Ağustos’ta başlayacak Defenders dizisinin bir de çizgi romanı gelmese olmazdı. Bu geliş tabii ki de uzun süredir çizgi roman okuru olanların aşina olduğu Defenders ekibi değil. Ekip dizide de ekibi oluşturacak Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage, Iron Fist dörtlüsünden oluşuyor.

İncelemede sayı hakkında Spoiler olacağını belirterek serimizin ilk sayısı hakkında yazmaya başlamak istiyorum.

Serinin yazar koltuğunda Brian Michael Bendis, çizer olarak Marvel’ın son yıllarda sıkça kalemine başvurduğu David Marquez, renklendirmede ise Justin Ponsor var. Seri belki de gelecek Netflix dizisinin etkisinden dolayı raflara gelmiş olabilir, ama bu kesinlikle serinin kalitesiz, özensiz olacağı anlamına gelmesin. Ortada basit bir gelir amaçlı seri yok. Bunu söylememin nedeni ise Bendis. Bendis’in ekipteki her karakterle oldukça geçmişi var. Uzun bir süre çok beğenilen bir Daredevil serisine imza attı, Jessica Jones karakterini, dizinin ilk sezonuna da uyarlanan Alias adlı seri ile çizgi roman dünyasına tanıttı, Luke Cage ve Iron Fist solo serilerini hiç yazmamış olsa da Kiralık Kahramanlar’ı da 2005 yılında yazdığı New Avengers ekibine dahil etti, hatta Cage’i ekip lideri yaptı. Şu an ise güncel olarak Jessica Jones serisinin yazar koltuğunda. Dolayısıyla Bendis’in karakterleri anlıyor ve onları tanıyor oluşu, karakterlere yazılmış diyaloglara ve birbirleriyle olan etkileşime de yansımış. Serinin konusuna gelirsek, Diamondback ölümden dönmüştür – yine bir Netflix dizisi esintileri – ve ekibimizin her bir üyesine aynı anda saldırarak onlara savaş açmıştır.

df 1İlk sayı hem uzun süredir çizgi romanlar okuyanlar için hem de diziler ile dahil olan yeni okurlar için güzel bir başlangıç oluştursa da, sayıda açıklanmayan, kafalarda soru işareti bırakan noktalar var. Bunun da nedeni ise seri aslında hikaye için 0.sayı niteliği gören bir FCBD (Free Comic Book Day) sayısına sahip. Jessica’nın vurulmasını ve diğer 3 ekip üyemizin de saldırıya uğramasını o sayıda görüyoruz. O sayıyı okumayanlar için 1.sayıda resmedilen Diamondback karakterinin ekibe saldırma amacı ise oldukça havada kalıyor. Bir tutarsız nokta ise ekibin ”dördümüze aynı anda saldırıldı, kimliklerimizi biliyorlar, öyleyse ekip olalım” mantalitesiyle kurulmuş olması. Sorun hem bunu Daredevil’ın söylüyor olması – ki kendisi hep yalnız takılan, yine Bendis’in yazdığı New Avengers serisinde Avengers’a katılmayı reddeden bir kahraman – hem de Daredevil dışındaki karakterlerin zaten kimliğinin biliniyor olması. Ekibin serinin ilk hikaye arkından sonra toplanmasını yeğlerdim. Ayrıca belirtmekte fayda var seride, Bendis’in Jessica Jones serisinde olduğu gibi bir yaş sınırlaması yok, dolayısıyla Jessica’nın bütün küfürlerini ”@#%$@#” şeklinde okuyoruz.

df 2Serinin çizimlerine gelirsek Marquez’in çizimleri yine harikalar, özellikle Ponsor’un kullandığı renkler ile birleştiklerinde ortaya zaman zaman gotik, noir bir hava çıkmış. Karakterlerin isminin yazdığı ve geçmişlerinden önemli anların resmedilmiş olduğu paneller ise hayranlık uyandıran cinsten. Seri şu anlık takibe almaya değer duruyor. Birkaç küçük mantıksızlık dışında bir hatası yok. Bu sayıda Marvel’ın ”street level” dünyasından Black Cat konuktu, 3.sayıda Punisher geliyor. Sayının sonunda ise 6-7 sayfalık bir The Pulse röportajı var. Okumuş olanlar bilir, The Pulse Daily Bugle gazetesinin özel bir bölümü ve Jessica derginin bu bölümü adına The Pulse adlı seride çalışmıştı. Röportajı çizgi romanlardan tanınan ve Daredevil ilk sezonda da gördüğümüz Benjamin Urich, Luke Cage ile yapıyor. Uzun süredir bir çizgi romanda bu tarz bir şey okumamıştım ve inanın çok güzel hissettirdi. Bendis’in daha önce de belirtmiş olduğum gibi karakterlere aşinalığı onların iç dünyasına bir pencere açılmasına sebep oluyor. Bu röportajda da Luke’un neden bu şekilde bir karaktere sahip olduğunu, omuzladığı sorumluluk bilincini, önemsemesini, bir baba figürü oluşunun nedenlerini görüyoruz. Bu röportaj kısmını serinin birçok sayısında görmek isterim doğrusu! Ben şimdiden 2. sayıyı sabırsızlıkla bekliyorum.

Siz de dizisini beklediğimiz ekibimizin çizgi roman serisine, hazır birinci sayısındayken bir şans vermelisiniz!

2 YORUMLAR

CEVAP VER