadın süper kahramanlarının veya villainların, erkeklerin maceralarının yanında artık figüran değiller. Evrenler arası çok ince noktaları tamamlayan hatta başrol olduğu bir dönem. Örneğin her ne kadar Civil War II çok sevilmese bile Iron Man’in karşısında yer alan bir Captain Marvel vardı. İşte kadının gücü diyerek sizlere en iyi 5 kadın villainlarımı listeledim. Bu liste tamamen kendi sevdiğim karakterler üzerinden oluşturuldu bu yüzden HOOOAYDAA çekmenize gerek yoktur diye düşünüyorum. He, listeye şu da girse çok iyi olurdu veya benim listem de şu diyerek yorumlara katılırsanız çok sevinirim, o ayrı.

Haydi başlayalım.

5- Black Cat

temp1

Spider-Man evreninde Felicia Hardy tam olarak villain sayılmasa bile yaratılışı Kingpin tarafından olması ve çok da kahramanca işler yapmadığını varsayarsak bu listeye alabilirim diye düşünüyorum. Gücü, çevikliği ve bulunduğu ortam da olan herkese kötü şans getirdiği için kendisi oldukça şanslıdır ve işleri yolunda gider. Spider-Man ile aşk yaşadıkları da olmuştur ancak genel olarak Peter’ı dişiliği ile oyalamayı sever ve istediğini alır. İlk görünüşü The Amazing Spider-Man 194. sayıdadır ve orijin hikayesi ise bir sonraki sayı olan #195’te anlatılır. Silah olarak eldivenlerinde gizli olan pençelerini kullanmakla yetinir. Civil War sırasında çıkan Superhuman Registration Act’ı imzalayarak devlete kayıtlı süper kahramanlık yapan biri haline geldi. Sinemalar da onu son olarak The Amazing Spider-Man 2’de şuan Star Wars: Rogue One ile meşgul olan Felicity Jones canlandırmıştı.

4- Poison Ivy

batman-poison-ivy-1366x768-wallpaper

Yeşil rengin Green Arrow’dan bile önce akıllara getirdiği Poison Ivy, hem DC çizgi romanlarının hem de benim vazgeçilmezlerinden biridir. Orijinal Poison Ivy, 1966 yılında yazar Robert Kanigher ve sanatçı Sheldon Moldoff tarafından yaratılmıştır. Catwoman’ın oldukça sevilmesinin ardından Batman’e bir kadın villain yaratmak amacıyla tasarlanan Ivy, bitkilere takıntılı olduğu ve bu bitkileri çok iyi kullanabildiği için düşmanlarını çekiciliğiyle etkilediği gibi onları bu bitkileriyle zehirler. Modern Çağ çizgi romanlarında Ivy, DC evrenini etkileyen Crisis on Infinite Earths ile çok değişmese bile yeniden tasarlandı. Ailesinden uzak bir şekilde botanik bitki ve biyokimya üzerine üniversite okuyan Pamela Isley, burada ki hocası Dr. Jason Woodrue tarafından baştan çıkarılıyor. Woodrue’nin yaptığı bitki deneylerden birini Isley’e enjekte ederek onu Poison Ivy’e çevirir. Batman filmlerinde ise Uma Thurman tarafından canlandırılmasına rağmen o korkunç filmleri hatırlamak istemiyor ve 3 numaraya geçiyorum.

3- Elektra

Frank Miller’ın Frank Miller olduğu zamanlar olan 80’li yıllar da Daredevil’ın sevdiceği olarak yaratılan ancak çok daha derin bir alt teması hazırlanarak harika bir villain’a evrilen Elektra’yı listemin 3.sırasına alıyorum. Çizgi roman ilk görünüşü Daredevil #168’e denk gelir ve yılı 1981’dir. Netflix Daredevil dizisinde istediğim Elektra’yı göremediğim için hala üzgünümdür ancak o dizide Daredevil gibi Punisher gibi über ötesi karakterler yeterince efsane işler yaptığı için bu konuyu çok düşünmedim. Orijin hikayesinde ise, Yunan büyükelçisinin kızı olan Elektra Natchios dövüş sanatlarıyla yakından ilgili bir hatun. Babasıyla birlikte ABD’ye gelir ve hayatının aşkı Matthew Murdock’un da olduğu Columbia Üniversitesinde siyaset bilimini okur. Elektra’ya dönüşmesini tetikleyen olay ise üniversite kampüsünün teröristlerce basılıp öğrencilerinin rehin alınmasıyla başladı. O sırada orada olan Matthew ile Elektra, teröristleri dinlene dinlene dövmüşler ancak Daredevil, Elektra’nın babasını terörist sanıp ona da vurmuştur. Sevdiceğinden darbe yiyen ve adalete güveni kalmayan Elektra, Japonya’ya yolu düşer ve orada ustaların ustası Stick’ten dövüş eğitimi alır. Elektra’yı sevmemin nedeni iyilikle kötülük çizgisinin tam ortasında olması yanı sıra karakterinin çok sert olmasındandır. Sanırım sert kadın seviyorum, evet.

2- Martha Wayne

footsteps-of-the-father

Aslında başlıkta çizgi roman dedim ama bir yerlerde Joker varsa ve bu kişi farklı evren de dahi olsa bir Wayne ise onu koymam gerektiğini düşündüm. Hikaye örgüsü açısından beni çok etkilediği için Martha Wayne’i atlamak istemedim. Flash, annesini kurtarmak için zamanda geri döndüğünde Flashpoint evrenini yaratır ve burada Bruce Wayne vurulup ölen kişi olduğunu çoğumuz duymuşuzdur. Thomas Wayne oğlunun ölümü sonrası Batman olurken, anne Martha Wayne ise bu acıyı kaldıramayarak delirir ve Joker’e dönüşür. Bu karakter Justice League: The Flashpoint Paradox filminin sürekliliğine özeldir ve Martha Wayne’in uyarlamasıdır. Orijinal karakter Bill Finger ve Bob Kane tarafından oluşturuldu ve ilk olarak Detective Comics # 33’de yer aldı.

1- Harley Quinn

harley-quinn-wallpaper-wide-is-cool-wallpapers

Hayır, hayır Margot Robbie’nin bu listeye hiçbir etkisi olmamıştır. Baştan bunu eklemek isterim ama ilk cümlem için çarpılmam umarım. Harleen Frances Quinzel’in hikayesini artık çoğumuz ezbere biliyor, ülkemizin güzide moda programlarında cosplayleri bile yapılıyor. Joker’e olan platonik ve takıntılı sevgisi, Harley’i diğer karakterlerin yanında çok farklı kılıyor. Bunun dışında bilinenlerin aksine sadece Suicide Squad’a değil, Secret Society of Super-Villians, the Secret Six ve the Gotham City Sirens’a da üyedir. Geçtiğimiz günlerde Gotham City Sirens filminin geleceği haberini şurada aktarmıştık. Warnes Bros. biraz daha yönetmenlerle karışmayı bıraksa harika filmler çıkacak ama işte. Harley’nin ilk ortaya çıkışı ise ilginçtir ki çizgi romanlar değil. 1992 yılında yayımlanan Batman: The Animated Series ile bir anda ünlendi ve 1999 yılında Batman: Harley Quinn ile bugünlere kadar geldik.

Benim kişisel listem bu şekilde ancak en başta belirttiğim gibi kendi kadın villainlarınızı yorum olarak yazın, beni eklemediğim için bin pişman edin! Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere.

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER