Süper kahraman filmleri olarak baya bereketli yıllardayız. DC ve Marvel bir yandan birbirlerine saldırıyorlar diğer yandan da bizim için yeni projeler üzerine çalışıyorlar. Bende onca film varken acaba olmayan filmler neler diye araştırdım. Marvel stüdyolarının hiç ele almadığı projeleri buldum. Sizlerle de paylaşayım dedim. ‘Keşke ya!’ dedikleriniz de olacak, ‘İyi ki olmamış!’ dediğiniz de olacak. Eminim.

1-The Amazing Spider-Man 3

The-Amazing-Spider-Man-2-Wallpaper-HD1

Aslında deli gibi beklediğim bir projeydi. En azından diyordum ki Gwen ölmüş, yine dark bir Örümcek Adam izleriz. Bu sefer melankolisi, hayatını kaybetmiş bir kadına olur ve daha vahşi bir karakter görürüz diyordum.
The Amazing Spider-Man 2, Sony’nin gözünde (800 milyon dolar gibi bir kazanç var) gişelerde başarıyı yakaladıktan sonra, Spider-Man’i Marvel’ın eline geri getirmek ve MCU’ya boyut kazandırmak için bir anlaşma yapıldı. Hatta yabancı sitelerde poster çalışmaları bile sızdırılmıştı.
Ama Sony bu arada önceliği başka projelere verdi. Bundan önce, Sony, Spidey çevresinde geçen bir evren inşa etmeyi planlıyordu. Bu iş ise Tom Holland’a nasip oldu.
Film iptal edilmeden önce Andrew Garfield, filmin önceki filmin sonunda Gwen’i kaybettikten sonra Peter’ın “oldukça ağır yerlere” gitmesini gördüğünü söylemişti. Ne yazık ki yarıda kalan ve Spidey hayranı olarak üzüldüğüm iptal edilen filmlerin başında gelir.

2- Dr. Strange

strange_1_0

Sinemaya ilk defa çıkan Dr.Strange filmi aslında işin perde arkasında başka olaylar barındırıyor. Daha önceleri 70’li yıllarda Tv şovu gibi ortaya çıksa da doktor bey kendine pek yer edinemedi. Üstelik sonrasında Back to the Future’ın senaristi Bob Gale, 1986’da asla üretilmeyen bir senaryo yazdı. Ardından Wes Craven ‘Ben bu işi yaparım!’ dedi ve atıldı. Adamın aklında başka karakterler ile ortak ittifaklar kurdurmak ve hikayeyi bambaşka yerlere çekmek varmış.

strange_2

Wes Craven mistik ve fantastik dünyayı seven bir adamdı zaten. O yıllarda uygun gelmiş olacak ki bu işe çok niyetlenmiş ancak doksanlı yıllarda proje yarım kalmış ve iptal edilmiş. Artık Stan Lee mi yoksa başka bir şey mi araya girdi bilemiyoruz.

strange

Sonra da diyorum iyi ki Benedict Cumberbatch’a nasip olmuş!

3- Spider-Man 4

maxresdefault

Amazing Spider-Man 3’ten önce, beklentilerin altında kalması nedeniyle iptal edilen bir Spidey franchise’ı daha vardı. Yönetmen Sam Raimi’nin Spider-Man 3’te stüdyo ile savaştığı hoş olmayan deneyiminden sonra projeye ara vermesi başlıca sebeplerden birisidir.
Ancak Raimi filmi iptal etmeden önce projeyi biraz ilerletmişti. Çoğu oyuncu ile görüşülüp anlaşmalar imzalanmıştı. Plan, ana düşman olan Vulture’yi John Malkovich’in oynaması fikri vardı. Anne Hathaway, Felicia Hardy’i (Black Cat) oynaması için, anlaşmalar imzalamıştı bile. Ne yazık ki Stan Lee’nin üçlemede bırakma isteği ve son filmin geneline bakıldığında heves kaçıran hatalar ve olaylar projeyi başlamadan bitirdi.

4-X-Men Origins: Magneto

magneto nazi

Daha önce X-Men serisinde Magneto’nun küçüklüğü ve öfkesinin altındaki manyetik gücünün kaynağını birkaç sahne ile görmüştük. Hatta tarih ile ilişkilendirilmiş en güzel süper güç diyebilirim. Ian McKellen’in yaşlı Magneto’nun geçmişine bakan epik karakter ile, bir Nazi toplama kampından kaçıp Charles Xavier dostluğu başlamıştı. Konuya gelecek olursak, David Goyer tarafından yönetilmek üzere, İkinci Dünya Savaşı sırasında Erik Lehnsherr’in çocukluğunu daha ayrıntılı ele alan bir film yola çıkmıştı. Eğer gerçekleşseydi, ya şimdiye kadarki en güçlü ve etkileyen süper kahraman filmlerinden biri olacaktı. – ya da Piyanist filminin süper güçler ile dolu halinden öteye gidemezdi ki bu da rezalet olurdu.

5- David Fincher’ın yöneteceği bir Örümcek Adam!

95455.alfabetajuega-david-fincher-version-diferente-spiderman-05012015

Dövüş Kulübü’nün yönetmeni olan David Fincher, bir süper kahraman film yapmak istediğini söyleyen ilk yönetmen değil ama Spider-Man’ı neredeyse iki kez üstlendiği bir gerçek. İlk olarak, 1999’da Spidey’in filmi yapılmaya karar verildi ancak aksaklıklardan ertedi. Çok daha sonra The Amazing Spider-Man için yeniden devreye girse de Stan Lee, pek sıcak bakmadı.
Olan olmuştu artık ancak filmleri ele alması ve yorumlaması konusunda adamın güçlü bir vizyonu vardı. Sonradan şöyle demişti; ‘Aklımdaki Örümcek Adam Sam Raimi’nin yaptıklarından çok farklıydı… Asla başlangıç öyküsüyle ilgilenmemişimdir. Bir adamın kırmızı ve mavi bir kostümle örümcekten kahraman haline gelmesini sağlayamazdım. Düzgün yapabildiğimi hissettiğim bir şey değildi. Gwen Stacy ve Green Goblin ile başlamak istedim ve Gwen Stacy’yi öldürmek isterdim.’
Bunları duyduktan sonra iyi ki olmamış dedim. Piyasadaki ilk Örümcek Adam’ı böyle hatırlamak istemezdim. Yine de gelecekte Fincher’ın yönettiği başka bir süper kahraman filmi olur mu merak ediyorum.

MV5BZmQ0ZjljOWItZDA1Yy00ZjUyLThhYzEtNWFhZmM3YTA0ODVkXkEyXkFqcGdeQXVyMTQxNzMzNDI@._V1_SY1000_CR0,0,671,1000_AL_

6-Fantastic Four 1994

Gelelim en bomba ve en çılgın projeye. Çoğumuz, hatta araştırana kadar ben bile, 2000’li yılların öncesinde çekilmiş bir “Fantastik Dörtlü” projesi olduğunu bilmiyorduk. Öyle ki 1994 yılında yapılmış bu filmin kamera arkası öyküleri de ilginçtir. Çizgi romanın haklarını elinde bulunduran prodüksiyon şirketi belirtilen zaman içerisinde bu filmi çekmek zorundadır. Çünkü Chris Columbus’un büyük bütçeli bir Fantastik Dörtlü çekmek için ağzının suyu akarak opsiyonun süresinin dolmasını beklediğini herkes bilmektedir. Bunun üzerine 1.5 milyon dolarlık bütçesi olan yapım start alır. Evet, 1.5 milyon dolar. Fan boylar olarak herkes elini cebine atsa biz de proje çıkarırız. Bakmayın şimdiki filmler 150 milyon dolardan aşağı bütçe ile çekilmiyor. Ama dönemine göre paraları yiyen yine prodüksiyon tayfası olmuş. Neyse konumuza dönelim. İşin garip tarafı ise kimsenin filmi vizyona sokmak gibi bir niyeti yok! Hani nasıl ki tembel bir grup öğrenci vardır. Ödev için bir araya gelemezler. Bunlar da öyle. Cast, haftalarca bir araya gelmemiş, hepsi tamam olduğundaysa ortada yönetmenin olmadığı günler geçirmişler. Böyle süründükçe bir şekilde tamamlanmış hali, kısa zamanda fanlar arasına elden ele korsan kopyaları dolaşan bir külte dönüşür.

1280x720-qSg

Hatta listemizin baş tacı el altından satışı dönen bu Marvel efsanesine, aşağıda ulaşabilirler.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER