Tekrar merhaba. Geçirdiğim minik bir burun ameliyatı sonrası yazılara 1 haftalığına ara vermek durumunda kaldım. Bu ve bundan sonraki içerikler 1 hafta gecikmeli yazılıyor maalesef. O yüzden üzgünüm ve anlayışınız için teşekkür ederim. 

Hatırlıyorsanız geçtiğimiz hafta içi, bugüne kadar seçilmiş en iyi 5 Star Wars oyuncusu içeriğini hazırlamıştım. Burada ki tercihlerin tamamen kişisel olduğunu ve SW evrenine kattıkları anlam bakımından tercih edilmişlerdi. Şimdi ise sıra, ilk içerikten bile daha çok zorlandığım kötü oyuncu tercihlerine geldi. Kötü oyunculuktan kastım oyuncunun kendisine değildir, haddim dahi değildir. Ancak SW içerisinde stenileni veremeyen ve çok fazla sırıtan oyuncular yok değil. Bu yüzden yorumlarınızı asla sakınmamanızı ve görüşlerinizi söylemeniz hem benim hem site için oldukça önemli. Gelin birlikte övelim, sövmeyelim. Ehe.

Star Wars filmlerinden herhangi birini henüz izlememiş olanlar için SPOILER olabileceğini belirtelim. 

Hadi başlayalım.

5- Mace Windu / Samuel L. Jackson

tumblr_mv6tt2vutg1qffiy2o4_500

En başta söylediğim gibi, burada yazacağım oyuncular ciddi anlamda büyük oyuncular ve usta insanlar. Ancak herkes gibi onlarda insan ve bazı rollerin altından kalkamadıkları ve orada ne işleri var dedirten performanslar sergileyebiliyorlar. Mesela Master Windu rolünde ki Samuel L. Jackson. Kariyerini sorgulamak kimsenin haddine düşmeyecek kadar büyük bir profesyonel ancak Master Windu rolünde somurtan bir surat ifadesi + mor ışın kılıcı dışında herhangi bir etkisini gösterebilir miyiz ? He Anakin’e inatla güvenmeyerek, inanmayarak Darth Vader olma yolunu hızlandırmasını ekleyebiliriz ancak hikaye açısından bu da pozitif bir olay değil. George Lucas’ın sen film boyunca sırıt, mor ışın kılıcınla Boba Fett’in ve Darth Vader’ın yaratılmasında başrol oyna gel de sonra iyi bir şeyden bahset! Tabi bu söylediklerim şaka çünkü Anakin Skywalker’ın Darth Vader olmasından daima üzüntü duymuş biriyim. Onun karanlık tarafa gidişine etki eden herkese tiksintiyle bakma refleksim gelişti. Samuel L. Jackson’ın ise birçok muhteşem performansı arasında bu rolü saymak malesef mümkün değil.

4- Yaşlı Obi Wan Kenobi / Alec Guinness

tumblr_mfpk19esdv1qbhbseo1_500

Linç edilme ihtimalimi git gide arttırdığımın farkındayım ancak dediğim gibi, bu kişisel bir liste ve ben Alec Guinness gibi efsane bir ismi Obi-Wan rolüne bir türlü oturtamıyorum. Kendini en baştan itibaren BEN olarak tanıtan ve Luke Skywalker’ı karanlık taraftan ciddi anlamda koruyan, seçilmiş kişileri eğiten kalan son Jedilardan biri. Genç Obi-Wan Kenobi’yi iyilere alıp, asıl Obi-Wan’ı kötülere almak için YÜREK Mİ YEDİN ? iç seslerinizi duyabiliyorum. Belki teknolojik altyapıların yetersizliğinden çekilmiş rezil ötesi Darth Vader ile düellosu ve sonucunda olan ölümü, belki Luke Skywalker’ın o olmasa bile hala iyilikte kalabileceği ihtimali olması gözümde onun rolünü daha da azaltıyor. Bilge bir Jedi evet ancak bilgelikten çıkarak donuk bir oyunculuk sergilemiş Guinness reyiz. Belki de istediği gibi karaktere bürünemedi veya ona böyle oyna dendi bilemeyiz ancak filme yedirilme kısımlarında büyük sorunlar var. Tüm hayatı SW olmuş biri için benim listem, onun muhteşem kariyerine herhangi bir zarar veremeyeceği için gönül rahatlığıyla kötü kısma ekledim. Ne olursa olsun, Leia’nın dediği gibi HEPİMİZİN UMUDUDUR OBI-WAN KENOBI!

3- Natalie Portman / Padme Amidala

tumblr_m3h19gjidr1ro0pz8o1_500

Böyle bir yere gittiğiniz vakit çevrenize bakar ve size çok tanıdık bir sima gelir ya ? Ben Natalie Portman’ı öyle sanıyordum. Her filmde oynayabileceğini düşünmek yerine AA BU PADME’YE NE ÇOK BENZİYO YA EHE falan der kendimce bilmişlik taslardım. Kadın gerçekten neredeyse her dönemin her önemli filminde oynadı ve böylesi sevilen filmler de rol alması onun şansı mıdır bilinmez ancak kendisi eminim oldukça mutludur. Star Wars Prequel üçlemesinden tutun, V for Vendetta’ya, Thor’dan verin eli Black Swan’a kadar uzanan muhteşem bir kariyer. En güçlü kadın oyunculardan biri olduğu şüphesiz ancak SW içinde yine çok sırıtan bir rol, çok düz bir oyunculuk ile karşımızdaydı. Ben hala Klon Savaşları sırasında tek başına o duvara nasıl tırmandığını ve Anakin canavarımsı kaplanı kontrolü altına aldığında oradan nasıl güle oynaya atladığında kısmındayım. Alt metni o kadar düz kalıyor ki Anakin Skywalker’ın karanlık tarafa geçişi de bu yüzden sığ ve yetersiz kalıyor. Zincirleme şekilde tüm karakterler birbirini istemsiz etkilemiş oluyor ve oyuncuların rollere kattıkları önem burada ortaya çıkıyor. Yine de Natalie Portman’ı görünce içimizde ki ergen SEÇİLMİŞ ÇOCUĞUN ANNESİSİN SEN BE diye bağırdığına eminim. Ben bağırıyorum. Evet.

2- Anakin Skywalker / Hayden Christensen

41755a0ce30245d1af6cbb38cc7ad10f

Dananın kuyruğunun koptuğu yer. Hayden Christensen’in kariyeri ne SW öncesi yükselişteydi ne SW sonrası yükselişe geçti. Bu dünyaya nötr olmaya gelmiş ancak dünya tarihini en ikonik karakterini canlandırma şerefine kavuşmuş biri. Phantom Menace’da ufak Anakin Skywalker’ı da buraya eklersek tüm Anakin’ler ciddi anlamda DARTH VADER’a giden yollara depremlerle çukurlar açmıştır. Padme’nin hamilelik sonrası öleceği korkusuyla karanlık tarafa akıl oyunlarıyla geçirildi tamam, her zaman sabırsız ve kafasının dikine giden biriydi tamam ama Darth Vader ile büyümüş ve 30-40 sene sonra tekrar izleme fırsatı doğmuş bu insanlara sen bu Anakin’i takdim edersen seni paramparça ederler. Yine de Revenge of Sith’in son anlarında yaptıklarıyla Clone Wars ile Revenge of Sith’in başlarında oynadığı çok saçma tripleri kapattığını düşünüyorum. Obi-Wan ile yaptığı enfes ışın kılıcı düellosu, diyalogları, küçük Jediları öldürmesi ve o Darth Vader’a geçiş anını harika tamamladığı için Hayden’ı her zaman affetmişimdir. Yine de genel itibariyle ikinci sırada yer almaktan kurtulamadı.

1- Adam Driver / Kylo Ren & Ben Solo

tumblr_inline_o4qq97pyhy1tdbakd_500

Yani bir başkasını 1 numaraya koyabileceğimi düşünemiyorum ben arkadaşlar. The Force Awakens filmini ilk kez izleyen herkes maske çıkana kadar EVET, EVET İŞTE BU HARİKASINIZ diye giderken maske çıktıktan sonra KRDŞM HAYALLERİMİ GERİ VRR MSN ? moduna büründük, kabul edelim. Oyuncu en baştan belliydi, kim olduğu ve kimi canlandıracağı vs sorun bunlar değildi. Darth Vader’ın o ağır yükü altında ezilen torun Skywalker’ı canlandırması için Hayden Chrinstensen’den daha berbat birini nasıl tercih ettiler aklım almıyor. Koyun Brad Pitt’i oynasın demiyorum tabiki ancak Rey/Daisy Ridley gibi muhteşem bir yeteneği bulabiliyorsan karanlık tarafada aynı kalite de bir oyuncu tercih edilebilmeliydi. Her zaman derim, bir filmin en iyi tarafı kötüsünün iyi olmasından başlar. Darth Vader neden sevilir? nasıl sevilir? dersini vermeme gerek yok size. Ancak Disney ve J.J Abrams’ın bana kalırsa çok kötü çuvalladığı kulvar, Adam Driver idi. Kariyeri yükselişte bir yıldız Driver ancak bir Poe Dameron bir Rey karakterine uyum sağlayan oyuncular gibi Kylo Ren karakterine uyum sağlayamıyor. Han Solo’yu kaybettiğimiz meşhur sahneden etkilenmemin sebebi dahi Harrison Ford’un müthiş oyunculuk dersi vermesi ve arka planda yarıda kalan aydınlığın tamamen kararak aksiyonun gerçekleşmesi kısmıydı. Adam Driver’ı övebileceğim, epik tek anı yarasına vura vura kendini öfkelendirmeye çalıştığı kısımdı. Umarım gelecek 8. filmle birlikte bu sözlerimi bana yutturur.

BONUS: 

maxresdefault

Herhangi bir şey dememe gerek var mı ? Evet, aynen öyle.

Benim kişisel listem bu şekilde oluştu. Sizin düşünceniz neler ? Sizce Star Wars tarihinde sırıtan oyuncular kimler ? Görüşlerinizi belirtin, tartışalım!

tumblr_inline_n9fkjoxip71s6bk13

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER