Geçtiğimiz hafta sonunda Bilkent Üniversitesi BUCON fuarına ev sahipliği yaptı. Bilkent Ravens, Bilkent Medya, Doğu Asya Topluluğu kulüplerinin düzenlediği BUCON fuarı cıvıl cıvıl bir ortam oluşmasını sağladı, Bilkent Üniversitesi de ilk kez bir geek fuarına ev sahipliği yapmış oldu. Muhteşem cosplayler, masa oyunları turnuvalar derken fuar katılımcıları oldukça eğlenceli saatler geçirdiler. Tabi böylesine keyifli bir fuar gerçekleşirken takipçilerimizle paylaşabileceğimiz çok şeyle karşılaştık. İki gün boyunca fuardan toplayabildiğimizi topladık, röportajlar yaptık, fotoğraflar çektik şimdi de bunları size sunma zamanı!

Not: Fotoğraf boyutları çok büyük olduğundan haberdeki bütün görselleri Imgur sitesine yüklemek zorunda kaldık. Imgur Türkiye’de erişim engelli olduğundan Hola, Zenmate gibi kurulumu çok basit Google Chrome eklentileriyle bütün görsellere kolayca erişebilir aynı zamanda internetinizin bütün engellerini de kaldırabilirsiniz.

 

Kendisini yakalamışken fuarın gerçekleşmesinde büyük rol oynayan Bilkent Ravens Bilim Kurgu ve Fantezi topluluğunun başkanı Yiğit Berkay Gündoğmuş ile bir röportaj şansımız oldu. Kendisinin söyleyeceklerine kulak verelim isterseniz:

Yiğit Berkay Gündoğmuş

Karabüyücü: Merhaba. Bir tanıyalım önce sizi isterseniz?

Yiğit Berkay Gündoğmuş: İsmim Yiğit Berkay Gündoğmuş. Bilkent Ravens kulübünde yöneticiyim.

K: Bilkent Ravens kulübü hakkında bilgilendirir misiniz bizi? Neler yapar bu kulüp, nasıl ortaya çıkt?

Y.B.G.: İki sene önce bir kulüp kurmaya çalıştık Bilkent’de Society of Nerds and Geeks diye. Geekmuhit’den adamlar geldi, geldi ama okul kabul etmedi bizi Fantastik Rol Oyunları diye bir kulüp var diye. Onlarla birleşmemizi istediler, biz de adımızı Bilkent Ravens Fantezi ve Bilim kurgu topluluğu yaptık. Ondan sonra dizi gösterimleri, film gösterimleri etkinlikleri yapmaya başladık ama çok az kişiydik, çok az kişi olduğumuz için de geçen sene hızlı ilerleyemedik.

K: Baya büyüdünüz son zamanlarda. Oldukça büyük, kapsamlı bir fuar oluşturmuşsunuz. Hiç kolay bir iş değiL. Nasıl bu noktaya geldiniz peki?  

Y.B.G.: Bu sene diğer üç kulüp Doğu Asya kulübü, Medya Kulübü ve E-Spor ile birlikte Bilkent’de fuar yok, diğer okullarda var. Biz yapamıyor muyuz diye fuar yapmaya karar verdik. Az hatalarımız olsa da fena olmadı, güzel oldu hatta. Kendi kulübümden bahsedecek olursam geçen Cuma Harry Potter film gecesi vardı mesela ilk kez bu kadar patladık. Bir sınıf ile aldık, üç sınıfa taştık. Biz de şaşırdık. Tanışma toplantısına yirmi kişi bekliyorduk, üç yüz kişi geldi, yerlere oturdu millet ona da şaşırdık. Okul konseyi bize elli kişilik kağıt verdi, kağıt yetmedi kendimiz form bastık.

K: BUCON’da neler vardı, katılımcıları neler bekliyordu?

Y.B.G.: Dün Hazine Avı vardı, baya millet koşturdu ,katılım fazlaydı, yedeklere taştık. FIFA- Mortal Kombat X konsol turnuvaları oldu. Birincilere hediyeler vardı. Kutu oyunları standlarımız vardı Neotroy Games ve Biguen’in. Emre’nin Manga Dükkanı ve Zıt gibi dükkanlar da stand açtı. FRP masaları açtık ama o tam planladığımız gibi gitmedi yine de ikinci gün daha iyiydi. GM’lerimize çizgi roman heiye ettik sağolsunlar çok yardımcı oldular bize. Okulumuzun kulübü olan Oyun Geliştiricileri topluluğu katılıp Oculus Rift Sanal Gerçeklik kaskını denetti insanlara. E-Spor kulübü CS:GO ve LOL turnuvaları düzenledi. Tabi bir de Cosplay yarışmamız vardı, en çok insan çeken o oldu. ilk gün baya kalabalıktı. ikinci gün o kadar değildi ama grup cosplayleri oldu. Çok da değişik cosplayler gördük. Elinden ateş çıkaran adamlar falan ben hiç beklemiyordum öyle bir şey.

Nurbike Erbek – Widowmaker – https://www.facebook.com/BastettCosplay/

K: BUCON’un gerçekleşme sürecini ve gelecek fuarlar hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Y.B.G.: Bu aslında bizim planımız değildi. Biz kendimiz ayrı bir fuar planlıyorduk, diğer kulüpleri de davet edecektik ama onlar bizden önce davrandı. Toplanıp bizi çağırdıkları için şu an buradayız ama bizim zaten bir planımız vardı. Bizim kendi yapacağımız bir sonraki fuarda bunun gibi olmasa da buna çok benzer şeyler olabilir. Youtuberları ve Twitch yayıncılarını çağırabiliriz. Onun dışında diğer okulların kulüpleriyle mekan kapatıp mini-fuar benzeri etkinlikler de olası. Şu an aklımızda böyle etkinlikler var.

K: BUCON fuarı sonrası Ravens kulübünün ne gibi etkinlikleri olacak?

Y.B.G.: Kitap okuma etkinliklerimiz olacak.  Altıkırkbeş, Arkabahçe ve JBC Yayıncılık, Gerekli Şeyler, Marmara Çizgi yayınevleri kitap yollayacak. Özellikle JBC yayıncılık çok yardımcı oldu buradan da teşekkür edeyim onlara. Okuduktan sonra oturup bu kitaplar, çizgi romanlar hakkında konuşacağız. Filmler, diziler devam ediyor. FRP için GM Workshoplar olacak, okulumuzda GM çok az olduğu için ODTÜ’nün FRP kulüpleriyle falan görüşüyoruz zaten, elimizden geldiğince bir GM Workshop oluşturacağız. Magic the Gathering oynatmaya çalışacağız, Pegasus Oyuncak dağıtmamız için bize birkaç ürün verdi. Çekişler olacak, zaten her etkinlikte çizgi roman dağıtımı planlıyoruz yayın evleri sayesinde.

K: Zaman ayırdığınız için çok teşekkürler. Başarılarınızın devamını diliyoruz.

Y.B.G.: Ben teşekkür ederim asıl. Bekliyoruz herkesi.

 

Tolga Uz – facebook.com/LothCosplay

BUCON fuarının en göze çarpan yanı tartışmasız cosplaylerdi. Aşağıdaki galeride yer verebildiğimiz kadar cosplay’e yer vermeye çalıştık, mutlaka bir göz atın gerçekten ağzı açık bırakan işlere imza atmış cosplayer arkadaşlar. Cidden ellerine sağlık!

 

 

Hazır bu kadar cosplayer varken bazılarını röportaj yapmadan bıraksak olmazdı şimdi. Aşağıda kostümleriyle bizi bizden alan kişilerle yaptığımız röportajlar var.

 

Kaan Kutay Özmen – Dr. Strange

Karabüyücü: Merhaba. Öncelikle isminizi öğrenebilir miyiz?

Kaan Kutay Özmen: Ben Kaan Kutay Özmen. BUCON fuarına Dr. Strange cosplay’i ile katıldım.

K: Peki Dr. Strange ile ilgili biraz bilgilendirebilir misiniz bizi?

K.K.Ö: Yaptığım karakter Doktor Stephen Strange aslında bir beyin cerrahı. Fakat geçirdiği kaza sonucunda  ellerinin yetisini kaybediyor ve cerrahlık çok el becerisi gerektiren bir iş. Mesleğini devam ettiremediğinden insanlara yardım etmeye devam edebilmek için antik ve dövüş sanatlar ile ilgilenmeye başlıyor. Daha sonra onun bu arayışı çok yüce , keşiş diyebileceğimiz biriyle karşılaşmasına kadar sürüyor. Kendisini eğitebilecek birini bulmayı başarıyor. Eğitmeni sayesinde kendini antik sanatlarda geliştirmeye başlıyor. Tıp konusunda yeteneğiyle zaten oldukça akıllı olduğundan okuyup öğrenmeye başlıyor bu antik sanatları. Bu güçleri kullanan başka insanlar da var tabi. Devamında iyilerin yanında bu kötülere karşı kendi gücünü kullanmaya başlıyor.

K: Peki neden onca Marvel karakteri arasında Doktor Strange karakterini tercih ettiniz?

K.K.Ö: Karakter bana sıcak ve yakın geldi. Özellikle tıp ile yakın olmasını sevdim. Cerrah bir karakter hoş duruyor benim gözümde. Ve de ben bunu yaparım dedim sonuçta. Düzenek falan kurarım dedim. Ona göre kendim ateş düzeneği falan da kurdum zaten ekstradan kıyafetimin içinde.

K: Son olarak ne kadar sürdün peki kostümü hazırlamak?

K.K.Ö. : Baya sürdü. Birkaç haftadan fazla sürdü. Yaparken normal gittim kumaş falan aldım. Kendi kalıbımı çıkartıp ,kendim diktim. Sonunda da böyle bir kostüm oldu.

K: Teşekkür ederiz Doktor!

K.K.Ö: Ben teşekkür ederim.

 

Merhabalar! Sizi tanıyalım öncelikle isterseniz.

Aslı Nilüfer Kestiş: Ben Aslı Nilüfer Kestiş. Mau Cosplay & Art adıyla internette beni bulabilirsiniz.

Orhan Asan:  Ben Orhan Asan. Bu altıncı yaptığım cosplay. Üç-dört yıldır cosplay ile uğraşıyorum.

Oluşturduğunuz karakterleri  ve neden onları seçtiğinizi öğrenebilir miyiz?

A.N.K. : Baya araştırdım aslında ama kendi istediğim gibi bir karakter bulamadım o yüzden bu karakteri kendim tasarladım. Biraz vahşi bir karakter oldu sanırım.

O.A.:  Dragon Age: Inquisition oyunundan Blackwall karakterim. Ağır ve büyük zırhlar seçiyorum özellikle, gösterişli kostümler çünkü o karakterlere bürünmek çok güzel bir his. Gerçekte hiçbir zaman olamayacağın bir şey. Bu fırsatı burada bulabiliyorum.

Kostümü hazırlama sürecinizden bahseder misiniz bize?

A.N.K.: Cosplay ile iki senedir uğraşıyorum. Kostümü bir haftada hazırladım. Herkesin kullandığı gibi E.V.A. strafor. İlk defa işlemeler için de farklı belirli teknikler kullandım.

O.A.:  Dört gün sürdü. Dört gün boş günüm vardı, sabahladım. Kumaşı annem dikti, kumaş dışında kalan kısımlar E.V.A, ahşap malzeme ve macun falan. He bir de kendim boyadım !

 

Peki diğer çalışmalarınızı nereden takip edebiliriz?

A.N.K.: Facebook üzerinden Mau Cosplay & Art sayfasını takip edebilirsiniz.

O.A.: Facebook.com/thatsithlord profilimden ulaşabilirsiniz.

Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler!

A.N.K. / O.A.: Biz teşekkür ederiz.

 

Efe Canpınar – Jawa

EVET, BÖYLE GEÇTİ İŞTE BUCON FUARI. BİR SONRAKİ FUARI İPLE ÇEKİYORUZ, BİZ TABİ Kİ YİNE ORADA OLACAĞIZ. FUAR BOYUNCA BİZE YARDIMCI OLAN BİLKENT RAVENS KULÜBÜ VE KULÜP YÖNETİCİLERİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYOR VE FUARIN OLUŞMASINA KATKI SAĞLAYAN HERKESE BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUZ.

2 YORUMLAR

    • Yazının giriş kısmı dışında – ki elimden geldiğince düzelttim- benim gözüme çarpan bir typo veya düşük cümle olmadı. Neden Imgur linklerini kullandığımı da not olarak belirttim yazıda da okuyabileceğiniz üzere. Düşük cümleden kastınız yazı üslubuysa bu konuda değiştirmek için yapabileceğim bir şey maalesef yok, diğer yazarlarımızın yazılarına da lütfen bir göz atın belki onların üslubu daha bir hoş gelir size 😀

CEVAP VER