Hannibal ile çıkış yapsa da bambaşka bir maceradır Mads Mikkelsen. Filmi önermeden önce size bir tavsiye, bir oyuncudan, bir yönetmenden veya bir senaristten bir süre kopmayın. Sizi bir ay götürecektir. Çünkü etrafta Dr. Strange’te Hannibal oynuyormuş gibi enteresan crossover fikirleri duyuyuorum (Mecazdır).  Bu güzel kardeşimizin diğer başarılı filmlerini de kovalamanızı öneririm. Jagten ise bunlar arasında en etkili oyunculuğa sahip yapım.

Bir insana olan güven birkaç kelimeyle başlar. Birkaç kelime ile de rahatça yok olur. Başlangıç evresi şüphedir. “Acaba?” diye oynamaya başlar beyniniz sizinle. Eğer bu soruya kulak asmazsanız, bu kolay bir kapı açar size. Ama soru sizi ele geçirirse o kapılar çoğalır ve doğru kapıyı bulmak sizin için imkansız hale gelebilir.

image-0042

Mesleğinde çok başarılı olduğunu gördüğümüz Lucas, yeni bir başlangıç yolundadır. 40’lı yaşlarda olan bu karakter, bir boşanma evresinden geçmektedir. Gördüğü her insana yardım eden, sevgi dolu Lucas, çevresine hep yardım eli uzatmaktadır. Bu durumlardan biri de en yakın arkadaşı Theo’nun küçük kızı Klara ile gerçekleşmiştir. Klara’nın aile sorunları bulunmaktadır. İlgisizlikle boğuşan küçük kız, aradığı şeyi Lucas’ta bulmuştur. Yaşının verdiği düşüncesizlikle Lucas’la olan ilişkisini ileri seviyeye taşımak ister ve ona bir hediye vermeyi düşünür. Lucas’tan aldığı tepkiyi beğenmeyen küçük kız ufak bir yalan söylemeyi uygun görür. Yarattığı bu kıvılcım, kasabada bir yangına dönüşür. Ve bu yangın, kasabadaki tüm insanların içini yavaş yavaş yakacaktır.

Bu yalan sonrasında Lucas, her şeyini kaybedecektir. Ağzı, elleri, gözleri bağlanan Lucas bu onur savaşında her şeyini kaybedecektir. Oğlunun velayetini, kasabadaki saygınlığını, en yakın arkadaşını, işini, sevdiği kadını… Kayıpların ardı arkası kesilmez. Dışlandıkça kendi içine kapanır. Bu savaşta yalnız olmasa da hiçbir yardımı kabul etmeye yanaşmaz. Lucas’ın gözünden dünyaya bakma ise seyirciler için katlanması zor olacak bir duygu. Tatlılığın simgesi olan Klara, çok acı sonuçlar doğurmasına rağmen söylediği şeyler için oldukça pişmandır. Ama insanların beyninden bir fikri silmek imkansızdır. O şüphe kalplerine işlendiğinde, üstüne birkaç çizik atsanız bile izi asla gitmeyecektir.

jagten

Didaktik bir konu işleyen bu film, finaldeki can alıcı sahneleriyle bizi olduğumuz yere çiviler. Aa çok iyi filmdi deyip filmi kapatabilirsiniz. Normal hayatınıza dönüp, tweet atabilir, Instagram da selfie paylaşmaya devam edebilirsiniz. Bu filmi ezip geçmek olur. Önyargı temalı bu filmi derinlemesine incelemeli ve ders almalısınız. Gerçeklerden kaçtığımız bu devirde, gözlerimizi kapamaya devam edemeyiz. Dedikodu, iftira ve yalanların önüne geçmeliyiz. İnandığınız değerlerin sağlamlığını sorgulayın. Çünkü çevrenize karşı sorumluluklarınız var. Hayat bir av mevsimi değil. Avlanmamak için avlamaya çalışmayın. Hepimiz bu filmden birer karakteriz. Süper marketteki çalışanlarız, Klara’yız, Nadja’yız, kreşteki diğer çocuklarız, Marcus’uz ve azınlıktaki Lucas’larız. Sinema, eğlenceden fazlasıdır. Önemli bir araçtır.

Madonna’nın hayatını anlatan Kürk Mantolu Madonna(!) kitabı gibi, bu filmde hayatın çok derin bir köşesidir. Hepinizi o köşeye davet ediyorum. Dram, Psikoloji türlerinde başarılı olan Jagten filmi, tavsiyemdir. İyi seyirler.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER