Şu an bir internet kafeye gittiğinizde Wolfteam, Metin 2, League of Legends, Point Blank vs. oynayanlar göreceksiniz. 90’lar da onlara ek olarak Counter Strike 1.6, Call of Duty 2, Battlefield 1, Fifa serisi vb. oyunlarını oynadı. Birçoğumuz 10.000 feet’ten samanlığa atladı suikastçi olarak, Tanrı’lara kafa tuttu Kratos olarak, PANZER yazıp tankla Amerika semalarında gezindik Tommy olarak ya da Half Life’ta arkadaşlarından habersiz bombayı aktif hale getirdi hain olarak. Ama artık devir seçim tabanlı oyun devridir dostlar. Ve şimdi burada Life is Strange’i incelemek adına bulunuyorum. Kulak verin söyleyeceklerime.

Beyond Two Souls, Fahrenheit, The Last of Us, The Stanley Parable aklıma gelen en iyi hikaye bazlı oyunlardır. Ama bunların arasından yükselebilen ve benim en iyi olarak gördüğüm Life is Strange’dir. Dontnod Entertainment tarafından geliştirilen, Christian Divine ve Jean-Luc Cano tarafından yazılan bu yapım, oyun motoru olarak da Unreal Engine 3’ü kullanmıştır. 5 Bölümden oluşmaktadır. Beni içine çeken kısmı sinematik yapısıdır.

03_lis_ep2_bus_ride

Oyunumuz, Maxine Caulfield adlı teenage bir kız gözünden ilerleyecektir. Büyük bir hortumun yaşadığı yeri – Arcadia Bay- yok edeceğini görmesiyle başlıyoruz. Birden bire Fotoğrafçılık dersinde uyanır. Tanık olduğu görüntünün etkisindeyizdir. Tenefüs zili çalar ve kendine gelmek için lavaboya gider. Orada bir erkeğin, bir kıza silah çektiğini görür. Mavi bir kelebek görür, bir anda geçmişe, fotoğrafçılık dersine döner. Ve zamanı geriye alabildiğini farkeder.

Zaman sarma yeteneği, yapılan her eylemi geriye almanızı sağlayacak ve daha doğru kararlar alabilmek için bir şans verecek. Yaptığınız her seçimin bir sonucu olacak. Şahit olduğunuz her şeyi aklınızda tutmalı ve kararlarınızda kullanmalısınız. Etrafınızdaki nesneler  ve insanlar ile etkileşime geçerek belirli durumları çözme şansı bulacaksınız. Çoğu kararı siz verseniz de akıl almaz derecede etkili bir kurguya sahip. W,A,S,D hareket etmenizi sağlarken, kararlarınızı ve zamanı geriye almayı mouse ile yapacaksınız. Sıradan bir oyun olmadığını size madde madde anlatmak istiyorum.

3101198-6284020879-maxre

1- Gidişatını etkileyebileceğiniz bir film izlediğinizi düşünün. Sonunda ne olacak merakıyla izlediğiniz bir filmin, sonuna siz karar vereceksiniz. Ay kızım girme o odaya diyen teyzelerin, sesi olacaksınız. Yaptığınız seçimlerle sadece oyunu değil kendinizi de tanıma fırsatı bulacaksınız.

2- Çoğumuz yüzlerce şarkı ile hazırladığı playlistte, bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar şarkıyı dinlemeyi seçersiniz. Next, next, next derken, replay, replay yapılan şarkılar. Geleceğim noktayı görebiliyorsunuz. Oyundaki şarkıları her kim seçmişse teşekkürü borç bilirim. Tekrar tekrar dinleyebileceğim şarkılar kazandım, sizi de beklerim.

3- Fantastik bir etkiden, sadeliğe yolculuk. Her karakter hayattan izler taşıyor. Call of Duty oynarken karşınıza gelen Naziler değil bunlar. Her birinin hayat hikayesi sizin kararlarını etkiliyor. Günlük hayatta nefret ve sevginin kısa zamanda değişebildiğini görürüz. Oyunda da tanık olmak mutlu etti beni. Zamanı geri alabiliyorum şu bankayı soyayım diye düşünürken, zor zamanlar yaşayan bir kıza yardım edeceksiniz. İnsan ilişkilerini irdeleyip, gözümüze sokması, empati ve özeleştiriye olanak sağlayacak. Esgeçmeyin.

3f07d293db4d2549f22f184ce52e9c9b51fe1dcc

4- Başta önerdiğim oyunların birkaçından zayıf bir yanı var. Karakterlerin grafik detayı pek iyi değil. Bildiğiniz gibi bazı oyunları, oyuncular canlandırıyor ve gerçekçilikte sınır tanımıyorlar. Bu oyunda o mevcut değil ancak bu hiç sorun değil. Temalar, inceleyeceğiniz posterler, resimleri, çöpler, izler, grafitiler, her şey, inceleyeceğiniz her şey orijinal. Doğa manzaraları, kasabanın dip bucak köşeleri, en pislik karakterinden evsizine, kurulan her diyalog her etkileşim, O-Rİ-Jİ-NAL! Oyunun bu özgün yapısı beni çok etkiledi, kusuruma bakmayın.

5- Senaryo. The Vanishing of Ethan Carter oyunundan sonra en etkilendiğim senaryo. (Onu da yazacağım.) Bir çok durumda canınızı vermek istediğiniz dostlara sahip olacaksınız. Chloe bunlardan biri. Hatta en önemlisi. Bu oyunun kilit karakteridir, başta anlattığım konuda, tuvaletteki kız, Chloe’dir. Onun hayatını kurtararak başlayan bu serüven, gittikçe zorlaşacak, derinleşecektir. Kendinizi eğlenirken, Chloe ile zaman geçirmekten hoşlanırken, hüngür hüngür ağlarken bulacaksınız.

6- Zamanı manipule etmek sizi başlarda iyi hissettirebilir. Ancak bazen bunun sonuçları ağır olabilir. Geçmişte değiştirdiğiniz şeyler, kontrolünüzde olmayabilir. Karar vermek kolaydır ama sonuçları Naptım ben? dedirtebilir. Bazen ise yaptıklarınızı değiştirmek için çok geç olacaktır. İki nedenden dolayı alacağınız kararlar çok önemlidir. Bu da oyunu oynamak için harcadığınız zamanın boşa gitmemesini sağlayacaktır.

thumb-1920-679666

Toparlamak gerekirse bir oyundan fazlasıyla karşı karşıyayız. Oyun konusunda otorite sayılan Metacritic’te 100 üzerinden 85 puana sahiptir. Best Adventure, GameStar Gold-Award, Develop – Use Of Narrative, Eurogamer – RECOMMENDED, Best Soundtrack, British Academy – Best Story, aldığı ödüllerin birkaçıdır. 5 bölümden oluştuğunu belirtmiştim. 1. bölüm Steam üzerinden ücretsiz oynanabilmektedir. Beğenirseniz tamamına 31 tl’ye sahip olabilirsiniz. Bir sonraki oyun incelememizde görüşmek üzere sağlıcakla kalın. Sizi en sevdiğim soundtrack ile başbaşa bırakıyorum.

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER