Rogue One, Star Wars külliyatına girdiğinden beri gündemimiz yine ışın kılıçları yine karanlık ve aydınlığın savaşı oldu. Her sene bir SW filmi de geleceğine göre bu liste zamanla güncellenebilir ancak şu ana kadar oynamış olan 8 filmde seçilmiş en iyi oyuncuları derledim. Bunun bir de tam tersi olan en kötü Star Wars oyuncu seçimleri de olacak. Ancak önceliği iyi seçimlere verdim. Yaptığım liste yine kişisel bir listedir ve herhangi bir şarta göre yapılmamıştır. Tamamen oyuncunun büründüğü karaktere verdiği artıları, rolünün altından kalkıp, kalkamadığına göre belirlediğim kişisel bir listedir.

5- Genç Obi-Wan Kenobi / Ewan McGregor / Star Wars Prequel Üçlemesi

giphy

Prequel üçleme, politik konuların çok tatlı harmanlandığı ancak en iyi oyuncuların bile sebepsiz sırıttığı bir seri olarak görülür. 70’li yılların teknolojisiyle çekilen ilk filmlere nazaran, teknoloji artmış ancak yine de yetersiz bulunmuştur. Bunlara rağmen ben SW Prequel üçlemesini sevenlerdenim. Darth Vader’ın o hale nasıl geldiğini küçüklüğünden itibaren anlatıp ana konuya dönme fikri George Lucas’ın hep istediği bir şeydi. Hayranları üzen taraf, koskoca imparatorluğu yöneten ve en sevilen kötülük olan Darth Vader’ın aşk uğruna bu hallere düşmesi meselesiydi. Biz meseleye dönersek prequel üçlemenin en iyi yanlarından biri genç Obi Wan’ı oynayan Evan McGregor’dır. Hem yaşlı Obi-Wan’dan kalan bilgilerimizle genç halini görmek, bilgeliğiyle ön plana çıkmış bir karakteri ustasının yanında ne kadar sabırsız olduğunu bilmek çok güzel anlatılmıştı. Genç Obi-Wan rolünü çok iyi taşıdığını düşünüyorum.

4- Chirrut Imwe / Donnie Yen / Rogue One 

tumblr_oezlw9am9h1spz1xao1_540

“I am one with the Force. The Force is with me”

Hafızalara bundan sonra bu sözlerle yer edeceği kesin. Film boyunca tekrarladığı bu sözler aslında Star Wars evreninin sadece ışın kılıçlarından ibaret olmadığını ve Güç’ün herkes için her yerde olabileceğini bizlere gösterdi. Donnie Yen, epik bir oyunculuk sergiledi ve hem Rogue One için hem Star Wars evreni için harika bir karakter kazanmasına sebebiyet verdi. Her ne kadar bir daha göremeyeceğimizi bilsek dahi bu listeye girmeyi kesinlikle hak etti. GÜÇ SENİNLE OLSUN CHIRRUT REYİZ!

3- Han Solo / Harrison Ford / Star Wars Orijinal Üçleme ve The Force Awakens

giphy-4

İçinizde kötü bir his olduğu vakit aklınıza kötü histen bile önce Han Solo’nun akla geliyorsa, yalnız değilsiniz. Harrison Ford, Han Solo karakteriyle uzun yıllar özleşmiş biri. O yıllar henüz ünlü değildi ve kariyerini Han Solo ile başlattı desek yalan olmaz. Buradan aldığı popülerite ile gelecekte Indiana Jones olacak ve gişe rekorları kırmaya devam edecek filmlerin aranan yüzü olmaya başlayacaktı. Force Awakens’te kendisine veda edişimiz ise tam vaktinde ve yerinde bir olay olduğunu düşünenlerdenim. Star Wars evreni için çok önemliydi ancak bu evrene verebilecekleri hem yaşı hem Skywalker Saga’nın son demlerini yaşamasından ötürü bitmişti. Üzücü ama olması gereken bir son ile Han Solo’ya jübilesini yapmış oldu.

2- Luke Skywalker / Mark Hamill / Star Wars Orijinal Üçleme ve Force Awakens

giphy-5

Mark Hamill’in Star Wars için anlamını ve NEDEN İLK SIRADA DEĞİL YAHU ? soruları kafanızı karıştırabilir ancak 1 numaraya gelince bana hak vereceğinizi düşünüyorum. Mark Hamill geek bir adam, burada hem fikiriz. Onun karakterini şekillendirenin Luke Skywalker olduğunu da biliyoruz ancak Mark Hamill’in hayatından Skywalker karakterini kaldırsaydık nasıl olurdu ? Bence hala aynı şekilde popülerliğini sürdürürdü. Yaptığı işler arasında hala en sevilen Joker olmasının yanı sıra, Klon Savaşları animasyonunda Darth Bane’i seslendirmesi, DC’nin yarattığı neredeyse her animasyonda olması, Lego Movie filmlerinin vazgeçilmezi gibi etkenlerle bu adam bizim nesli resmen mutlu etmek için yaratılmış. Luke Skywalker karakterine kattıkları yadsınamaz, katkılarını inkar ettiği teklif dahi edilemez. Ancak onun kattıkları, keşfedilen çok daha yeni biri var..

1- Daisy Ridley / Rey / The Force Awakens

source-1

The Force Awakens filmi üzerine tartışabileceğimiz çok konu var. Ancak şuan oyuncu bazında değerlendirdiğim için tüm bunları es geçiyorum. İngilizlerin Benedict Cumberbatch’den sonra ki en yetenekli en güze.. öhöm yetenekli ve doğal oyuncusu net Daisy Ridley olduğunu düşünüyorum. Star Wars gibi küresel çapta aynı etkiyi gösteren, Jedi dini ilan edilecek kadar sevilen ve her nesli farklı şekilde etkileyen bir filme daha önce neredeyse sıfır başarısı olan genç bir oyuncuyu başrolüne koymak başlı başına bir delilikti. Daisy Ridley’nin Star Wars öncesi oynadığı birkaç kısa film ve diziler dışarısında gerçekten bir başarısı yoktu. Peki Star Wars gibi bir evrenin merkezine konulmasına rağmen sanki daha öncesinden tanınmış, profesyonel bir oyuncu gibi bu işin üstesinden nasıl kalktı ? Benim yorumuma göre Daisy’nin bir Messi gibi doğal yetenek oluşu. Bazıları Cristiano Ronaldo gibi çalışır ve makineleşerek mükemmel olur ama bazıları Messi gibi daha az çalışarak bile çok çalışanın ulaşamayacağı noktalardadır. Daisy aynı şekilde doğal yetenek ve inanıyorum ki harika bir Jedi olacak. Seneler sonra Luke Skywalker’ın yaşlanmış halini görüp nasıl buruk bir gurur duyuyorsak aynısını Rey karakteri içinde duyacağız. Bu doğallığı ve Rey karakterine kattığı içtenlik için onu listemin başına yerleştirdim.

Size göre en iyi Star Wars oyuncuları kimler ? Görüşlerinizi belirtin, birlikte tartışalım.

GÜÇ SİZİNLE OLSUN.

 

2 YORUMLAR

  1. İçinizde kötü bir his olduğu vakit aklınıza kötü histen bile önce Han Solo’nun akla geliyorsa, yalnız değilsiniz.

    Burada ne demek istediniz ?

CEVAP VER